Jotunheimen

Rubrika: Reportáže z akcí
Autor: Radek J.

Jak jsme nikam nevylezli

V okolí Gjendesheimu
1. V okolí Gjendesheimu
2. Jezero Gjende
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9. Cestou k Russvatnet
10. Cestou k Russvatnet
11.
12. Svačinkaříme
13. Počasí si všimlo, že jsme vyrazili
14. Normální počasí
15. Já lítám!
16. Drobátko fouká
17. URNA? Humanita!
18. Tak si ty extrémní sporty představuju
19. Cvičný záhrab. Fakt už nebylo do čeho píchnout.
20.
21. Bubák-slinta
22.
23.
24.
25. Ústup od Moskvy

Po dlouhém rozmýšlení jsme s Bárou zavrhli polárnický přechod Hardangerviddy a vyrazili na skialpy do Jotunheimenu. Trošku nás zneklidňovalo, že celou cestu bylo krásné počasí a dokonce i hrozilo spálení od sluníčka. K velkému překvapení nás hezké počasí provázelo do prvních stoupání z Gjendesheimu, cestou přes zamrzlé jezero Russvatnet až k svačinové přestávce. Pak se ale vrátilo do norského normálu. Sluneční brýle jsme zaměnili za lyžařské a spokojeně pizděcem pokračovali výš a výš a ještě výš a pořád dál a dál a dál ... (kdo byl na Ploské, pochopí). Úplně zničení, po šestadvaceti kilometrech šoupání, jsme se uložili na chatě Glitterheim Přímo pod druhou nejvyšší horu Norska (a když se započítá i sněhová převěj, je dokonce Glittertind nejvyšší!).

Čtyři krásné dny jsme strávili v okolí Glittertindu a provedli jsme několik zcela nevýznamných sjezdů, ale hlavně jsme nezmrzli a neztratili se. Kdykoliv jsme vylezli před chalupu, zatáhlo se a začalo sněžit. Místním turistům to nevadilo. Vybaveni anorakem, který se nezměnil od dob Nansenových, bytelnými botami a širokými solidními běžkami, se pohybují s ohromnými batohy od chaty k chatě. Ti šikovnější se vydají i na svahy a elegantními telemarkovými obloučky se vrací dolů.

Čtyři dny sněžení, větru, nulové viditelnosti. Vrcholový útok na Glittertind jsme přerušili 10 až 300 výškových metrů pod vrcholem, když už jsme si ani s kompasem nebyli jistí, kam jdeme. Naštěstí byla chata vybavena skandinávským standardem (luxus jak sfiňa). Společenskou místnost s krbem, knihovnou a společenskýma hrama jsme velmi ocenili. Na návratu k autu jsme nefotili, ale našli jsme obraz, který náladu a počasí ústupu zcela vystihuje: Napoleonův ústup z Ruska.

Více fotek je uloženo na www.simanovska.rajce.net

Vytvořeno: Radek J. 25.3.2008 17:47