Ročenka 2010

Rubrika: Dění v oddíle
Autor: Alča

Výstupy roku, žebříčky lezců, články a další příspěvky

Podobně jako v minulých letech budou i letos vyhlášeny výstupy roku v kategoriích skalky, písek, vícedélky, hory a ostatní a sestaven žebříček lezců v kategoriích skály a hory.

Jak na to - pravidla:

Ze stránky http://www.humanita.n.cz/download/vystupy_2008_formular.xls si stáhněte excelovský formulář pro odevzdávání výstupů, vyplňte jej a pošlete na adresu arytirova@seznam.cz. Stejný formulář je uložen na oddílovem FTP.

Hodnocené období je přesně od 1.1.2009 do 31.12.2009. Zimní období začíná 1.prosince a končí 30.dubna. Zbytek je období letní. Toto rozdělení na zimní a letní období platí hlavně pro Evropu, pro ostatní světadíly to záleží na místních podmínkách.

Uveďte své nejlepší výstupy na skále v kategoriích: nepískovcové skály, písky a vícedélkové sportovní cesty - maximálně 3 cesty v každé kategorii. Cesty nerozdělujte na letní a zimní. Cesty seřaďte podle obtížnosti, první bude vaše nejhodnotnější cesta. U cest uvádějte styl přelezení, viz minulé ročenky.

U každé cesty uveďte tyto údaje: Datum; Oblast; Skála; Cesta; Obtížnost; Způsob; Spolulezec; (Poznámka)

Uveďte VŠECHNY své výstupy v horách. Cesty rozdělte na zimní a letní, v každé kategorii je seřaďte podle obtížnosti od nejtěžší k nejlehčí, sestupy se samozřejmě nepočítají. Uvádějte pouze horské výstupy. Spoléháme na odhad každého lezce, striktní pravidlo se hledá dost těžko. U cest uvádějte: Hory; Datum; Vrchol; Výška; Cesta; Klasifikace; Číslo cesty/průvodce; Spolulezec; (Poznámka)

Podle seznamů, které dodáte, budou vyhodnoceny výstupy roku v kategoriích nepískovcové skály, písky, vícedélkové sportovní cesty, hory. Pokud v některé kategorii nebude žádný mimořádně kvalitní výstup, nejlepší cesta se v této kategorii vyhlašovat nebude.

Je možné, že vám, výše uvedené čtyři škatulky nebudou stačit. Vždyť v horách se dá dělat tolik věcí! Pokud se tedy chcete pochlubit nějakým boulderem, ledovým lezením, canyoningem nebo drsným skialpem, napište jej do formuláře do listu "Ostatní", nebo ještě lépe: napište o něm článek.

Budou sestaveny dva žebříčky lezců - na skalách a v horách.

Žebříček na skalách bude sestaven podle obtížnosti nejtěžší cesty, kterou jednotliví lezci vylezli. U každého lezce se vezme nejlepší cesta, vynásobí se dále koeficientem a podle vzniklé bodové hodnoty této cesty se sestaví pořadí. Koeficienty budou jako v minulých letech: OS, flash, sólo = 1,1; RP = 1; PP = 0,95; AF, RK = 0,9; TR = 0,8).
Klasické cesty na písku se stavěním se hodnotí stejně, jako kdyby v cestě stavění nebylo, to znamená, že pokud se staví jenom tam, kde je zvykem stavět, pak se cesta počítá stejně jako RP. Obdobně se štandováním, tzn. není nutné obtáčet příhrazskou Kobylu lanem třikrát dokola, aby se cesta považovala za RP.
Přepočet z pískovcové klasifikace bude proveden takto: VI = 5, VIIa = 6-, VIIb = 6, VIIc = 6+, VIIIa = 7-, VIIIb = 7, VIIIc = 7+, IXa = 8-, IXb = 8, IXc = 8+. (U cest uvádějte pískovcovou klasifikaci, uvedený převod uděláme my)

Žebříček v horách bude sestaven podle všech cest, které jste v horách vylezli. Za každou cestu získá lezec tolik bodů, kolik odpovídá její klasifikaci, tedy např. za trojku 3 body. Aby se zohlednila nadmořská výška a roční období, budou se body za cestu násobit koeficienty podle letního/zimního období a nadmořské výšky stejně, jako v předchozích ročenkách.
Při lezení přes 3000 m se každá cesta na vrchol považuje aspoň za I; ovšem vyloženě turistické cesty (např. značkovaná cesta) se nepočítají.

Odevzdávejte svoje výstupy, čím dřív, tím líp.
A nebojte se, že jsou vaše cesty moc jednoduché nebo že všichni ostatní lezou těžší věci. Možná pak zjistíte, že to není tak úplně pravda. Každý určitě najde někoho, s kým se může poměřovat nebo s kým může soutěžit.
Když bude v žebříčku 10 lidí, bude to vypadat, že v oddíle leze jen 10 lidí!
Nemějte pocit, že je to moc složité, moc pravidel a koeficientů. Prostě si stáhněte formulář, vyplňte ho a pošlete.

A důležitá připomínka: pokud někdo neodevzdá žádnou cestu, nebude do žebříčku zařazen. A to i tehdy, pokud by vylezl třeba Everest v zimě. Nemůžeme nadržovat těm, jejichž výstupy bychom třeba znali.

Uvítáme jakékoli příspěvky do příští ročenky. Pište svoje zážitky, zkušenosti, názory nebo návrhy, co by mělo být v další ročence, lyrické básně, básně prostonárodní kotlíkářské, haiku, eseje, cestopisy. Příspěvky posílejte nejlépe mailem v editoru Word, nebo v něčem podobném, pokud možno v nějaké starší verzi, aby to zvládli i Víťovy open officy.

Uzávěrka na příspěvky do ročenky a výstupy bude 31.ledna 2010.

Vytvořeno: Alča 15.11.2009 19:54
Upraveno:Alča 23.1.2010 17:08další...