Humáč boulder cup 2005

Rubrika: Reportáže z akcí
Autor: Sestra

Bára v kvalifikaci
1. Bára v kvalifikaci
2. Lucka Sedláčková kvalifikace
3. Beruška outfit č. 1
4. Zuza kvalifikace
5. Hoe kvalifikace
6. Fakír nebo Filip Jareš?
7. Hmyz v neoprenu - outfit č. 1
8. Thomas kvalifikace
9. Účastníci
10. Estetická porota
11. Beruš se připravuje...
12. ..na druhou kvalifikaci
13. Bidlo s ní ladí
14. Thomas v druhé kvalifikační cestě
15. Janek to všem natřel
16. Bidlo v druhé kvalifikaci
17. Finále Thomas
18. Superfinále Hoe
19. Beruška finále
20. Bára finále
21. Beruš přebírá cenu
22. Vízězové
V pořadí již čtvrtý ročník Humáč boulder cupu se tentokráte netradičně konal nikoli na boulderové (jak by odpovídal jeho název), anóbrž na klasické lezecí stěně na Julisce. Změna je život, ovšem název jsme z nostalgie ponechali stejný.

Stavění cest
Letos se žádné profesionální stavěče zajistit nepodařilo a tak na stěnu vtrhla parta nadšených amatérů. Díky výpomoci ze spřátelených oddílů nás bylo nakonec celkem osm, tři holky a pět kluků. My jsme se vrhli na stavění holčičí kvalifikační cesty, kluci se rovnou pustili do pánského finále. Protože jsme neměli plošinu, nechtělo se nám oblézat stěnu s vrtačkou a tak jsme se rozhodli oblepit chyty barevnými páskami. Po té, co jsme asi dvě hodiny viseli v cestě jsme zjistili, že pásky zakoupené v Baumaxu jsou na dvě věci a museli jsme to kompletně přelepit. Až do druhého dne nás pak trápila noční můra že přijdeme ráno na závody a všechno bude popadané.
Když jsme si pak zkusili přelézt chlapské finálové cesty, nepodařilo se nám do jedné ani nastoupit a v té druhé jsme rovněž velmi záhy skončili. Kluci se ovšem taky rozčilovali nad našimi cestami a tvrdili, že to nejde v kuse přelézt. S napětím jsme tedy čekali, jak to druhý den dopadne.

První kvalifikace
První ženská kvalifikační cesta byla pouze bouldrovací (s časovým limitem 3 minuty). Bohužel se letos dostavilo jen velmi málo závodnic, startovalo jich pouze 6. První kolo vypadalo ještě velmi nerozhodně. Jasná favoritka Bára Šimanovská cestu doslova přeběhla, avšak Beruška ve svítivých plavečkách lahodících každému oku si vedla rovněž velmi dobře. Zuza lezla velmi elegantně (Hoova škola se nezapře), avšak nestihla vymezený časový limit. Iva Hlaváčková předvedla také velmi pěkný výkon a i ona dosáhla topu. Lucka Sedláčková a Deny pak skončily zhruba v polovině.

Pánové nastoupili do kolmého profilu (obtížnosti cca 6+/7-) a z 16 startujících jich plných 11 topovalo, včetně Janka, který se neuvěřitelně zlepšil a odmítl startovat v dětské kategorii (bohužel by neměl s kým závodit). Kromě ostřílených soutěžících (Pionýr, Blud, Brto, Hoe, Thomas, Bidlo, Komára další) se letos zúčastnil i vysoký počet nováčků a někteří se vedli velmi dobře, obzvláště musím jmenovat Filipa Jareše, který publikum rovněž ohromil svým fakírským převlekem. Ani rozložitý turban mu nebránil podat výborné výkony.
Tato část byla trochu rozvleklá, jelikož nebyl stanoven žádný časový limit. Divácká pozornost místy polevovala, avšak všichni závodníci dostali šanci pořádně si zalézt (což poté všichni ocenili) a nemuseli vypadnout hned na prvním chytu.

Druhá kvalifikace
Pro zajímavé srovnání lezly ženy v druhé kvalifikaci stejnou cestu jako předtím muži, ovšem díky nízkému počtu startujících nelze vyvodit žádné kvalifikované závěry, zda lezou v Humanitě lépe muži než ženy. Nahoru vylezla celá polovina: favoritky Bára, Zuza a Beruška. Iva Hlaváčková skončila ve dvou třetinách, za ní pak byla Deny (která původně startovat vůbec nechtěla, ale pod naším nevybíravým nátlakem neměla šanci) a za ní Lucka. Beruška evidentně nepodcenila přípravu a nastoupila do druhé cesty s jiným outfitem, tentokrát nasadila roztomilou krepovou sukýnku a mašli do vlasů ze stejného materiálu. Jako jedna z mála tedy konečně pochopila, že umělecký dojem hraje při závodech také velmi důležitou roli.

Muži se tentokráte pustili do převislejších cesty, i když o půl stupeň lehčí než ta předchozí. Převislý profil zapůsobil na psychiku i rychle ubývající síly. Nahoru sice dolezlo 9 závodníků, někteří však utržili drobné bodové srážky za nepovolené stupy (pokud si závodníci odšlápli pouze nedopatřením, tolerovali jsme to s drobnou bodovou srážkou). Překvapivě však cestu nedokončil Komár, navzdory tomu, že se před cestou pečlivě nalíčil, nalepil náušnice a učesal dva culíčky. Mnohé divačky pak jeho předčasného konce hořce želely. Loňský vítěz Pionýr měl po celou cestu dostatek sil a v polovině cesty se dokonce zastavil na malou svačinku, vyndal si z maglajzpytlíku jablko a začal hodovat.

Finále
V ženském finále byly karty rozdány poměrně jasně. Celou cestu přelezla jenom Bára ( i když někteří stavěči tvrdili že je nelezitelná), která zaváhala jenom těsně pod vrcholem. Už už se zdálo že se nevyhoupne přes hranu, avšak mohutný řev diváků ji vyhecoval a Bára skočila po dalším chytu a dolezla až do topu. Získala tak celkově 207 bodů. Beruška se Zuzou skončily na druhém a třetím místě s odstupem pouhé dva body (Beruška dolezla o chyt dále než Zuza), Zuzu však poškodila nedolezená první kvalifikace - měly tedy 182 a 166 bodů. Za nimi pak dolezly Iva Hlaváčková, Deny a Lucka, všechny skončily pod prvním převisem. Iva trochu nešťastně, protože zvolila špatný prstoklad a došly jí síly, ačkoliv na to měla.

Mužské finále bohužel skončilo nerozhodně,topovalo celkem 5 závodníků: Thomas, Pionýr, Hoe, Brto a Jirka Pitelka. Lukáš Bludský musel předčasně skončit neboť se nešťastně praštil o vyčnívající chyt v prvním stropě a udělaly se mu mžitky před očima. Bidlo, Filipes a nováček Filip Jareš dolezli skoro až na konec ale na top neměli dost sil.Od Filipa to byl skutečně brilantní výkon - předlezl i samotného předsedu!

Na řadu přišlo tedy superfinále ( které bylo po loňské zkušenosti pro jistotu dopředu plánované). Avšak ani tady se k našemu zklamání nic nevyřešilo. I když byla cesta ukrutně převislá a chytů pomálu, Pionýr, Hoe, Brto i Thomas dosáhli opět na top. Naštěstí měl jeden ze stavěčů v záloze vymyšlenou ještě jednu linii a tak došlo ještě na závěrečné (naštěstí) měření sil. To dopadlo následovně:

na čtvrtém místě skončil Thomas (celkový počet bodů 286)
na třetím místě Pionýr (celkový počet bodů 287) což se rovná jednomu přešahu navíc
na druhém místě Brto (celkový počet bodů 305)
a závody vyhrál Hoe s celkovým počtem bodů 307 (o chyt dál než Brto).

V kategorii rakváčů startovala letos pouze jedna jediná želvička, která si vedla velmi dobře a není důvod proč to příští rok nezkusit v hlavní ženské kategorii.

Velkou pochvalu si zaslouží všichni nováčci, kteří se nebáli přišli změřit své síly (někteří nadmíru úspěšně). Škoda jen že z tak vysokého počtu novaček, které máme letos v oddíle, nepřišla závodit ani jedna jediná.

Vytvořeno: Sestra 24.1.2006 12:14
Upraveno:Gobo 27.1.2006 09:16