Křížové hvězdičky

Rubrika: Reportáže z akcí
Autor: Gobo

Už to tak mne v posledních letech bývá, že nově navštívená oblast mne nejen nenadchne, ale dokonce zhnusí. Ať už to byl před pár lety solivý a lámavý pískovec Hruboskalska, nebo v loni uklouzané vápno Moravského krasu, či lesem pokryté stěny Höllentalu. Možná že jsem o těch oblastech slyšel mnoho chvály od lidí kolem nebo dokonce z médií a tak jsem čekal něco super. Kdybych ale znal realitu předem možná bych nebyl tak rozčarován, ale spíše bych tyto oblasti ani nenavštívil.
O oblasti kterou jedu tentokrát navštívit poprvé jsem toho mnoho nevěděl. Jen to že leží naproti Ádru, je nižší než Ádr a lépe jištěná. Vzhledem k tomu, že jsem nikdy nebyl ani v Ádru, tak to nebylo moc.
Pohled na zalesněný kopec, kde vršky věží je o něco málo převyšují porost nevěští nic dobrého, ale přesto pln očekávání vyrážím do skal. Vzhledem k tomu, že jsem zde poprvé vyhledávám lehké cesty a to jen ty, které mají hvězdičku. Hned první cesta (JV stěna. na Vyhlídkovou placku III) mne nijak zvlášť nenadchla, ne že by nebyla hezká, ale byla krátká. Další však už byla nádherná stejně jako dalších 14-nást cest, které jsem zde přelezl. Trochu zklamání mi přinesla až poslední cesta (Antiperle na Bonbónek VI), ale ta už od zdola vypadala divně. Jinak co cesta, to perla a to i ty co hvězdičky neměly, ale zdola vypadaly dobře.
Pískovec na Křížovém vrchu je pevný, hrubozrný, nedrolí se, dobře drží na tření, ale přesto nežere kůži na prstech. Ve hvězdičkových cestách se nacházeli hodiny menší až střední velikosti, občas šel založit i uzlík. V některých obzvláště vyhlášených cestách byli vyšlapané vstupy. Ačkoliv se věže nacházejí v lese jen málokde je lišejník nebo napadané jehličí.
Les dole oceníte zvláště v těchto parných dnech.
Pokud chcete začít s pískem a nevíte kde, začněte právě na Křižáku. Kromě již zmiňovaného kvalitního pískovce, zde naleznete řadu hezkých lehkých cest a pokud mají hvězdičku, tak v nich naleznete i přiměřené možnosti k zajištění.

Vytvořeno: Gobo 11.8.2003 10:54