OBPH 2009 - radost z běhu křovím kolem pískovcových skal

Rubrika: Reportáže z akcí
Autor: tomáš korč

Kámen
1. Kámen
2. Hruška
3. Hruška
4. Hruška
5. Hruška
6. U kruhu
7. Běžíme!
8. Suchý smrček
9. Suchý smrček
10. Slaňák
11. Slaňák
Před dvěma lety mě nadchnul článek Zuzky o závodě kombinujícím běhání v přírodě a lezení po skalách. Hned jak jsem ho dočetl, zapsal jsem si přibližně datum do kalendáře a čekal až se rok překulí.

Rok 2008 a první zkušenost - nadšení, totální nepřipravenost, noční křest. Vyjukaní z toho, že jsme se sami kreslili kontroly do mapy jsme vyběhli do noci. Hele tady má být přece louka, ale je tu les! ...běžíme! Jinak budeme poslední! Směska zoufalých pocitů a strachu z propadáku nás žene dál, aniž si uvědomujeme jak ubíhá vzdálenost na orientační mapě rychle. Na první kontrole se konečně uklidníme. Ve čtyři ráno jsme v cíli, spousta kontrol nám chybí. Denní etapa byla orientačně o poznání jednodušší, ale po čtyřech hodinách spánku dost dlouhá. Cíl, euforie, nadšení.

Rok 2009, zkušenost druhá - nadšení, umíme mapu, sdělujeme loňské zkušenosti novým humanitním odvážlivcům - Piĺovi s Alčou a Verče se Zuzkou, uvidíme. Na start noční etapy, vzdálený od kempu na Ostaši 20 minut jízdy autem, nás hodil Honza Štykar. Prý se to dá posbírat všechno, tak do hodiny a půl. Pohoda, do lesa vybíháme jako první dvojice. Oproti loňsku nalézáme první kontrolu rychle a podobně jako loni je v rybníčku. Jde to dobře, ale dohledávání kontrol nám občas trvá dlouho. Chtělo by to lepší baterku! Blíží se tříhodinový limit, z povinných 15 kontrol máme 12, nu což běžíme podél hraničních kamenů do cíle. Tam už jsou asi čtyři drsně orienťácký vyhlížející dvojky a mají všechno. Jedeme na Ostaš a v hospodě čekáme na humanitu. Alča s Piĺem, na minutu stejný čas jako my, 13 kontrol! Zuzka s Verčou 8 kontrol, na trati byly o dvě minuty déle. Solidní!

Ráno jsme se zdrželi při mytí obličeje a proto vybíháme o hodinu a čtvrt později než první dvojka. Časový limit je 8 hodin, ajaj, návrat bude asi po tmě. Je super teplé počasí. Na mapu jsme si nakreslili cca 15 koleček, ale na papírku s kontrolami jich máme 57, něco tu nehraje :). Oproti noci to jde skvěle, dohledávání kontrol v lese a na kamenech je snadné. Cestou náhodou narážíme na první lampiony zavěšené na skalách a první lanové hrátky na stromech. Nemáme je ale na mapě a čísla na nich nejsou, takže je ignorujeme. Po dvou hodinách narážíme, více méně náhodou, na bandu lidí v lese u školní lavici s občerstvením. Dostáváme turistickou mapu a 3 á čtyřky plánků skalních věží a do nich kreslíme zbylé kontroly.

Do setmění běháme, nacházíme ale i nenacházíme, cvakáme, vylezeme na skály ale nevylezeme na švestku v bukovém lese, slaňujeme ze skal a veverkujeme po holém kmeni smrku, funíme. V cíli máme ještě půl hodiny k dobru, ale už se nám nikam nechce, je tma.

Hospoda je narvaná k prasknutí, Honza Štykar vyhlašuje výsledky: nejlepší žena s ženou nasbírali 53 kontrol, nejlepší žena s mužem 64 kontrol a nejlepší muž s mužem 70 kontrol. S jirkou obsazujeme 20. pozici, Alča s Piĺem jsou 27. a Zuzka s Verčou mají 38. místo.

Zbyla už jen závěrečná párty, pivo, zelená a chytré řeči.

Oproti loňskému ročníku se organizátoři snažili i podle jejich vlastních slov udělat to méně extrémní co do délky, aby si to účastníci více užili. To se jim povedlo, nesáhli jsme si úplně na dno a nadšení nám zůstalo!

Těším se napříště. Nebojte se a pojeďte taky :)

Značení na orientačních mapách:
http://lazarus.elte.hu/tajfutas/isom2000/isom2000-cz.pdf

Výsledky:
http://rac.xf.cz/Obph2009vysledky.htm

Vytvořeno: tomáš korč 17.11.2009 19:59