Sasko,to je jiná dimenze!

Rubrika: Reportáže z akcí
Autor: Tomas

Autobus ve Westkante na Bloszstock
1. Autobus ve Westkante na Bloszstock

O víkendu jsme vyrazili do Sächsische Schweizu zdolávat velká pískovcová hovada Falkenstein a Bloszstock. Prvně jmenovaného obra obléhali celou sobotu pouze Mirek s manželkou, Brťan a Evusa, přestože jsme měli dohodnutý sraz na parkovišti pod Affensteiny. My s Lukýskem,Simčakem a Požerákem alias Pojídačem jsme vzlínali povinnýma klasikama od pětek po dvouhvězdičkové VIIb v centrální části Affů. Pojídač celý den pod přísnou drezúrou Lukáše pilně trénoval sokolíky, žábovice a rajbasy, dokonce si velmi pochvaloval cestu Westkante VIIa na Brückenturm, kterou solidně na druhém přelezl. Problémem byly trochu ziminka a větříček, který nás kupříkladu právě na Westkantě málem odfoukával ze stěny. Ale na sluníčku bylo letně teplo. Ale ani tam se ony devětadvacítky avizované panem Zakopčaníkem nějak nedostavovaly.
V podvečer trekujeme k vozidlu parkovanému dole v údolí a se zásobami včetně lůžkovin vyrážíme zpátky do biváčku pod Affy, kde nás večer konečně objevuje druhá čtyřka z Falku. O mrazivé leč úsměvné zpestření sobotního večera se postaral montér Kubrt, kterému se nepovedlo připevnit na vařič napichovací propanbutanovou bombičku. Omrzlou a syčící ji pak pohazoval po okolí, ostatní se smáli a lehali k zemi v domnění že ona kartuše způsobí mohutnou explozi. (Tady je nutné ještě upřesnit, že onu syčící bombu pohazoval v těsné blízkosti Mirkova zapáleného vařiče. Naštěstí vše skončilo lépe než onehdá v chilském národním parku.) Láhev vínka vychruplá napůl s Pojídákem a jedno malé plechovkové pivo mě způsobily příjemné vytuhnutí a probral jsem se až v devět ráno nedělního dne.

Slunce už svítí, lezci jsou ve stěnách, také my odcházíme pod údolní stěnu Bloszstocku. Osmička se dělí na dvě skupiny, Mirek,Petra,Evusa a nakonec i ja a Simona zůstáváme, zbytek se jde rozlézt tam co my včera. Mikrobus šoférovaný Mirkem se začíná postupně posouvat monumentální stěnou Bloszstocku. Nejprve jednodélkovou trochu převislou výživností Oh Lady VIIIa, kde třetí lezoucí Evusa uloupne chyt a ještě se s ním stihne praštit do hlavy. Postupně se všichni dobíráme na velké polici, kde ovšem není žádný kruh, pouze jeden uzel, ke kterému později po mé podrobnější obhlídce přibudou jedny solidní hodiny. (Než však Thomas ony hodiny najde, jistíme se technikou živých friendů. Naštěstí nikdo nespadl, i když je rajbasový dolez na polici celkem výživný.) Ale to už je na polici kompletní pětice lezců. Další postup je ve hvězdách. Jako nejlepší možnost se jeví učinit dvoumužné stavění z této terasy, překonat střechovitý převis s ruční spárou a cvaknout kruh. Stavění se daří a za chvíli už štandujeme u druhého ringu na konci traverzu Westkanty. V průvodci se o pár hodin později dočítáme, že toto byla část jakéhosi sportovního spojovacího variantu za VIIIc, RP IXa. Evusa je nastydlá, chce se jí čůrat (možná i ze strachu k převisu) a velí abych se otočil. Bohužel se tekutinou naplnila menší prohlubeň na poličce pod námi, kterou rozradostněně našel po nás lezoucí Kubrt a chtěl se v ní nicnetuše opláchnout. Naštěstí tak neučinil...
Postupně všichni více či méně přeprasujeme převis a suneme se po Westkantě přes další tři kruhy na jeden z předvrcholů Bloszu. Dolézají i kluci, ovšem poněkud jinou trasou, Brťan se najednou objevuje ve vrcholovém mezivěží a v rychlém tranzu dolézá nejištěný komín. Slanění je načtyřikrát, provedeme jej poté, co uspořádáme bordel ve čtyřech lanech a sedmi lidech rozstrkaných na třech vrcholcích věže.
Zase šťastně dole pod údolkou. Vyhříváme se na sluníčku a svačinkujeme. Probudí se i strejda Pojídák, který se zmožen po sobotním tréningu a možná i čekáním na nás ponořil do říše snů. Vždyť expedice na Blosz trvala přes pět hodin.
Řidiči vozů velí Do Prahy!, takže auf Wiedersehen Affensteiny, zase nekdy příště...

dále doplnil Lukas B:

seznam přelezeného:
Amboss, Schmied und Geselle VIIb: tomas, sim; brto,lukas,leopard
Amboss, AW IV: lukas, leopard
Amboss, jakýsi rajbas VIIc: brto, lukas
Brückenturm, Westkante VIIa: lukas,leopard; tomas,sim
Brosinnadel, AW V: lukas, leopard
Nonnengärtner, SW Riss VIIa: lukas, tomas, sim, pojídač
Bloszstock, kombinace Oh Lady VIIIa a Westkante VIIc: mirek, petra, evucha, tomas, sim
Bloszstock, kombinace Oh Lady VIIIa a Alte Nordweg V: brto, lukas
Falkenstein, Kotzwand VIIa: brto, evucha,
Falkenstein, ??? VIIc s útěkem do Kotzwandu: mirek, petra, petr, brto, evuša
Falkenstein, NW Kante VIIa: mirek, petr

a nakonec: když se prachsakra někde domluví sraz, tak to proto, abychom se tam srazili.

No jo, chybička se vloudí:-)) příště jeďte za náma nebo počkejte na hranici

Vytvořeno: Tomas 20.6.2005 12:27
Upraveno:Tomas 20.6.2005 12:27další...