Valná hromada ČHS: magnézium bez zákazů

Rubrika: Dění v oddíle
Autor: Kuba

Příště do Tisé s maglajzem?
1. Příště do Tisé s maglajzem?

Z pravidel lezení na pískovci byl vymazán všeobecný zákaz použití magnézia, snížen finanční rozpočet, vyhlášeni horolezci roku a zavedena kauce na disciplinární stížnosti.

Řádné Valné hromady Českého horolezeckého svazu se zúčastnilo prostřednictvím jejich zástupců 2613 horolezců. Svaz má celkem 10 390 členů.

Na Valné hromadě tedy zprostředkovaně hlasovala přibližně čtvrtina členů Českého horolezeckého svazu.

Čtvrthodinové video z argumentace a hlasování o mágu si stáhněte zde: www.horydoly.cz/video/chs_vh_2009_magnezium.mpg (231 MB, MPG)

Předseda revizní komise Zdeněk Vévoda nejprve prohlásil: "Nebyly shledány rozpory se zákonem ani stanovami."

Pak ještě uvedl, že nadále probíhá poptávkové řízení mezi pojišťovnami, které by zajistilo pojištění odpovědnosti instruktorů.

Hušák nám to zavařil

Ekonomický místopředseda Jan Bloudek uvedl hned na začátek svého dlouhého vystoupení: "Nebudeme svaz dále zadlužovat."

Financování Českého horolezeckého svazu je totiž financováno z velké části penězi, které má posílat Sazka. "Vloni mělo přijít 2,9 miliónu korun a ve skutečnosti jsme dostali jen 1,4 milionu korun." Ještě sále docházejí peníze za rok 2006 a 2007.

"Sazka si vyrábí peníze zpožďováním plateb," míní Jan Bloudek. "Je pravděpodobné, že Sazku časem převezmou věřitelé a silně se změní akcionářská struktura."

Dosud jsou akcionáři především Český svaz tělesné výchovy a sportu a Sokol. Ředitel Sazky Aleš Hušák dostal svoji firmu do kolen především megalomanskou stavbou Arény v Praze - Vysočanech.

Během dvou let klesla kvůli němu rezerva Českého horolezeckého svazu o dva miliony korun.

Musíme hodně šetřit

Kromě toho je osm set tisíc korun stále připraveno na zaplacení ručitelského závazku, který vznikl už za předsedy Jiřího Skandery, který jím ručil své později zkrachované firmě Alpenservis. Až skončí konkurz, tak v něm téměř jistě nic nezbyde, a my budeme muset těch osm set tisíc korun zaplatit.

Znamená to, že Český horolezecký svaz musí šetřit, kde se dá. Nejprve seškrtal granty pro vrcholový sport. Ponechal pouze granty pro lezeckou veřejnost a pro lezení mládeže. Seškrtal výdaje odborných komisí až na dřeň.

Poté zrušil příplatky na chatu U Zeleného plesa a Téryho chatu. Ostatní chaty dávají slevy samy od sebe, aby nepřišly o klientelu. Takže se to dá očekávat i u těchto dvou chat.

Šetření šlo velmi daleko. "Zrušili jsme i vydávání papírového bulletinu a napříště budeme komunikovat pomocí mailu a webu," popisuje předseda Zdeněk Hrubý.

Chceme bílý prášek na pískovci

Podle návrhu Jiřího Piškota Chocholouška byl odstraněn z pravidel lezení na pískovci zákaz magnézia. V diskusi před hlasováním byly zopakovány všechny již mnohokrát předem vyřčené argumenty.

Návrh na odstranění magnézia z pravidel podpořil výkonný výbor. Výsledky byla jednoznačné. 2034 hlasů bylo pro magnézium, 586 proti němu a 169 se zdrželo hlasování.

Nejen o penězích a magnéziu

Po ekonomice a magnéziu došlo i na další témata. Tady jsou ve zkratce:

Svaz čeká zásadní diskuse o postavení závodního sportu a jeho financování.

Přepracuje se koncepce svazu.

Ľudovít Záhoranský se stal čestným členem. "Ten člověk je součást klenotů, které má ČHS," glosoval předseda Zdeněk Hrubý. "Jehoi doménou byly vysoké hory. Má na kontě prvovýstupy i hodnotná opakování cest n Kavkaze, v Alpách a Himálaji."

Horolezcem roku se stal Adam Ondra. Na druhém místě skončila dvojice Mára Holeček - Honza Doudlebský a na třetím Tomáš Mrázek. Tomuto ocenění zřejmě nepřikládají žádnou váhu, protože až na Holečka s Doudlebským se pro ocenění nedostavili. Pokud to měla být oslava a propagace horolezectví, byl to vrcholný propadák.

Jiří Babača si podle výkonného výboru vyřizuje osobní účty tím, že udává horolezce disciplinární komisi. Aby se takové praxi napříště zamezilo, bude nutné při udání složit kauci tisíc korun. Pokud bude shledáno závažným, bude kauce vrácena. Kauci neskládá výkonný výbor ani odborné komise.

Vytvořeno: Kuba 22.3.2009 12:38
Upraveno:Kuba 22.3.2009 22:12další...