Kurz skalní záchrany ČHS

Rubrika: Metodika
Autor: Radek J.

Pár metodických poznámek

Reverzo ve vratném bodě tak, aby neprojel prusik
1. Reverzo ve vratném bodě tak, aby neprojel prusik
2. Slanění se zraněným - odsedávka 120 cm na třetiny
3. Vyvazování - hlava fixovaná za řemínky helmy

Zablokování HMS je jiné, než zablokování kyblíku. Není to těžší/lehčí, prostě jiné. Stejná poznámka platí i pro ostatní techniky: pokud je budete provádět s HMS, čekají vás jiné záludnosti, než s kýblem.

Rychlé odblokování nového Reversa 3 pomocí karabiny je pro záchranné techniky (např. povolení o 20 cm do prusíku) skvělé.

Techniky záchrany nahoru jsou šíleně těžké. Jednoduchá kladka je zběsile náročná na fyzickou sílu, dvojitá kladka (lose Rolle) se dá utáhnout, ale najednou vytáhnete jen krátký úsek a o polovinu z něj přijdete při protažení prusíků. Jediná jakž-takž funkční technika je jednoduchoučký Strauss. S tím mě i Bára (a to je nějaký váhový rozdíl!) dokázala vytáhnout nahoru.

Při vytahování lana přes vratnou karabinu ( např. Strauss aj.) je nutné pojistit lano vedoucí k zachraňovanému prusíkem. Aby prusík nevjel do karabiny a na opačnou stranu ( k zachránci), je vhodné použít vratnou karabinu s ostrým úhlem a nějakou vychytávku:
1. pancake od Singing-Rocku - hezká oranžová věc, ale vhodná maximálně jako echt lezecká podložka pod půl-litr. Pořád padá z lana a tenčí prusíky jím prostě prolezou.
2. karabinu cvaknutou přes obě lana - většinou funguje, ale může se stát, že prusík stejně proklouzne
3. karabinu cvaknutou do jednoho ohybu prusíku - vypadá spolehlivě, ale kdo to má vázat
4. vhodně umístěný Tibloc - skvělá věc, prusík stoprocentně neprojede. Pozor u tenčích lan: Tibloc samotný na vratném bodě se často nekousne! Vždy použít ve spojení s prusíkem!
5. kyblíkoid umístěný před vratnou karabinu, jak vidíme na obrázku

Ideální průměr prusíků je 6mm. 5 mm je tenké na pověšení dvou lidí, 7 mm se špatně kousá.

Pokud jedete dolů se závažím (zachraňovaný apod.), je nutné mít slanění pojištěné prusíkem, který jde stáhnout pod zatížením (Machard, francouzský). U nich pozor, je nutné mít volné konce prusíků dlouhé tak, aby se uzel pod zatížením nerozvolnil (tedy poměrně krátké konce). Pro všechny ostatní účely skvěle funguje dvojitý/trojitý prusík.

Prusíky si vždy musíte před zatížením pečlivě srovnat, jinak mohou prokluzovat.

Jako univerzální závěs, který jde povolit pod zatížením (různá převěšování apod.), se jeví vánočka z 3m dlouhé a 6mm tlusté kulaté repky. Skutečně budete potřebovat tři metry, cokoliv kratšího je málo!

Ať budete dělat, co budete dělat, spotřebujete vždy spoustu materiálu: smyčky, karabiny, prusíky.

Dobrý adrenalinový trik je slanění ze stromu po jednom prameni s pomocí řetízkového uzlu. Lano jde dobře stáhnout, ale je důležité nezvorat to a slaňovat na správném pramenu. Otrlým zájemcům můžeme předvést.

Vytvořeno: Radek J. 16.10.2008 09:50