Fiktivní záchranka v Divoké Šárce

Rubrika: Metodika
Autor: Kuba

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.

Při záchranných akcí na horách je potřeba překvapivě více lan, horolezeckého materiálu, času a lidí, než by člověk očekával. Určitě tedy stojí za to zkusit záchrannou akci nanečisto aspoň jednou ročně.

V Praze k tomu používáme hřeben Brenta zakončený v Divoké Šárce.

Bez jištění dolezeme na věžku (Kuba + Hanka). Slaníme z několika vklíněnců. Simulace začíná. Voláme telefonem, že ona má asi zlomenou ruku, on leží ve skálách pod ní a nereaguje.

Výhodou Brenty je její délka na tři lana. Zároveň je to lehký ukloněný lezecký terén, což ale činí zcáhranu paradoxně obtížnou. Nelze figuranty jen tak spustit vzduchem k úpatí skály.

Záchranáři dolézají k figurantům zespoda. Martin uklidňuje Hanku a balí materiál. Další dvě dvojice se starají o sestup. Naštěstí oba zranění jsou schopni spolupracovat.

Pionýr s Víťou v prudším terénu volí spouštění zachránce s Hankou. Pionýr je spouští ze štandu na další štand. Poté k nim slaní a sestup pokračuje dalším spouštěním.

Druhá dvojice Tajemný Robert a Gobo se pohybuje v hodně položeném terénu, a proto si Tajemný Robert bere Kubau na záda a sám s ním slaňuje. Není to bez komplikací. Kuba co chvíli padá záchranářovi ze zad.

Gobo přicmrndává a pomáhá na štandech.

Hanka na zemi dostává šok, proto je potřeba ho ošetřit a dostat ho do normálního stavu. Jinak ale odejde po svých.

Kuba je na tom hůře. Záchranáři u něho mají podezření na zranění páteře.

Všichni záchranáři včetně těch, kteří zůstali jako záloha na úpatí skály, vyrábějí lanová nosítka vylepšená o lehátko z prázdných batohů.

Opatrně odnést osmdesátikilového chlapa není žádná legrace. Oněch sto metrů lesem z kopce si vyžádalo šest nosičů a jednoho navigátora.

Kuba je odnesen na silnici, kde fingovaná záchranka končí. Sem by se dostala sanitka. Zvládli byste to také tak? Příště to zkuste také!

Vytvořeno: Kuba 18.5.2008 21:35
Upraveno:Kuba 18.5.2008 21:42