Bouldering u Pěti jezer

Rubrika: Reportáže z akcí
Autor: jizva

Boulderové kratochvíle v tatranské dolině

Boulder Schronisko
1. Boulder Schronisko
2. Přelez boulderu JV hrana
3. Boulder Schronisko, nástup
4. Bára zkouší novou linii
5. Deny bojuje v Iron Maiden
6. Flying edge, začátek traverzu
7. Vzadu za stromky balvan El Chimador
8. Jani drtí boulder Žurek
9. Bára se Žurkem
10. Vítězné tažení v Iron Maiden
11. Někomu stačí ke štěstí málo
12. Flying edge těsně před cruxem
13. Deny zkouší chyty v bouldru Žurek
14. Iron Maiden není zadarmo ani pro Báru
15. Pohublý Fík zapůjčil holkám lezečky
Ačkoliv Kubova krátká reportáž z Tater zmiňuje leckterou kratochvíli, kterou jsme se stihli zabývat, opomíjí jednu ze zásadních lezeckých činností provozovanou v dolině - Bouldering. Článek vznikl jako reakce na tento vážný nedostatek.

Protože jsme proti všemu očekávání v okolí jezer příliš mnoho lidí s bouldermatkou na zádech nepotkali a bouldrový průvodce oblasti se nepodařilo najít, byli jsme nuceni učinit rázný krok - objevit si v dolině bouldrovou oblast vlastní, prozkoumat kameny, vytyčit bouldery a sami si je pojmenovat a ohodnotit ve Fontainebleu stupnici. Vše popsané jsme zvládli na jedničku. Fungovala i jakási dělba práce. Já jsem chrlil smyslné i nesmyslné bouldry a varianty a Jani jim bleskurychle vymýšlela padnoucí názvy.

Samotný bouldering v dolině byl přesně takový, jaký má být. Obliny, lezení na tření, mikrostupy, patkování, divoké dynamické přesahy, povzbuzování od kamarádů. Lezlo se bez bouldermatky, takže bouldry měly často i morálový nádech. Porvat se s bouldery v okolí chalupy zkusili tyto drtiči (v abecedním pořadí): Bára, Deny, Jani, Jizva. Občasné bouldrové šlehy zastihly i Fíka, Ondřeje a Bárta. Nelze opomenout ani tetu Koutinku, která přes svoje úctyhodné stáří stála u zrodu některých boulderů na zápraží schroniska. Krom toho je také autorem fotek z tohoto sektoru.

Pro ty, kteří mají v plánu do doliny příští rok znovu vyrazit následuje stručný průvodce oblastí:

Sektor Goat stones
Asi půl hodiny pěšky od chaty po cestě směrem ke Kozímu vrchu. Odbočíme doleva jakoby do sedla, přes které vede cesta na mořské oko. Asi po 100 metrech potkáme na každé straně cesty jeden skvostný žulový balvan.

Levý balvan
Klasikou na tomto balvanu je boulder Flying Edge, což je v současné době asi nejslavnější boulder v celé dolině (a těší se zde podobné popularitě jako například legendární Midnight Lightning v Yosemitech).
Dlužno poznamenat, že na tomto bouldru si vylámaly zuby leckteré boulderingové kapacity a jediným přelezem se pyšní člen HO Humanita Praha.

Seznam cest:
Žurek 3B FB (3 přelezy)
Iron Maiden 3B+ FB (3 přelezy)
Flying Edge 4A FB (1 přelez)

Pravý balvan
Seznam bouldrů:
El Chimador 3C FB (2 přelezy)

Sektor Schronisko
Tento sektor je oblíbený hlavně kvůli svému jednoduchému přístupu. Boulder Jihovýchodní hrana se nalézá zhruba 4 kroky od vchodových dveří do chalupy. Druhý z bouldrů je hned za rohem vpravo od vchodu.

Seznam bouldrů:
JV hrana sloupu u vchodu 3C FB (2 přelezy)
Nutno poznamenat, že se velmi pravděpodobně vůbec nejedná o jihovýchodní hranu sloupu, ale o nějakou zcela jinou hranu.

Schronisko 4B FB (bez přelezu)
Industriální boulder po stěne chalupy.

Vytvořeno: jizva 7.8.2006 22:53
Upraveno:jizva 7.8.2006 22:59další...