Články - rubrika Metodika

Metodika Reportáže z akcí Dění v oddíle Historky členů

 Pražské a přípražské lezecké oblasti

Rubrika: Metodika 

Autor: KubaSkály v Praze

Skalní lezení dostupné městskou hromadnou dopravou je hodně pestré. Vyberte si skálu i druh jištění:

Hlubočepy - i s pár preskama si dobře zalezeš. Ale je to dost oklouzaný vápenec.

INFO Hlubočepy: Vesměs plotnové lezení po mikrochytech. Hezká normální cesta je Železniční, o něco těžší Velký kout. Napravo od Železniční jsou další celkem hezký lehčí cesty, ale jsou trochu lámavé a bacha na vlak. Najdou se tam i těžké sportovní naprosto nelezitelné cesty. Pokud ještě celé nespadly. Bez maglajzu neuděláš ani krok. Doprava busem na zastávku Hlubočepská nebo vlakem na zastávky Žvahov či Hlubočepy.
GUIDE: http://www.lezec.cz/pruvodcx.php?key=99

Branické plotny - dost lehkých a dlouhých cest na položených vápencových plotnách, ale i strašných převisů. Celkem lámavé, jednou to imho spadne celý.

INFO Braník: Vypadá to podobně jako v Hlubočepech, ale skála je zatím neolezená. Helma bezpodmínečně nutná, protože nahoře korzují lidé a házejí samovolně nebo i záměrně šutry. Jinak stačí expresky, mágo, lezečky, úvazek a nejméně 50 m lano. Pod hlavními stěnami jsou dvě menší plotničky pro nácvik čehokoliv včetně lezení s dětičkami, milenkami či nabušenci z tělocvičny.
GUIDE: http://www.horydoly.cz/horolezci/branick.....praze.html

Radotínské údolí - sportovkářský vápenec v lese

INFO Radotín: Skalka je dostupná od busu v Zadní Kopanině.
GUIDE: http://www.akapraha.cz/drupal/content/zu.....portovkami

Prokopské údolí - dobrodružný vápenec, nejvyšší stěny jsou nad loukou, neboli dřívějším koupalištěm u soutoku Dalejského a Prokopského potoka.

INFO Prokopák: Nekultivované vápencové skalky a skály, sestupy pěšky, na skobu narazíte jen náhodou, místy velmi lámavé. Skály jsou přístupné pěšky nebo na kole Prokopským údolím od metra Lužiny nebo z Hlubočep od busu či vlaku.
GUIDE: http://www.horydoly.cz/horolezci/prokops.....warze.html

Divoká Šárka - lehčí lezení, převážně po vlastním jištění, najdou se ale i těžší cesty. Kámen je pevný křemenec, dá se lézt za deště i sněhu, také v pohorkách. Leze se po obou stranách údolí Šáreckého potoka nad koupalištěm.

INFO Divoká Šárka: Nejoblíbenější lezecké skalky jsou Žabák - dolní bariéra se leze sportovkářským stylem, nebo střední a horní bariéra slouží jako nácvik třídélkových cest. Další frekventované skalky jsou Dívčí skok a dolní část Brenty. Nejlepší vícedélkové hřebenovky vedou na Černé věže, Dívčí skok a Brentu. Drsné dvoudélky vedou v soutěsce Džbán. Skály jsou přístupné pěšky nebo na kole po asfaltové cestě skrz údolí Divoká Šárka. Obvyklý příchod je z konečné tramvaje Divoká Šárka nebo ze stejnojmenné stanice autobusu. Helma velmi doporučená! Magnézium není nutné.
GUIDE: http://www.cumbres.cz/site_media/images/.....-Sarka.pdf

Kozí hřbety a Holý vrch - Kozí hřbety jsou definitivně neprostupně zarostlý... Ale navazuje na ně Tiché (Únětické) údolí, kde najdeš Holý vrch neboli Holáč, kde se leze pořád a Humanita tam občas vyhání své nové ovečky taky. S sebou vlastní jištění. Velká výhoda na závěr - údolí končí obcí Únětice a Únětice končí... no, čím?

INFO Holý vrch: Busem z Dejvické na konečnou do Suchdola nebo na Výhledy a odtud pěšky 15 minut do údolí ke skalám. Tradiční lezení od dvojek do sedmiček, smyčky a kovová hejblátka s sebou nutná, jakož i helma a prsák lze doporučit.
GUIDE: Kozí hřbety http://www.horydoly.cz/horolezci/kozi-hr.....ocasi.html
GUIDE: Holý vrch http://www.horydoly.cz/horolezci/na-holy.....-zime.html

Petřínský Yosemite - olezený měkký pískovec s podivnou pověstí. Na hlavní část skal platí zákaz lezení. Stěnky v dolní části u asfaltové cesty jsou mimo rezervaci.

INFO Petřínský Yosemite: Měkký písek umožňuje jen omezené lezení s lanem. Výška max. 7 metrů. Přístup parkem na Petříně od vysokoškolských kolejí na Strahově, od tramvaje na Újezdě nebo ze prostřední stanice Petřínské lanovky, na kterou platí pražská legitka MHD.
GUIDE: http://marek.drapal.org/strahovsky-piskovec

Hostivařská skalka - jen pro místňáky z Petrovic a Hostivaře. Jinak to nemá cenu.

INFO Hostivař: Sedm metrů vysoká a dvacet metrů široká skalka z nějakého přeměněného tvrdého pískovce se využívá téměř výhradně k lezení s lanem shora. Jištění tu nehledejte a vklíněnec také většinou nezaložíte. Přístup ze stanice metra Háje či Jižního Města na hráz Hostivařské přehrady. Odtud dolů po asfaltové parkové cestě podél Botiče do staré Hostivaře. V místech, kde končí klesání a cesta trochu zatáčí doprava, se podíváme doprava nahoru do zalesněného svahu. Až téměř nahoře je vidět Hostivařská skalka. Z druhé strany se sem dostaneme od Hostivařského náměstí proti toku Botiče.
GUIDE: http://www.horydoly.cz/horolezci/hostiva.....kalka.html

Dešťovka - tady to nemá ceny snad ani pro lidi z Krče.

Skály v blízkém okolí Prahy

Poříčí je sportovní lezení dobrý pro každýho - drtiče i lamy. Většinou stačí presky, občas něco založíš. A je dobrý i na večerní popracovní polezení za dlouhých dní... Akorát že tam dlouho paří sluníčko přímo do skal. O to příjemnější je to tam za chladných dní, navíc cesty jsou docela krátké jednodýlky, takže v nich nevymrzneš. Bacha - od června se parkuje už u fotbalovýho hřiště, až ke skalám jen po svých nebo na kole.

Řež - očekávat smrt - s hrstí oříšků a partou přátel si v lehčíh cestách dobře zalezeš. Do těžších cest než za 5 se pouštěj jen když si bezmozek nebo dáváš běžně 6+ jinde na skalách. (VIIa na písku) Řež mě přijde o fous míň lámavá, než Mařenka.

GUIDE: http://www.horydoly.cz/files/rez1.pdf

Mařenka - Na Mařence jsou asi hezké vícedélky, ale nemám na ně. Na to jak je Mařenka blízko na kilometry, je to časově stejně daleko jako třeba Bořeň (která je Nej).

GUIDE: http://www.horydoly.cz/files/marenka.pdf

Bílé skály - horolezecké peklo na druhém břehu Vltavy proti Mařence.

GUIDE_ http://www.horydoly.cz/horolezci/ohromna.....skala.html

Klepec

GUIDE: http://www.horydoly.cz/horolezci/klepec-.....vodce.html

Černá skála U Řevnic

GUIDE: http://www.horydoly.cz/horolezci/krehke-.....evnic.html

Černolice - najde se dost celkem lehkých, občas i celkem lámavých cest. Vyplatí se je dojistit po vlastním.

GUIDE: http://www.horydoly.cz/files/cernolice.pdf

Český kras

Vápencové lezení po více či méně uklouzané skále, která je více či méně kultivovaná. Hlavní lezecké oblasti se nacházejí v okolí obcí Srbsko a Svatý Jan pod Skalou.

Alkazar - klasické lezení nováčků, softmoverů a pohodářů. V lomu je povoleno stanování a pitná voda teče z pramene nedaleko v údolíčku za zahradnictvím.

INFO Alkazar: Opuštěný obrovský lom, kde stačí mágo, úvazek, lano a expresky. Nezapomeň na helmu, protož čím více lidí tady leze, tím víc házejí šutry z lomových etáží dolů.
GUIDE: http://www.skalnioblasti.cz/5_index.asp?.....tor_id=462

Srbsko - čím míň zajištěná cesta, tím míň oklouzaný to je. Najdou se tam i nelezitelné těžké sportovní cesty. Do oblasti patří útesy podél Berounky. Odshora dolů Pupek (na soutoku s Kačákem), Červené převisy (nová supersportovní oblast), Stěna Kotlů (klasika na vklíněnce), Blážina stěna (klasika na expresky), Vlastina (hodně lehké i hodně těžké) a Štítek (malé a příjemné). Samostatná Plotna je pod Srbskem u silnice v malém lomu.

INFO Srbsko:Na lezení stačí expresky, úvazek, mágo, dobré lezečky a lano. Na lehčí klasické cesty dodají klidu nějaké střední a menší vklíněnce. Všechny cesty se lezou odspodu a zásadně se kvůli ochraně přírody slaňuje z temene. Přilba je kvůli padajícím kamenům doporučená. Příjezd vlakem do Srbska, pěšky přes most a proti proudu Berounky, nebo po silnici směrem do Karlštejna na Plotnu.
GUIDE: http://www.skalnioblasti.cz/5_index.asp?.....ast_id=114

Svatý Jan pod Skalou - trojek tam moc není, počítej čtyřky a výše, ale není to oklouzaný ani tak zajištěný jako Srbsko - pozor kdy a kde se tam smí lézt (Dušičková stěna a Stěna za Klášterem je povolena celoročně, Křížová stěna jen od prázdnin do Silvestra). Krása a neoklouzanost je vykoupena vyšší lámavostí.

INFO Svatý Jan: Charakter horského lezení se pomalu mění spíš k plezíru. Většina oblíbených cest je zajištěna skalkařským způsobem, ale buďte připraveni na cokoliv. Třídélková Křížová cesta je zřejmě nekrásnější lezení v celé Pražské kotlině. Příjezd vlakem do Srbska a pak pochod podél Kačáku, nebo méně často lokálkou do Vráže a kratší pochod, nebo nejlevněji autobusem ze Zličína ještě méně častěji až na místo.
GUIDE: http://www.svatyjan.cz/e_download.php?fi.....olezec.pdf

Solvayovy lomy - nová sportovní oblast u Bubovic

GUIDE: http://www.lezec.cz/pruvodcx.php?key=3586

Tomáškův lom - rozlehlý a divoký lom, kde s lezou dvě vysoké, převislé a velmi těžké stěny.

INFO Tomáškův lom: Jen pro sportovkáře! Příchod od vlaku v Srbsku podél Berounky směrem do Prahy.
GUIDE: http://www.lezec.cz/pruvodcx.php?key=388

Šanův kout - pár lehkých klasických cest po přírodní skále a k tomu středně těžké. Na více lezených cestách je lámavost v normě, ale na nelezeném 1. masivu je to o hubu.

INFO Šanův kout: Od vlaku v Srbsku přejdeš po mostě a jdeš proti proudu Berounky pod skalami Na Bříči, Pupkem, přejdeš po lávce potok Kačák, projdeš skrz obrovský lom Alkazar, za ním je louka se zahradnictvím a nad ní Andělská stěna a teprve za ním uhneš po cestě do zalesněného údolíčka a skály se táhnou doleva. Kratší přístup je z druhé strany od Berouna. Sestupy pěšky a většinou jde i slanění. Jištění vlastní, ale na lezených cestách jsou v klíčových místech skoby nebo kruhy.
GUIDE: http://www.horydoly.cz/horolezci/sanuv-k.....-klid.html

Kreutzberk (Křížový vrh u Litoměřic - takové menší město kousek autem za Prahou) - oblast pro začínající překližkáře zaslíbená

INFO Kreutzberg: Přijet lze busem, ale téměř všichni sem jezdí autem. Vyvřelinové tvrdé útesy max. 20 m vysoké. Sestupy slaněním, vše odjištěno po sportovkářském způsobu, cesty od trojek do sedmiček.
GUIDE: http://cs.euroclimbing.com/files/2009/05.....erk-a5.pdf

Bořeň - taky kousek za Prahou B-). Super lezení po vlastním. Jen s preskama si moc nezalezeš.

INFO Bořeň: Příjezd autem na bezplatné parkoviště u chaty Pod Bořeněm nebo po polní cestě až pod jižní stěny. Tam je bezplatné tábořiště. Lezení jsou jedno- až třídélky. Stěnovky, pilíře, hřebeny, komíny, co hrdlo ráčí ve všech obtížnostech.
GUIDE: http://www.boren.wz.cz
DOPORUČENÉ VÝSTUPY: http://www.horydoly.cz/horolezci/boren-d.....stupy.html

Špičák u Mostu - nová menší sportovkářská oblast

INFO Špičák: autem, vlakem, busem. Pak kousek do kopce pěšky do starého lomu nad vinicemi a vpravo od něj se leze. Většina cest jsou více či méně položené plotny od trojky do sedmičky. Lezení je po tvrdém fonolitu (znělec).
GUIDE: http://www.boren.wz.cz/spicak.html

Vltavská žula

Vltavská žula - viz nově vydaný průvodce, velký výběr od zjištěných kompaktních skal po nezajištěnou lámavou šotolinu (obsahuje to i Roviště).

Jickovice - super lezení hlavně po vlastním, o něco dál, než Roviště.

Roviště - na druhou stranu a blíže než Bořeň - taky převážně překližkářská oblast. Vesměs sportovní cesty od pětek vejš.


Pražský industrial

Poměrně dost přeměněná hornina :-) Leze se např. na plastiky na Barrandovském mostě, na pilíře na Trojském mostě, nebo třeba na opěrnou zeď výjezdu z Dálnice na Opatov.

INFO Barrandovský most: Na Hroší lázeň se dostaneš po cyklostezce poněkud spletitě z Braníku, na Červa Dobyvatele je to odtamtud jednodušší.
GUIDE: http://www.horydoly.cz/horolezci/video-c.....vatel.html a http://www.humanita.n.cz/articles_view.php?idart=329

INFO Trojský most: Pod mostem na na straně trojských vysokoškolských kolejí.
GUIDE: http://lezeniatd.cz/view.php?cisloclanku=2003021401

INFO Opatow Wall: Dříve populární betonová stěna s malými vysekanými chyty. Přístup od metra Opatov přes křižovatku k výjezdu z dálnice D1 na Opatov a Chodov. Jištění je především shora.
GUIDE: http://www.horydoly.cz/horolezci/umele-l.....nebem.html

INFO Vltavská náplavka: Zdi podél Vltavy. Nejvíce klidu je u Železničního mostu na obou březích řeky. Bouldrovat nebo lézt s horním jištěním lze všude, kde nejsou stánky a moc lidí. Což je problém. Osvědčila se místa mezi Vyšehradskou skálou a Výtoní na pravém břehu a celá Smíchovská náplavka od Železničního mostu v botelu Racek.

Pískovce

Kokořínsko, Bezvel, Drábské světničky, Suché skály, Bezděčín + Hodkovické Kvočny

Základní přehled lezení v Praze je v brožurce zde: http://www.prahasportovni.cz/download/pr.....rozura.pdf

Mapa je tady: https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=za2wy.....urce=embed

Doporučené cesty pod Humanity jsou zde: http://www.humanita.n.cz/article_detail.php?idart=20

Řež a Srbsko jsou dobře dostupné vlakem. Černolice skoro taky. Braník, Hlubočepy a Šárka MHD tarif P0. Černolice, Svatý Jan - příměstský bus. Zbytek spíše autem, motorkou na kole, nebo na elektrokole.

Z výše jmenovaných se jen Mařenka, Bořeň, Kreutzberk a Jickovice nehodí jen na odpolední polezení, na to jsou přeci jen moc za Prahou (pokud v daném předměstí zrovna nebydlíte), chce to vyjet aspoň na den.

Zpracovali Robin, Kuba, Suzi (doplňujte dle libosti, článek je stále ve výrobě)

Článek vložil:     Kuba - 13.10.2015 Článek je povolen k editaci.

Poslední úprava:    Kuba - 3.5.2016   09:33  ..další..

Ostatní články z této rubriky:

Rozšíření instruktorských řad

[27.05.2023]

Geo a laviny

[27.01.2023]

18 doporučených zimních túr ze Skalnaté chaty

[08.01.2023]

Garantovaná horoškola v procesu

[05.12.2022]

Sportovky v Řeži

[30.05.2022]

Zachraň (se), kdo můžeš!

[28.03.2022]

Doporučené výstupy pro nováčky

[19.02.2022]

Tréning na OBPH

[11.10.2020]

20 plus 3 tipy na zimní lezení na Brnčalce

[19.03.2019]

Horolezecké zkoušky na Bořni

[18.06.2018]

Labák s bivakem

[25.02.2018]

20 tipů na pěkní zimní túry okolo Zbojničky

[01.02.2018]

sokolíci, pstruzi a bob?i

[17.10.2017]

EXPEDICE KAVKAZ 2017

[07.08.2017]

Jak stáhnout fotky, průvodčíky a knihy z oddílového FTP?

[26.05.2017]

Výstup severní stěnou na nejvyšší horu Rakouska

[26.06.2016]

Bořeňské zkoušky

[12.06.2016]

Jak předcházet zranění z přetížení

[29.04.2016]

Doporučené vybavení do zimních Tater

[26.01.2016]

Téryho chata v zimě - doporučené cesty pro nováčky

[26.01.2016]

Slanění ze sněhové hrušky

[25.08.2015]

Doporučené cesty v okolí chaty Pod Rysmí

[25.06.2015]

Novinky z Bořeně

[22.06.2015]

První pomoc

[16.06.2015]

První pomoc

[07.06.2014]

Sovičky

[11.04.2014]

Správné jištění pomocí půlloďáku

[01.04.2014]

Záchranné techniky - Poznámka ke skriptům ČHS

[26.11.2013]

ZdrSem pro Humanitu

[21.09.2013]

Zoznam chýbajúcich kníh v odielovej knihovni

[25.04.2013]

Stav nováčků po oddílové schůzi

[15.04.2013]

Metodické okénko 3/12 4/12

[22.01.2013]

Jak si stojí noví členi?

[14.10.2012]

Metodické okénko

[11.08.2012]

Bořeň - co jsem vypozoroval

[26.06.2012]

Metodické okénko

[21.05.2012]

Výkonnostní třídy v horolezectví

[23.01.2012]

První pomoc - co, kde, jak?

[13.10.2011]

Kdo pomůže a poradí novým členům?

[13.10.2011]

Humanitní standardy

[13.10.2011]

Minimální požadavky na přijímané členy od roku 2011

[07.10.2011]

Zachranarsky vikend

[28.03.2011]

A ještě k Hangu...

[22.02.2011]

Bacha na slovenskou horskou službu

[17.12.2010]

Doporučené výstupy vo Vysokých Tatrách - Brnčálová chata

[14.06.2010]

Výzbroj a výstroj

[04.11.2009]

Doporučené cesty v Tisé

[18.05.2009]

Náhodně (ne)uspořádané vzpomínky z lavinového kurzu

[04.02.2009]

Cesty pro začínající pískaře

[02.02.2009]

Tajné finty k vaření na plynu

[15.12.2008]

Kurz skalní záchrany ČHS

[16.10.2008]

Metodická schůzka

[22.09.2008]

Vzpomínka na záchranářský víkend

[22.05.2008]

Fiktivní záchranka v Divoké Šárce

[18.05.2008]

Cesty v Tisé

[14.05.2008]

Doporučené výstupy ve Vysokých Tatrách 5 - Téryho chata

[29.04.2008]

Doporučené výstupy ve Vysokých Tatrách 4 - Zbojnická chata

[15.06.2007]

Prasení pod kruhem...

[29.05.2007]

Pevnost horolezeckého materiálu

[27.11.2006]

Testování pro tréninkové účely

[26.11.2006]

Metodické pokyny k tréninku

[20.11.2006]

Když je v Sasku abnormální hic.

[26.06.2006]

Chytání pádů

[05.05.2006]

Jištění přes tělo

[05.04.2006]

české pískovce z pohledu ostřížů a jiného zpěvného ptactva

[22.02.2006]

Pneumotorax, otevřená zlomenina a bezvědomí

[16.02.2006]

Butrusova motanice podruhé

[29.01.2006]

Mačky nasadit, raz-dva!

[19.01.2006]

Fáčování v tělocvičně

[20.12.2005]

Lékárnička - základ

[28.11.2005]

Školení instruktorů ČHS

[13.07.2005]

Doporučené výstupy ve Vysokých Tatrách 3 - Chata při Zelenom plese (Brnčálova chata)

[12.05.2005]

Doporučené výstupy ve Vysokých Tatrách 2 - Popradské pleso

[18.02.2005]

Slovní úloha

[01.02.2005]

Horolezecký kurs HO Humanita

[19.10.2004]

Horská služba

[13.07.2004]

Prasíme v traverzu

[09.07.2004]

Doporučené výstupy ve Vysokých Tatrách 1 - Poľana pod Vysokou

[11.06.2004]

Doporučené výstupy pro nováčky

[08.04.2003]

Minimální vybavení na horolezecké akce

[28.02.2003]


Stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 1024 x 768 a větší.
© Copyright: Jindřich Štěpán 2002-2008
Bezpečnostní obaly a pouzdra pro bezkontaktní paypass platební a kreditní karty