Valná hromada ČHS 2010
Rubrika: | Dění v oddíle |
Autor: | Kuba |
Hlavní zprávu na Valné hromadě ČHS za rok 2009 přednáší předseda Zdeněk Hrubý.
V roce 2009 bylo v Českém horolezeckém svazu 9585 členů. "Sledujeme stálý pokles členské základny," připomíná Zdeněk Hrubý. "Chceme ho zastavit nabídkou lepšího pojištění."
Od letoška jsou pojištěni všichni instruktoři na způsobenou škodu. To je velmi důležité pro právní i ekonomickou jistotu lidí, kteří zdarma a ve svém volném čase vedou výcvik ostatních členů svazu.
Historické vrcholové knížky jsou postupně umísťovány do národního archivu.
Byla vydána ročenka 2009. "Nestála ani korunu. Náklady byly hrazeny z otištěných reklam," uvedl Zdeněk Hrubý. Později dodává místopředseda Petr Resch: "Bylo to na ní vidět. Ale považuji to za první výkop a příští by měla být lepší."
Předseda revizní a kontrolní komise Zdeněk Vévoda konstatuje, že všechny úkoly z minulého roku byly splněny. Také zkontroloval účty a neshledal žádné velké chyby.
Místopředseda Zdeněk Bloudek komentuje ekonomické výsledky.
"Prostřednictvím Ministerstva financí dostáváme peníze podle počtu členů. Protože poněkud ubyl počet členů, dostali jsme z tohoto ministerstva méně peněz.
O malinko více jsme oproti loňsku dostali z Ministerstva školství. Jsme mezi středně dotovanými svazy. Od skupiny štědře dotovaných svazů nás dělí jen tři příčky. Ačkoliv bychom po jejich zdolání dostávali čtyřikrát až pětkrát větší prostředky, pravděpodobnost, že by se to povedlo, není moc velká. Je potřeba hodně prvních míst z mistrovství světa a mistrovství Evropy a také více disciplín."
Středně podporovaná skupina, ve které je Český horolezecký svaz, je ovšem velmi malá. "Může se nám stát, že spadneme do nejhorší skupiny. Tam je podpora pětinová oproti našemu současnému stavu."
Zcela nejistá situace je v dříve nejdůležitějším příjmu od Sazky. "Můj osobní odhad je, že Český svaz tělesné výchovy a sportu ztratí kontrolu nad Sazkou. Sazka se sune do špatných konců."
"Máme za sebou konkurz Alpenservisu." Po desetiletí soudních tahanic, do kterých svaz zavlekl předchozí předseda Jiří Skandera tím, že ručil majetkem svazu za svoji firmu Alpenservis a pak ji nechal zkrachovat, tedy Český horolezecký svaz doplatil své poslední závazky.
"Plánujeme mírný pokles příjmů od Ministerstva financí a Ministerstva školství. Ze Sazky počítáme symbolických sto tisíc korun. Možná k nám z ní doputují ještě nějaké drobné," míní Jan Bloudek.
Celkové příjmy jsou naplánované na 4 970 000 korun.
"Maximum peněz jsme dali na komisi vrcholovou a také ochranu přírody. Tady rozpočet narostl. Snažili jsme se ušetřit, kde se dá, ale údržba skal je naše priorita."
Mírné navýšení je u komise skialpinismu. "Je to příkladná komise. Stejné peníze jako od svazu si dokáže sehnat sama, výborně publikuje, má dobré sportovní výsledky a shání sponzory."
Dlouhá léta bylo jasné, že Českému horolezeckému svazu chybí koncepce, o kterou by se mohli členové i funkcionáři opřít. Na podruhé se podařilo ji vytvořit Janu Bloudkovi. V minulém vedení k tomu nebyla vůle, teď se k tomu dostal.
Koncepci připravovala širší skupina, ve které kromě Bloudka pracovali především bezpečnostní a metodický specialista Tomáš Kublák a tajemnice Božena Valentová. Podrobnosti byly zveřejněny na webu Horosvaz.
Největší debata se rozvíjí okolo plánované výroby bezpečných lezeckých oblastí. Chce je platit, vytipovat a iniciovat vedení svazu. Mnoho hustě zajištěných rekreačních skalních oblastí vzniká už teď jako houby po dešti především v severozápadních Čechách pod Krušnými horami a ve Středohoří díky aktivitě jednotlivců i místních oddílů. Velké množství je jich také v blízkém německém pohraničí.
Koncepce je po diskusi schválená jednohlasně.
Český horolezecký svaz připisuje ve stanovách do svých hlavních činností ochranu přírody. Je to malý byrokratický podvůdek, aby se svaz mohl zapojit do jednání o ochraně přírody a účastnit se správních řízení s ochránci přírody, kteří by chtěli omezit lezení.
Letošní Valná hromada Českého horolezeckého svazu proběhla poklidně. Nevolila se žádná osoba, neřešila se kontroverzní témata, přijelo málo delegátů, diskuse byly plytké a nešly do jádra problému.
Všechny prezentace a záměry byly jednoduše odsouhlasené. Podklady a závěrečné materiály byly oproti minulým letům dobře a promyšleně připravené a také předem publikované. Nedošlo tedy k žádným kolizím a hádkám. Také zcela vymizely manipulační techniky, které provázely dřívější valné hromady.
Vytvořeno: | Kuba | 27.3.2010 21:09 |