Články - rubrika Reportáže z akcí

Metodika Reportáže z akcí Dění v oddíle Historky členů

 Expedice Schweiz 2015

Rubrika: Reportáže z akcí 

Autor: Zeťák

1. Weissmies vrchol
2. Normálka na Weissmies
3. Normálka na Weissmies
4. Hřeben na Alphubel
5. Alphubel vrchol
6. Mischabeljoch Biwak
7. Výhled z biwaku
8. Hřeben k biwaku
9. Matterhorn z Alphubelu
10. Hřeben Feechopf
11. Normálka na Allalinhorn
12. Výhled na Mittelallalin
13. Hannig
14. Kemp Kapellenweg
15. Cesta na Gornersee
16. Lavka
17. Dufourspitze vrchol
18. Dufourspitze vrchol
19. Sestup z Dufourspitze
20. Bivak před cestou zpět
Všechny obrázky
Krátký článek o tom, jak jsme jeli s Ondřejem do nejdražší země Evropy na nějakou tu čtyřtisícovku.
Již od minulého roku jsme rozhodnutí, že letos v létě vyrazíme na Mont Blanc. Z jara padla volba termínu na první srpnový týden. Původní plán byl takový, že nejprve zajedeme do údolí Saastal ve Švýcarsku, zde provedeme aklimatizaci a poté přesun pod M.Blanc.

V Saastalu jsem byl již loni, takže o to snazší jsme to měli letos, že už jsem veděl kam jet a co zařídit. A o to bych se chtěl v tomto článku s vámi podělit.

Z Čech jsme vyrazili v pátek 31.7. na noc. K ránu jsme dorazili do kempu Kapellenweg v obci Saas-Grung. Součástí ubytování, kdekoliv v Saastalu je i tzv. CitizenPass, na který je možno v rámci pobytu využít místní autobusy a lanovky. Tuto kartičku jsme dostali ihned při nahlašení se v kempu a platí okamžitě.
Takže jsme hned vyrazili na lanovku Hohsaas, abysme okoukli nástup na normálku na Weissmiess. Další den jsme tedy první lanovkou opět vyjeli na Hohsaas a za nádherného počasí vyšlápli na vrchol Weissmiesu (4017m). Cesta přes ledovec utíkala rychle a po přeskočení pár trhlin jsme brzy na vrcholu. Poté sestup stejnou cestou a návrat zpět do kempu.
Další den, to jest pondělí 3.8. jsme přejeli autobusem do Saas-fee, vyjeli lanovkou AlpinExpress, dále metrem Metro-Alpin až na Mittelallalin. Nutno dodat, že na Metro-Alpin neplatí CitizenPass a platíme 36CHF. Ovšem obsluha nám sděluje, že zakoupená jizdenka platí jak na cestu zpět, tak až do konce našeho pobytu. Můžeme na ní i do ledovcové jeskyně, bohužel na tu už nezbývá čas. Z Mittelallalinu nás čekala cesta přes vrchol Aplhubel do bivakovací boudy Mischabeljochbiwak. Vhodná pro přespání v rámci aklimatizace, protože se nachází ve výšce 3847m.
Od horní stanice metra se pokračuje stejnou cestou jako normálkou na Allalinhorn ovšem v sedle Feejoch se odbočí vpravo a přes exponovaný skalnatý hřebínek obtížnosti asi I-II (jedno místo tak za III) se dojde na skalní vrchůlek Feechopf. Odtud jdeme opět po sněhu mírně dolů do sedla Alphubeljoch, dále jsme pokračovali JV hřebenem na Alphubel. V horní části této výstupové trasy se nachází strmější část a protože bylo hodně teplo a sněhu málo, tak šlo spíše o ledový svah o sklonu cca 40st. Pro tuto část trasy jsem vzal šrouby do ledu a Ondřeje pro jistotu dobíral ze štandu. Po povinném odfocení na vrcholu Alphubelu (4206m) pokračujeme sněhovou planinou až na začátek dalšího skalnatého hřebene, který spadá do sedla Michabeljoch, kde se nachází "náš" bivak. Sestup exponovaným hřebenem byl opět v průměrné obtížnosti II. Bivakovací bouda je prostorná, uvnitř jsou tři stoly, lavice, kamna, dřevo a více jak dvacet míst na spaní, včetně dek. Šíře jedné matrace je asi 60cm, ale my byli rádi, že jsme si vůbec lehli, protože celý bivak okupoval zájezd francouszkých důchodců. Voda se rozmrazuje ze sněhu a bouda má i suchý záchod. Takže luxus. A jako bonus výhled na Matterhorn. Ve světle zapadajícího slunce úžasná podívaná.
Po přespání vyrážíme stejnou cestou zpět, pouze vrchol Alphubelu obcházíme zleva a napojujeme se na vyšlapanou cestu po ledovci východním svahem. Tím jsme ušetřili čas a síly a také se vyhnuli ledovému hřebenu. Když se ocitáme opět v sedle Feejoch, tak v rámci tréningu ještě vybíháme na vrchol Allalinu (4027m). Při návratu lanovkou dolů potkáváme vyborného českého vůdce Viktora Kořízka. Dáváme se sním do řeči a výstup na M.Blanc nám silně nedoporučuje. Dovídáme se, že je opět zavřená chata Gouter, tzn. i normální výstupová trasa, po které jsme chtěli jít. Místo toho nám nabízí alternativu ať zkusíme Dufourspitzi, kde naopak panují ideální podmínky. Po návratu do kempu jsme tedy zasedli k internetu, zjistili vše potřebné a je rozhodnuto. Expedice Mont Blanc je přejmenována na Expedice Monte Rosa.
Další den, tj. středa 5.8. je ve znamení odpočinku. Celý den se tedy poflakujeme, jíme, odpočíváme a ladíme plány na nový výstup. Pozdě odpoledne ještě vyjíždíme lanovkou na Hannig, kde užíváme slunce a výhledy na protějěší stranu udolí s vrcholem Weissmiesu.
Ve čtvrtek 6.8. opouštíme kemp, kde jsme za pět dní zaplatili celkem 205CHF a přesouváme se do vedlejšího udolí, do obce Täsch. Parkujeme za 10CHF/den u MetroTaxi. Poté jedeme vlakem do Zermattu za 8,2CHF(jednosměrná) a dále pokračujeme zubačkou na Gornergrat za 38CHF(jednosměrná), vystupujeme na předposlední zastávce Rotenboden. Odsud pokračujeme značenou cestou po ubočí Gornergrat směrem na MonteRosaHutte. Rezervace spaní nebyla dopředu možna, jelikož chata již byla beznadějně obsazena, proto bereme stan a zůstáváme u jezera Gornersee, kde je voda. Viktor nás ještě varoval slovy: "Se stanama se dá, ale bude to nářez", protože od jezera na chatu je převýšení 200m a od chaty na vrchol dalších 1800m, celkem nás tedy čeká převýšení 2000m. Pro úplnost dodávám, že kempování zde u jezera a v okolí chaty není povoleno, proto stavíme stan až večer po 18hodině. Vaříme čínské nudle a jde se spát. Stáváme brzo a to o půlnoci. Počasí je výborné, je bezvětří, jasno a teplota kolem 11stC. Před jednou hodinou vycházíme a asi za 45min jsme u chaty MonteRosaHutte, kde se už svítí a vycházejí první horolezci. My se dlouho nezdržujeme a rovnou jdeme po značené pěsině přes Obere Plattje k nástupu na ledovec, kde nasazujeme mačky. Tam nás také dobíhají první guidi s klienty. Dále je potřeba překonat něco jako ledovcový labyrint, jsme rádi, že dvě skupiny jsou již před námi a ukazují nám cestu, tudíž nebloudíme potmě mezi trhlinami. Jakmile vyjdeme na souvislý ledovec, je orientace snadná, ale stále ještě se držíme v závěsu za skupinami. Za skalní stěnou Sholle, kterou obcházíme zleva, následuje rozdělení trasy do dvou směrů. Rovně se jde do sedla Silbersattel, tuto cestu později využijeme pro sestup. My se dáváme doprava a přes sněhovou pláň Satteltole a dále příkře ledovcovým svahem do sedla Sattel. Odsud pokračujeme vzhůru po kraji sněhového hřebene na další sedélko tvořené skalnatým hřebínkem. Další výstup již vede zužujícím se ledovým hřebenem, později po skalách na skalní předvrchol (4499 m). Odtud několik metrů níže a dále přes několik obtížnějších skal, věží a po skalních stupních po levé straně hrany na vrchol. Této výstupové trase se říká "Švýcarská klasická cesta". Celý výstup nám trval asi osm hodin a kolem deváté se fotíme na vrcholu Dufourspitze (4634m). Díky ideálnímu počasí a podmíkám je zde hodně lidí, takže jenom rychle sníme pár tyčinek a už se řadíme do vláčku na sestup.
Sestupuje se po konopných lanech která vedou ze sedélka mezi vrcholy Dufourspitze a Dunantspitze do sedla Silbersattel. Skupin je zde hodně a tak nám sestup asi 80m vysokého svahu trvá přibližně 40min. Protože guidi své klienty každou délku jistí, resp. spouštění přes půllodák a pak sami volně slézají. V sedle ještě čekáme na nějakého švýcara, který šel za námi a posbíral moje poztrácené doklady a klíče od auta. Protože jsem si na vrcholu Dufoufspitze špatně zapnul batoh a během sestupu vše vypadalo. A protože peníze už nemám skoro žadné a tak se mu odmněňuji alespoň vřelým slovem. Další sestup k chatě MonteRosaHutte je dlouhý, nudný a vede po stejné trase, takže nemá cenu se o něm dále rozepisovat. Mohu snad jen dodat, že už jsem nic dalšího nepoztrácel. Dole u jezera balíme schované věci, dojídáme zbytky jídla a připravujeme se na další pochod smrti na stanici zubačky.
Když se doplazíme na Rotenboden, slunce je už nízko a unavené nohy vypovídají službu. Proto do Zermattu jedeme opět zubačkou a to opět za 38CHF. Švýcarské dráhy jsou pokrokové a tak i ve vlaku můžeme platit kartou. V Zermattu přesedáme na Zermatt-Shuttle opět za 8,2CHF a vracíme se do Täsche. U auta jsme se západem slunce, hladoví tak, že sotva lezem.
Jet na noc domů by tedy bylo příliš nebezpečné, takže rozhoduji, že někde na divoko přespíme. Vyrážíme z Täsche a kdesi za obcí Visp nacházíme místo na zaparkování a pěkné místo na spaní. Ráno se již odpočatí vracíme do Čech.
Ještě bych zmínil, že tam i zpět jsme jeli přes horské sedlo Furkapass. Po cestě zpět zde děláme krátkou zastávku a kocháme se výhledem na blízké skalní žulové stěny. Dokonce je odsud vidět hřeben vrcholů Alphubel, Täschhorn a Dom, vzdálený asi 70km. Nějaké články o lezení ve Furkapass jsou zde: http://www.horyinfo.cz/search.php?rstext.....likost=sab a v budoucnu bych se sem rád podíval a něco málo vylezl. Takže by to mohl být tip na letní hory.

A nakonec ještě pár užitečných rad a odkazů:
- Trasu z Čech jsme zvolili kolem Mnichova a dále k jezeru Bodensee. Zde se člověk na chvíli dostane do Rakouska. Je potřeba sjet včas v Německu z dálnice, aby se nemusela kupovat dálniční známka pro Rakousko. Úsek se objede přes obce Bregenz a Hard. V Hardu je benzinka JET, kde mají levný benzín. Pokud se tudy jede v noci, průjezd je plynulý, přes den čekejte kolony, i němci rádi ušetří.
- Na švýcarské dalnice je potřeba dál. známka, existuje pouze roční za 40CHF. Dá se koupit použitá a následně opět prodat.
- Taky vhodné tankovat na Onu v Nýřanech před Rozvadovem, kde je benzín o několik korun levnější než na dálnici.
- Vím, že je to asi jasné, ale i tak ještě zmíním, že do švýcarska je dobré mít pas, není v EU.
- Dále co se týče navigace v terénu, používali jsme vytištěné topo mapy ze serveru https://map.geo.admin.ch a elektronické openstreet topo mapy ze serveru http://freizeitkarte-osm.de/ nahrané v Garmin Oregon
- Předpověd počasí, která vycházela dost přesně, jsme zjišťovali zde http://www.meteoswiss.admin.ch/
- A úplný závěr video od Ondřeje: https://www.youtube.com/watch?v=ULPGPnVnssg

Článek vložil:     Zeťák - 14.9.2015

Ostatní články z této rubriky:

zimní Tatry 3/23

[07.03.2023]

Pozvolný start do pískovcové sezóny

[04.03.2023]

Humáč 2022

[05.12.2022]

Pánská jízda na Kalymnos

[15.10.2022]

Začátek školního roku na Suchých skalách

[12.09.2022]

Srpnové Žďárské vrchy

[09.08.2022]

Adršpach o prázdninách

[21.07.2022]

Poslední záchvěv zimy v Tatrách

[24.05.2022]

Aťa Svatoš: historické humanitní okénko

[18.04.2022]

Ledopád Skok v Tatrách

[29.03.2022]

Závěje prvotřídního prašanu na Brnčalce

[04.03.2022]

Přednáška o šutrech

[16.02.2022]

Tajné akce v Krkonoších

[07.02.2022]

Bivak a ledy pro nováčky

[31.01.2022]

Přednáška o zimním utrpení, aneb jak přežít bivak a ledy

[07.01.2022]

Ideální zimní Řež

[07.01.2022]

Zima nezima, déšť nedéšť

[02.01.2022]

Přednáška o počasí

[26.11.2021]

Základy práce s materiálem

[26.10.2021]

Černolické klasické lezení

[25.10.2021]

Chytání pádů jako v lunaparku

[25.10.2021]

Zuzčin suchý víkend ve Skaláku

[04.10.2021]

Podzimní Tatry

[16.09.2021]

Letni Alpy 2021 - Wilder Kaiser

[30.07.2021]

Poslední dotek zimy v Krkonoších

[09.05.2021]

Středeční odpoledne stane se pro mnohé chvílí nudy

[11.02.2021]

Jizerky: stav ledů ve Štolpichu

[26.01.2021]

Poslední slanění jinde a jinak

[09.01.2021]

Jak jsme vyměnily poslední slanění za první lyže

[22.12.2020]

Zbořený Kostelec pro lúzry

[26.11.2020]

Pod svícnem je největší tma

[03.11.2020]

Rax na konci sezony

[06.10.2020]

Glockner Nordwand 2003

[28.08.2020]

Letní Alpy

[30.07.2020]

Tatry těsně před koronavirem

[25.03.2020]

Společenské cvičení I

[17.03.2020]

Bivak

[23.02.2020]

Zimní Tatry 2020

[15.02.2020]

Patálie v Malé Studené dolině.

[15.02.2020]

Geova Klášterka

[14.01.2020]

Poslední slanění

[30.12.2019]

Výsledky Humáče 2019

[08.12.2019]

Zdravověda zážitkově

[29.11.2019]

Základy zakládání v Černolicích

[10.11.2019]

Chytání pádů letos bez velkých úrazů

[21.10.2019]

Großes Wießbachhorn

[22.09.2019]

Letní oddílové Alpy: Zillertal

[13.08.2019]

Oddílové zkoušky: Míša, Filip, Tomáš

[16.06.2019]

Poslední slanění 2018

[22.04.2019]

Skoro jarní Tatry

[01.04.2019]

Jak chodí počasí?

[17.02.2019]

Polabskou běžkařskou magistrálou.

[08.02.2019]

Mraky, mlha, bílá tma

[06.02.2019]

HBC 2018 - výsledky a fotky

[09.12.2018]

Hřeben Suchých skal

[20.11.2018]

Černolice pod olověným nebem

[05.11.2018]

Botič: kdo neměl dost po chytání pádů

[23.10.2018]

Maxmilián Dráp

[21.05.2018]

Zachraň se kdo můžeš

[03.05.2018]

Piz Buin na lyžích

[03.05.2018]

Hofpürglhütte v zimě

[16.01.2018]

Do Tater nejen na ledy

[15.01.2018]

Poslední slanění ve Svatém Janu

[20.12.2017]

HBC 2017

[09.12.2017]

Podzimní akcičky

[04.12.2017]

Švýcarské Alpy 2017

[06.09.2017]

Na Rysech řádil Bělina!

[07.07.2017]

Pořádná lyžovačka na Sonnblicku

[14.05.2017]

Arco, oblast tuningu zaslíbená.

[03.05.2017]

Fixuj jako Graham

[03.05.2017]

Zima začíná na jaře

[03.05.2017]

Ze sobotního nácviku

[03.04.2017]

Starý svět, Kost a klíšťata

[14.03.2017]

Neuvěřitelná náhoda.

[12.03.2017]

Silvestrovské skialpy na Velké Fatře

[17.01.2017]

OBPH 2016 - Svratka

[06.12.2016]

HBC 2016

[04.12.2016]

Týnčanské jeskyně

[20.11.2016]

Nováčkovské Černolice

[12.11.2016]

MONT BLANC 2016

[19.09.2016]

Skialpem to začalo a pro někoho málem skončilo

[04.05.2016]

Jak se doškolují instruktoři

[12.04.2016]

Tak trochu promarněná příležitost

[05.04.2016]

Jizerský bivak

[15.02.2016]

Sv. Ján 2015

[20.12.2015]

HBC 2015

[07.12.2015]

Saunování v Sasku a lezeni na Envers des Auigulies v Chamonix

[12.10.2015]

Jak nás ovce vypekly aneb Merino likviduje Gore-Tex

[06.08.2015]

Krása střídá nádheru

[16.04.2015]

Pozdrav z UK

[10.03.2015]

Pozdrav z UK

[10.03.2015]

Ledy v Labském dole

[29.01.2015]

Polské Jizerky a Stará škola

[06.01.2015]

Svatý Jan se povedl

[22.12.2014]

Zápisky neználka I.

[14.12.2014]

HBC 2014

[07.12.2014]

Nepropadejte panice!

[28.11.2014]

Na podzim do Jizerek

[25.11.2014]

Od Bielatalu po Sněžník

[06.08.2014]

KDO je na obrázku?

[12.06.2014]

Jarní Velká: všude sucho

[27.03.2014]

Valná hromada ČHS

[23.03.2014]

Silvestr na Hanauer Hütte

[20.03.2014]

Poslední slanění ve Svatém Janu

[23.12.2013]

Hřeben lítacích myší

[04.11.2013]

Meržába Türkiye

[26.02.2013]

Skialp Silvestr 2012

[01.01.2013]

Pár fotek z Řeže

[11.12.2012]

Riders in the Storm

[13.11.2012]

Orieněťák o pohár Sovětského vojenského prostoru 2012

[28.10.2012]

Mukařov 2012: Lezení přes den a běhání v noci

[24.10.2012]

Vzdušná čtyřková hrana v Karwendelu

[03.10.2012]

Srpnový víkend v Tatrách

[17.09.2012]

Ortler Nordwand via Messner

[03.04.2012]

Mrazivá Brnčalka zvenku i uvnitř

[01.03.2012]

Mordor aneb nazapomenutelné chvíle v mrazu

[16.02.2012]

Bruslení na Orlíku

[05.02.2012]

Bad Gastein aneb ledová polezenice

[30.01.2012]

Skialp Silvestr

[29.01.2012]

Gutovka. Doporučuje moje lékařka!

[19.01.2012]

Grossglockner hřebenem Stüdlgrat

[20.11.2011]

Řež aneb listopadové polezení

[13.11.2011]

Mistrovství Humanity a přilehlého vesmíru v pípákování 2011

[10.11.2011]

Jizerky - žádnej velkej čundr a žádný velký lezení

[01.11.2011]

Bořeň: zima, mlha, jinovatka

[25.10.2011]

Důchodcovský vertikální výlet na Vysokého brouka

[05.10.2011]

Arco aneb zářijové polezení

[04.10.2011]

Černý koně ve Skaláku

[22.09.2011]

Do Bavor

[16.09.2011]

Jak se letos lyžovalo

[25.08.2011]

Letošní Mařenka se povedla - počasí i lezení

[30.05.2011]

Ve stopách hraběte Pallaviciniho na Velkého Zvoníka

[13.05.2011]

Jarní Paklenica

[15.04.2011]

HBC 2010

[02.03.2011]

Zimní Tatry

[17.02.2011]

Deníček z Totes Gebirge

[04.01.2011]

OBPH 2010

[17.11.2010]

Bergell pro milovníky turistiky

[05.10.2010]

Honička na Pyramide du Tacul

[28.08.2010]

Dachstein Südwand - Steinerweg

[26.08.2010]

Sex on the Glacier

[03.08.2010]

Chamonix na ledovci

[31.07.2010]

Chytání pádů na Klokočkách

[16.06.2010]

Red Rocks and Rolls

[01.04.2010]

Další opakování Hroší lázně v režii HO Humanita

[23.03.2010]

Pan Tau a drak

[15.03.2010]

První vlastovka z (vlaku z) Tater.

[25.02.2010]

Kurňa, to byl víkend

[17.02.2010]

Klasický víkend v Maltatalu

[15.02.2010]

Ledy ve Štolpichu 2010

[21.01.2010]

Fotografie Předvánoční slanění ve Svatém Janu by Czum

[22.12.2009]

Výsledky a Fotografie Boulder Cup Humáč 2009 by Czum

[06.12.2009]

OBPH 2009 - radost z běhu křovím kolem pískovcových skal

[17.11.2009]

54. Orientační běh pražských horolezců

[16.11.2009]

Černolice 2009

[30.10.2009]

Jak leze Google Translator

[29.10.2009]

Mukařovské cyklobahno 2009

[22.10.2009]

Jani a Babucha vyhrály

[19.10.2009]

Konečně Vidlák!

[16.10.2009]

Prvni cesty v Tatrach

[06.09.2009]

Lépe jednou vidět než stokrát slyšet vyprávět

[26.08.2009]

Dolomity 2009

[18.08.2009]

Google des Aiguilles

[22.07.2009]

Tiská 24 hodinovka II

[09.07.2009]

Azurové nebe

[10.04.2009]

Quakerovo uplakané odpoledne

[29.03.2009]

Lyžníci v nejbližších Alpách

[03.02.2009]

Zdeněk Hrubý je předsedou ČHS

[31.01.2009]

Ledové lezení ve Štolpichu

[29.01.2009]

Z Čertovice do Donoval za 3,5 dne

[14.01.2009]

Azuro, prasan, prijed

[04.01.2009]

Lavinový kurz v Peci pod Sněžkou

[27.12.2008]

HumCup 2008

[16.12.2008]

HBC 2008

[11.12.2008]

Orientační běh pražských horolezců 2008

[22.11.2008]

Na Mukařově bylo letos jenom třicet lidí

[30.10.2008]

Moderne Zeiten

[05.08.2008]

Rozhovor s nejstarším vůdcem Enžských Alp

[26.07.2008]

Gesäuse: Pichlweg a Jahn-Zimmer

[07.07.2008]

Naše velkolepý plány

[04.07.2008]

24 hodinovka v Tisé a okolí

[23.06.2008]

WADI RUM, JORDÁNSKO, díl druhý

[18.05.2008]

Adršpach má vše, bez čeho se obejdu

[16.05.2008]

Roviště místo Kozelky

[01.05.2008]

Valná hromada ČHS 2008

[31.03.2008]

Jotunheimen

[25.03.2008]

WADI RUM, JORDÁNSKO

[13.03.2008]

Pallavicini

[19.02.2008]

Kdyby vám bylo moc horko

[18.02.2008]

Víkend v Maltatalu

[28.01.2008]

Svatý Jan před Vánocemi

[23.12.2007]

Jizvův Radegras

[14.12.2007]

Orienťák pražských horolezců

[22.11.2007]

Svornost, rovnost, bratrství

[16.11.2007]

Fotky z Černolic 2007

[12.11.2007]

Fotky z Dolomit

[02.11.2007]

Výsledky SMOK!

[30.10.2007]

Krásné ženy

[27.10.2007]

Mukařovský orienťák 2006

[17.10.2007]

HOSOHOPO v sobotu na Kačáku!!

[10.10.2007]

Labákování I.

[08.10.2007]

Ze života metodika za polárním kruhem

[16.09.2007]

První vlaštovka z Tater

[31.08.2007]

Cesty byly suché, místy mokré, II. díl

[28.08.2007]

Umrtvení na osmapadesát.

[27.08.2007]

Hanba optimistům,

[23.08.2007]

Když bude hnusně, půjdeme na Blank!

[22.08.2007]

Cesty byly suché, místy mokré. I. díl

[21.08.2007]

Výlet do světa betonových střech

[12.08.2007]

Jednou s těma pořádnejma cestama začít musíme

[06.08.2007]

Jak se plní sny

[11.07.2007]

Na Cyrila v Mosoraškách

[11.07.2007]

Via Finlandia

[09.07.2007]

Neúčastníci zájezdu

[04.05.2007]

Komárův fotoseriál z lezení z Francie

[03.05.2007]

Málo ledů? Jeďte na Ortler!

[02.05.2007]

Pár fotek, když už koláčky zmizely

[26.04.2007]

Na Mařence bylo teplo, slunečno a krásně

[19.03.2007]

Popradské pleso v zimě

[10.03.2007]

Jizerskohorští sportovci II-doplněk

[12.02.2007]

Jizerskohorští sportovci

[12.02.2007]

HBC´06 suše

[11.12.2006]

Černolice opožděně

[03.12.2006]

Malý (foto)report ze slizské Bořně

[21.11.2006]

Proč jezdit na slizkou Bořeň, když na Kozelce je tak krásně?

[20.11.2006]

Výlet na Ještěd

[27.10.2006]

Tatranská anabáze

[03.10.2006]

Slunce, moře a vápno ...

[03.10.2006]

Zkoušení ve Ždárkách

[26.09.2006]

Rodinné létání na kajacích

[19.09.2006]

Bářiny a Radkovy Dolomity

[08.09.2006]

Bouldering u Pěti jezer

[07.08.2006]

Vysoké Tatry v Polsku

[06.08.2006]

Bergell 2006

[24.07.2006]

Hrubá Skála - Lezení na písku po 100 létech

[28.06.2006]

Humanita v Lanovém centru

[28.06.2006]

Slunečný outdoorový víkend

[26.06.2006]

Pallavicini- aneb horolezecká česko-slovenská maturita

[23.06.2006]

Kruté vedro na Svatoškách

[19.06.2006]

Horké hlavy na Mařence

[14.06.2006]

Nejen lezením a fotbalem je člověk živ

[14.06.2006]

Sýk opět přistižen na laně

[05.06.2006]

Sasko - pískový víkend

[26.05.2006]

Fotky z Tisé

[24.05.2006]

Fotoserial z Poříčí

[25.04.2006]

Jarní Arco

[19.04.2006]

Fotky z Iranu

[18.04.2006]

Na Kačáku s Denny

[04.04.2006]

Preber a Hochkonig

[04.04.2006]

VH ČHS aneb Delegáti, nebo renegáti?

[28.03.2006]

Eliška porodila trojčata.

[20.03.2006]

Výprava Humanity na Brnčálu

[13.03.2006]

Hurá na Malou Fatru

[20.02.2006]

Maltatal ještě jednou

[08.02.2006]

Bad Gachstein

[07.02.2006]

Dostupné Jizerky

[06.02.2006]

Lyžníci u vídně

[06.02.2006]

Maltatal

[06.02.2006]

Víkendová běžkovačka v Orličkách

[31.01.2006]

Letošní Humáč nebyl vůbec humáč, ani boulder cup

[24.01.2006]

Humáč boulder cup 2005

[24.01.2006]

Fotky z Jizerek

[23.01.2006]

Silvestrovské Tatry

[02.01.2006]

Pohádka mládí nevrátí se nikdy víc.....

[23.11.2005]

Už je to trapné

[15.11.2005]

Lezení na Drábských světničkách

[08.11.2005]

Pohár sovětského vojenského prostoru

[16.10.2005]

Babí léto na Prachově

[29.09.2005]

Lezení na Kalymnosu

[15.09.2005]

Pohoda na Dachsteinu

[05.09.2005]

Klasika v Příhrazech

[01.09.2005]

Grossglockner normálkou

[22.08.2005]

To je Patagonie!

[17.08.2005]

Sokoliki

[15.08.2005]

Letní Tatry 2005

[10.08.2005]

Letní nováčkovské Tatry - kašpaří fotky

[08.08.2005]

Skály mokré, lezení zakázáno.

[07.08.2005]

Krásy krystalů v Jizerkách

[03.08.2005]

Malé shrnutí výletu do Wilderu Kaiseru

[27.07.2005]

Cesta za vltavskou žulou

[11.07.2005]

Spigolo Dibona

[11.07.2005]

Lezení je nuda!

[08.07.2005]

Divoký Císař nadělil jen jeden den

[07.07.2005]

Lenivý víkend v Sasku

[29.06.2005]

Hochschwab

[22.06.2005]

Sasko,to je jiná dimenze!

[20.06.2005]

Extrémní pařas na Hrubici

[01.06.2005]

Jarní lezení v Arcu

[24.05.2005]

Zpráva o stavu oddílu HO Humanita

[29.04.2005]

Kamýk a Mařenka

[28.04.2005]

Otava

[25.04.2005]

První jarní písky

[04.04.2005]

Mohelka byla dost drsná

[28.03.2005]

Maltatal - dlouhé ledy

[21.02.2005]

Záchranářský víkend

[16.02.2005]

Labská jáma

[07.02.2005]

Nebyl to hezký pohled

[25.01.2005]

Velká Fatra okem šílence

[11.01.2005]

Velká Fatra z pohledu běžkařky

[04.01.2005]

Humáč boulder cup obrazem a slovem

[14.12.2004]

Přechod Malé Fatry.

[15.11.2004]

Černolice - bohužel hezky

[07.11.2004]

Objevitelské zážitky na Skalách u Pakosty

[01.11.2004]

Lanové hrátky v Sasku

[20.09.2004]

Vejlet na východ

[06.09.2004]

Lehká cesta s krásnými lezeckými úseky, místy úseky se sutí

[30.08.2004]

Kozelka

[29.08.2004]

Tatry slovem i obrazem

[19.08.2004]

Čínští horolezci na Velickém štítě

[19.08.2004]

Brand a šmilka

[09.08.2004]

Prodloužená dovolená v dolomitech

[02.08.2004]

Marmoláda převlečená za Kaiser

[07.07.2004]

Kokořínská pískoviště

[02.07.2004]

Gosaukamm und Dachstein pro nováčky

[01.07.2004]

Lezení v Saském Švýcarsku

[28.06.2004]

Co dělat když prší?

[21.06.2004]

Májová Tisá

[19.05.2004]

Velikonoční Bořeň

[20.04.2004]

Velikonoce na Zvoničce

[14.04.2004]

Dolomity a Arco 2003 ve trech

[01.04.2004]

Lyžovačka v Polesí

[15.03.2004]

Zimní Tatry 2004

[03.03.2004]

Zanoř cepín trochu doprava

[17.02.2004]

Únorové řeky

[09.02.2004]

Se skluzem jestě jeden silvestrovský přechod...

[15.01.2004]

Jizerské ledy

[12.01.2004]

Projížďka na běžkách

[07.01.2004]

Silvestrovská Malá Fatra

[02.01.2004]

HBC 2003

[08.12.2003]

Kdo je nejpřitažlivější lezec v HO Humanita?

[08.12.2003]

Jsou tvrdší, než jsem čekal

[01.12.2003]

Hledání Hořovických skal

[28.11.2003]

Bílé skály

[04.11.2003]

Sychrov

[04.11.2003]

Černolice - zmatek do hlav

[04.11.2003]

Pálava

[29.10.2003]

Sušky na konci října

[26.10.2003]

Dámský víkend v Lipsku

[21.10.2003]

Jak bylo Jizerkách?

[21.10.2003]

Konečně v Poříčí

[14.10.2003]

Závěr sezóny v Mukařově

[13.10.2003]

jak bylo v Polesí

[22.09.2003]

Křížové hvězdičky II

[27.08.2003]

Poševno navzgor v živej skale!

[12.08.2003]

Křížové hvězdičky

[11.08.2003]

A zase se urodilo

[01.08.2003]

TTT - Tokovy tridenni Tatry

[01.08.2003]

Höllental podruhé a asi naposled

[01.08.2003]

Šramštajny

[21.07.2003]

příběhy z podještědí

[15.07.2003]

Tisá 2003

[12.07.2003]

Víkendová romance v Jizerkách

[08.07.2003]

Bílina

[30.06.2003]

Divokej císař

[30.06.2003]

Velkej Čand a Vavřinečáky

[23.06.2003]

Z Glockneru

[18.06.2003]

Šárka (mně dosud) neznámá

[04.06.2003]

Vopičí kameny

[26.05.2003]

Horní Jizera a dolní Kamenice

[29.04.2003]

Tisá 2002

[24.04.2003]

Velikonoční Bořenisko

[22.04.2003]

Speleofórum 2003

[10.04.2003]

Nedělní bahnění

[09.04.2003]

Mařenka

[08.04.2003]

Jeskyně

[25.03.2003]

Bungeejumping nahlavu

[20.03.2003]

Velká Fatra 99

[05.03.2003]

Jakpak bylo v Tatrách

[28.02.2003]

Slyším přemrzlý led

[25.02.2003]

Horní Sázava ( Žďár nad Sázavou - Přibyslav )

[25.02.2003]

Humáč Boulder Cup 2002 Closed

[24.02.2003]


Stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 1024 x 768 a větší.
© Copyright: Jindřich Štěpán 2002-2008
Bezpečnostní obaly a pouzdra pro bezkontaktní paypass platební a kreditní karty