Tajné finty k vaření na plynu

Rubrika: Metodika
Autor: Lukas B

metodický pokyn

Věčný spor plynu s benzínem. Každé palivo má své vášnivé zastánce a odpůrce. Necháme stranou vášně a přiznejme, že obé má své pro a proti. Nakonec si ukážeme, jak na plyn v mrazu.

Nejdříve benzín (a petrolej).
Plusy:
1. laciné palivo
2. palivo snadno koupitelné kdekoli na planetě
3. funkční za jakékoli teploty
4. relativně snadná údržba a opravy vařiče
5. když se vařič úplně rozpadne, můžeme pomocí paliva rozdělat klasickou vatru z jakkoli mokrého dřeva
6. relativně neškodný při dopravě a skladování
7. možnost použití pro likvidaci odpadu pálením (fůůůůj)

Mínusy:
1. vařič je docela neskladný
2. všudypřítomná špína
3. při úniku paliva smrad neodstranitelný
4. velmi nerozumné vařit uvnitř stanu
5. nutnost roztápění
6. méně citlivá regulace výkonu

Plyn
Plusy:
1. komfortní obsluha, škrtneš a jedeš
2. plynulá regulace výkonu
3. skladnost
4. čistota
5. použitelné uvnitř stanu

Mínusy:
1. omezená funkčnost při nízkých teplotách
2. horší dostupnost paliva v exotických destinacích
3. více systémů upevnění bomby na vařič
4. rozbije-li se vařič, je nám palivo nanic
5. při nezodpovědném skladování a dopravě je to svině
6. vyšší cena paliva při zodpovědném nákupu vorigoš kartuší

Z toho nám jaksi vyplývá, že každá matérie je v některé situaci výhodná a v jiné méně. Takže asi nikdo příčetný nepojede na dvouměsíční trek pustejma zasněženejma dálavama naloženej dvěma tucty plynovejch kartuší. Naproti tomu tahat benzinové vercajk na pohodový dvoudenní vejlet s malým batůžkem s možností snadného úniku do hospody je vopruz. Ovšem jsou situace na hraně, kdy se jaksi neumíme rozhodnout. Třeba čtyři dny v zimních slovenských horách, v partě, kde je více než jedna vařící skupina (a selhání jednoho vařiče tedy neznamená nic fatálního). Popíšu teda finty, jak svině plyn může být dobrým sluhou, jak jeho výhody využijeme, a část nevýhod odstraníme.

Použité palivo
Není plyn jako plyn. Říkáme tomu propanbutan, a vona je to zatím směska několika plynů. Buďto jdeme po originálních kartuších se zimním plynem, to si na kartuši přečteme co tam asi je a někoho chytrého se zeptáme, nebo plníme doma z dvoukilové ocelové bomby, a to takzvané zimní, plyn na pumpách má v zimě a v létě jiné složení, v zimě je teplota varu nižší.

Kartuše intimním přítelem
Chýlí-li se k vaření v mrazu, umisťujeme kartuši pod tričko či do spacáku, a to pod tričko na těle a do spacáku aktuálně obývaného. Jednoduchá úvaha nám snadno osvětlí, že nemá smysl balit kartuši do promrzlých svršků a doufat, že se zahřeje sama.

Troška silozpytu
Zásadně během vaření nebalíme kartuši do žádných tepelně izolujících materiálů. Chceme-li machrovat s pojmy ze středoškolské fyziky, mluvíme o adiabatickém ději. Plyn odchází a kartuše se tím ochlazuje. Na stejném principu funguje kupříkladu lednička, klimatizace v autě a samochladící plechovkové pivo.

Tedy vařme
Potřebujeme ešus a kupku sněhu či ledu. Zapálíme skomírající plamínek krmený neochotným plynem ohřátým v kontaktu s nebohými intimními partiemi. Do ešusu dáme malou trošku sněhu, roztavíme, a do těch směšných tří milimetrů vody ohřáté na nějakých třicet stupňů posadíme na chvilku kartuši. Vařič zázračně pookřeje a jede jak motory čelendžru. Výhodou je mít s sebou plastovou mističku pod květináč (za pár korun v zahradnictví), do mističky nalít centimetr vody ohřáté na zhruba třicet stupňů a posadíme katruši do toho, vařič pojede ochotně něco mezi deseti minutami a půlhodinou (záleží na teplotě větru atakdále)

Tip pro odvážné techniky a pyromany
Za pár stokorun se dá koupit takovej bazmek, jmenuje se to kapesní benzínová kamínka. Potřebujeme navíc ještě jednu plechovou misku ozkoušeného rozměru, do ní dáme kamínka, a na to posadíme kartuši. Zručný kutil vyrobí snadno podstavcoidní misku, která funguje a není o hubu, tojest nezpůsobí lokální přehřátí kartuše, explosi a vaporizaci výpravy. Z důvodu bezpečnosti neuvádím nákres.

Tip pro hajtechautdórmeny
Taková ta gelová vyhřívátka či samotopící pytlíky pilin. Aktivujeme pytlík. Přiložíme ke kartuši a vomotáme hadrou. Kontrolujeme průběžně, jestli se to nepřehřejvá.

Tip pro čuňáky
Co takhle studenou kartuši jednoduše pochcat?

Gobova metoda
Ja rozehrivam kartusi zapalovacem nebo svickou (ta ale spini). Vybuchu opet neni treba se obavat. Pouze v pripade, ze se vam dno kartuse vybouli smerem ven, rozehrivani okamzite zanechte

Pionýrova metoda:
měděnej drát omotanej kolem bomby s jedním koncem vyvedeným nahoru do plamene

Vytvořeno: Lukas B 15.12.2008 08:47
Upraveno:Lukas B 16.12.2008 12:59další...