Speleofórum 2003

Rubrika: Reportáže z akcí
Autor: Oveček

Co si nevykopeš, nemáš !

Slunce na louce; noční žert ocenili všic
1. Zapůjčeno z tisku...
2. Slunce na louce; noční žert ocenili všic
3. Vypustek, jak ho znal pračlověk
4. Vypustek, jeskyně v betoně
5. Vypustek, jeskynní dóm "malý sál"..
6. Vypustek, jak ho známe my
V rámci péče o všestranný kulturní přehled vážených členů, si dovolím podsunout zprávičku o akci, kde o lezení šlo až v poslední řadě..

Moravský Kras, Rudice, malebná víska s kouzelným kulturním zařízením sestávajícím z přednáškových místností, výstavních prostor, promítacího sálu a véééliké restaurace se super odlehlým PACHO barem, kde se přirozeně odehrává to nejdůležitější..

Kdo přijede už v pátek, je patrně znalec a kdo zůstane na noc neprohloupí. Zaregistruje se, zaplatí a akce může začít..

První pásmo pátečních příspěvků končí až kolem půlnoci. Lze říci, že podobně pokračuje i sobota se závěrečným večerním vyhlášením vítězů jednotlivých soutěžních příspěvků. Kdo by se domníval, že spatří pouze různé metody přemísťování bahna tam a zase sem, velmi se mýlí!

Mimo akce jeskynních potápěčů, které se zpravidla odehrávají navíc ještě pod vodou, bylo letos možné shlédnout takové perly, jako dokument o záchraně šest let starých pozůstatků osoby ze suťáku na dně Macošského jezírka, vybírané per partes, nebo příspěvek, velmi zajímavě a neotřele pojímající světoznámé nálezy na blízké Býčí skále pod názvem Vaginální teorie velkého třesku. Velmi zajímavě a převratně znějící objasnění hromad nasekaných lidských kostí, které způsobil výbuch nahromaděných plynů z jakýchsi nedokonalých karbidových lamp a také zvláštní deflorační kult, který se zde odehrával, dokumentovaný pozoruhodnými dvojocasými nástroji, které se tu a tam porůznu nacházejí. ..Byl bohužel rozborem v restauraci odhalen jako naprostá blbost.

Nicméně akce jistě dala každému něco nového. Vzhledem k nechutně polárnímu počasí jsem vyjímečně nenavštívil žádnou z pozoruhodných moravskokrasových vodních lokalit. Jeskyně Výpustek, pokud ji tak lze ještě nazvat, slibovala milé teplo a světlo klimatizovaných prostor. Jeskyně byla v dobách válečných přebudována na podzemní továrnu a tuším v letech 60tých byl do ní vestavěn superultratajný vojenský kryt velení armády. Ten byl poprvé provázen při SF2002, když po dlouhém administrativním cestování skončil jako superultrachráněné muzejní záložní prostory.

Nelze snad ani popsat, jak byla návštěva původně jistě docela pěkné jeskyně, ale v tomto pojetí úprav, deptající..

Vytvořeno: Oveček 10.4.2003 18:12