Mačky nasadit, raz-dva!

Rubrika: Metodika
Autor: Pionýr

Obrázek 8
Obrázek 1 (Salewa)
Obrázek 2
Obrázek 3
Obrázek 4
Obrázek 5
Obrázek 6
Obrázek 7 (Stubai)
Obrázek 8
Obrázek 9

Ono to ráz-dva! zas tak moc neplatí. Leda v případě rychloupínacích maček, tam stačí za ozub na špičce boty zaklesnout přední třmen mačky, na patě zaklapnout upínací packu, pojistit jí řemínkem okolo kotníku a je to. Mačka drží pevně, nikde nic nepřekáží, noha není stažená řemínky a tedy zbytečně ohrožená omrzlinami, nasazení nebo sundání mačky je dílem okamžiku a není třeba si kvůli tomu ani sundávat rukavice.

Mají rychloupínací mačky vůbec nějakou nevýhodu? Mají - nejdou připevnit na obyčejné pohorky nebo lehké trekové boty. A to ani v tom vzácném případě, že na nich výrobce udělal patřičné ozuby. Měkká bota se při kroku poddá, tuhá mačka ne a výsledek je ten, že jeden ze třmenů se vyhákne a mačka spadne.

Pokud se zimnímu lezení věnujeme jen občas a nemáme tedy tuhé zimní pohorky nebo dokonce plasťáky, pokud chceme v létě přejít kus ledovce (třeba při nástupu na skalní túru), překonat kousek sněhu (třeba sněhovou čepici jinak skalního kopce), případně chceme mačky vzít pro všechny případy s sebou na delší přechod horského hřebene, pak jsou ideální volbou mačky klasické - vázací.

A teď to teprve začíná - jakým způsobem mačky na botu připevnit, aby držely jak přibité? Tady máme několik způsobů:

Obr. 1 - Pokud máme moderní vázací mačky s plastovými uchy (někdy můžu být ucha vyrobena i z kousků řemínků a kovových oček), není co řešit.

Obr. 2-6 - Takhle pak může vypadat klasické řemínkové vázání.

Obr. 7 - Vázání pomocí jednoho dlouhého popruhu podle firmy Stubai.

Obr. 8-9 - A konečně vázání pomocí dvou kousků popruhu nebo kulaté smyce. Dá se to použít i jako nouzová oprava vázání mačky na túře - kousek špagátu máme vždy s sebou.


Pokud znáte někdo další možnosti připevnění maček, nebo byste se rádi poděli o své zkušenosti (třeba jaké vázání vám nejlíp nebo nejhůř posloužilo), neváhejte článek doplnit.

Lukas B.:
Připomínka k některým vázacím mačkám: bývá to univerzální velikost, a to znamená, že pro velikosti boty MM a MV (moc malé/velké) jsou s tím problémy, plynoucí z moc malé nebo naopak velké šířky boty. Takové ty kovové stojáčky, či jak tomu nadávat, které vymezují boty ze stran, jsou příčinou toho, že je mačka buď ouzká a bota se nevejde, nebo naopak toho, že bota v mačce vaklá do boku a v nevhodnou chvíli se místo pod podrážkou ocitá na nártu, bývají k základnímu plechu mačky buď přinýtovýny nebo přišroubovány.
Přišroubované upravíme dle šířky obuvi snadno, přinýtované jsou horší. Je-li to náš osobní majetek, potom to citlivě ohneme za použití příslušných nástrojů- znamená to, že to neohýbáme pomocí cepínu a žulového obrubníku lemujícího chodník. U půjčených maček neohýbáme, bo pravidelné ohýbání vede ku kumulaci plastických deformací materiálu a následnému ulomení, které je načasováno zpravidla do nejištěného kroku někde v mixech a těsně po příchodu tmy.
Máme-li botu MM nebo MV, potom se musíme smířit s tím, že ne každé půjčené mačky jsou pro nás vhodné a je na místě přemýšlet o koupi vlastní výbavičky, a do kšeftu si bereme botu s sebou, bychom nenakoupili cosi nespolupracujícího, to platí i pro koupi rychloupínacích maček, protože některé boty (zejména skialpové) nejdou dohromady s některými mačišťaty.
Malá noha působí v mačce další problém, a to prolézání špičky boty mačkou dopředu. Řeší se to buď improvizovaně prapodivnou sítí z tenké smyčky, nebo lépe doma v teple přidáním ohnutého drátu, stejného, jaký má mačka za patou na obr. 3., nebo se to řeší provrtáním základního plechu mačky vpředu a nanýtováním zarážky pro botu, což bych doporučil popelkám u jejich vlastních maček.

A nakonec se to dá všechno řešit také upravováním mačky každých deset kroků, což zhusta vede k umlácení cepínem zdržovaného spolulezce. Poslední zmiňovanou exekuci také vykoná instruktor na nováčkovi, který si pod rampouchem či před brnčálou vzpomene, že neví, jak se mačky nandavají a zčistajasna zjistí, že je k seřízení překvapivě potřeba šroubovák, stranový klíč a navrch 5/32 inčový imbus. Vzorný a chvalitebný nováček si mačky seřizuje doma a vykoná s nimi testovací trek po zasněženém sídlišti, přičemž pozoruje, vyhodnocuje chyby a úsilně optimalizuje.

Vytvořeno: Pionýr 19.1.2006 08:10
Upraveno:Lukas B 19.1.2006 09:43další...