Cesty v Tisé

Rubrika: Metodika
Autor: jizva

Pravidelná oddílová akce v Tisé se blíží, tak jsem si řekl, že bych taky mohl zkusit přispět svou trochou vody na mlýn...

Doopravdy jezdit na písky jsem začal loni, do té doby bylo moje pískovcové lezení složeno jen z občasných více či méně marných pokusů. Docela živě si vzpomínám jak moje lezení na písku sestávalo z celodenního chození okolo věží a hledání cest, do kterých bych se nebál nastoupit. Výsledek byl obvykle, že jsem nenašel ani jednu takovou cestu, případně jsem nalezl do nějakého nesmyslu kde místo očekávané police byl osolený rajbas a ve kterém jsem místo očekávaných hodin nacházel útvary, které neměly za sloupkem díru, takže na připravených smyčkách jsem se nemohl ani oběsit neb nebylo kam je upevnit. Tenkrát by se mi bývalo docela hodilo mít nějaký seznam cest, kde se nezabiju a zároveň si aspoň trochu nad kruhem zalezu.

Podstatnou vlastností takového seznamu by bylo, aby ho nepsal hyperdrtič-magor-sebevrah, co má maximum okolo VIIIc a aby dostal trochu adrenalinu do krve, musí nalézt aspon 25 metrů nad kruh do převislého rajbasu. Naopak, čím větší posera seznam napíše, tím lépe se při lezení popsaných cest budete cítit, protože budete čekat těžká místa s velkými odlezy a přitom si jen příjemně zalezete. Tato úvaha mě přivedla k tomu, že jsem se rozhlédl kolem sebe a s určitostí jsem zjistil, že největší posera na pískách (a tudíž ideální osoba pro psaní seznamu cest) jsem já. :-)

Psát jen tak seznam přelezených cest je dost nuda, tak jsem si to chtěl ozvláštnit. Štvalo vás někdy na písku, že kolem je milión věží a vy se v nich vůbec nevyznáte? Mě docela jo, tak jsem v opojení krásami pískovcových tradic vymyslel, že zkusím vylézt na všechny věže v Tisé. Seznam cest, který předkládám, je výsledek pokusu zdolat všechny vězě v podoblasti Malé Tiské stěny. Tam je věží asi 30, mě z toho zatím chybí čtyři. Jediná seriózní z těch chybějících je Golem, kam vedou samé docela těžké cesty. Osamělou věž se mi zatím nepodařilo najít, Zbojnická věž je hnusná až hrůza a totéž platí o věži Košťálské. Suma sumárum, seznam cest v současné době obsahuje poměřné podrobné popisy 43 výstupů v Tisé, z čehož vetšina je v Malých Tiských stěnách. Některé popisované cesty jsou samozřejmě nesmysly, které jsem lezl jen abych se dostal na tu kterou konkrétní věž. Docela velká část jsou ale také cesty, které bych vřele doporučil. Pár cest jsou dokonce věci, které podle mě patří mezi to nejhezčí, co vám Tisá může lezecky nabídnout.

Popis všech cest najdete zde (formát PDF):
http://www.jizva.net/cesty_v_tise_2008-05-14.pdf

Ještě stručný seznam cest, které se mi v dané obtížnosti nejvíc líbily a které bych doporučil (řazeny podle hezkosti, ne podle subjektivní obtížnosti):

obtížnost III:
50. Věžka - Stará cesta
33. Trůn - Stará cesta

obtížnost IV:
82. Mumie - Jihozápadní stěna

obtížnost V:

91. Cikánský hrad - Západní stěna
31. Květnová věž - Západní cesta
43. Dvojčata - Jarní cesta
22. Gotické okno - Kozí nožička
24. Cimbuří - Solivá cesta
7. Žlutá stěna - Vzdušná cesta

obtížnost VI:
40. Ptačí věže SV věž - Cesta ze strže

obtížnost VIIa a vyšší:
32. Janusova hlava - Zelený zázrak VIIa
97. Sťatý major - Východní cesta VIIa
202. Doga - Údolní cesta VIIa(VIIc)
72. Hubený doktor - Diagnóza 307 VIIb
8. Poštolčí stěna - Čaj o šesté VIIa
30. Kosí věž - Údolní cesta VIIa
27. Stražce Tiských stěn - Údolní cesta VIIa
20. Herkules - Pevné nervy VIIc
5. Dvojhran - Tvrdí hoši píšou básně VIIa
15. Urakova hora - Zetka VIIa

Vytvořeno: jizva 14.5.2008 12:53
Upraveno:jizva 14.5.2008 12:55další...