Sokoliki

Rubrika: Reportáže z akcí
Autor: Jarda

lezeni v Polsku

Jelenia Gora
1. Jelenia Gora
2. Sokolik
3. Sokolik vrchol
4. Sokolik Maly
5. Kemp "Pod Krzywa"
6. Kemp "Pod Krzywa" chatka
7. Krkonošské počasí
8. Pohled od Karpniků
9. Sokolik Duzy
10. Sokolik Duzy poludniowo
11. Sokolik Duzy - Nitowka
12. Sukiennica - Nitka
Děti jsme udali k babičce na chalupu, předpověď pro celou Evropu deštivá, tak se rozhodujeme pro výlet do Polska na žulu. Není to daleko, cca 15km za Sněžkou a když bude hnusně, tak si navlečeme goráče a půjdeme na výlet. Hnusně a zima byla, na Sněžce chumelilo, ale pak vylezlo sluníčko, teploměr se vyšplhal na 12 stupňů ve stínů a něco málo jsme vylezli.

Protože informací o Sokolikach jsem na webu moc nenašel a moc se nám tam líbilo, tak jsem se odhodlal k napsání krátkého článku. Jedná se o skupinku žulových věží umístěných na kopci kousek od vesničky Karpniky, cca 15min jízdy autem z Pomezní Boudy směr Jelenia Gora. Ve vesnici Kostryca odbočíte před mostkem doprava na Bukowiec a dál přes Krogulec až do Karpniků. Tady následuje nečekaná odbočka přímo před kostelem ostře vlevo dolů po šotolinové cestě mezi baráky ( vypadá to jako něčí soukromá cesta k domu ). Pak už vcelku bez problémů dojedete po šotolině přes louky až do lesa a po cca 1,5km se objevíte na mýtině s horolezeckým tábořištěm "Pod Krzywa". Noc v erárním stanu stojí 12 zlotých, když máte štěstí a je volná chatka, tak ta je za 15zl. včetně nádobí a vařiče.
Ke skalám je to z kempu 15-20 minut cesty do prudkého kopce, lezení je v kvalitní žule. Cesty do pátého stupně jsou až na výjimky nutné jistit vklíněnci a friendy, od šestky výše ( v polské stupnici VI-1, VI-2, ..., VI-6) jsou nové nerezové nýty nebo boráky. Cesty jsou převážně plotny, spárky, kouty nebo převislé bloky. Délka cest je od 10ti do cca 40ti metrů. Průvodce na webu je na http://www.wksg.internetdsl.pl/dozent/sokoliki/sokoliki.html, oblast Sokolika mám i v pdf. Ze spousty hezkých cest mohu doporučit na rozlezení Kancik a Szare Zaciecie na Sukienici a pak hurá do šestek Nitka a Trzy okapy také na Sukiennici, Nitowka a Lewy nitsch na Sokolik, ...

Takže hore zdar Jarda

Vytvořeno: Jarda 15.8.2005 21:57
Upraveno:Jarda 15.8.2005 21:57