Důchodcovský vertikální výlet na Vysokého brouka

Rubrika: Reportáže z akcí
Autor: Kuba

Hanka
1. Hanka
2. Omarek
3. Omarek
4. Omarek leze Ottlplatte 4-
5. Kuba
6. Kuba leze Ottlplatte
7. Kuba
8. Omarek
9. Omarek
10. Kuba odlézá na ostrý hřeben
11. Omarek na Schartenspitze
12. Voisthalerhütte
13. Omarek jistí Kubu na Baumgartnerweg
14. Kuba
15. Turistický vrchol Hochschwab
16. Voisthalerhütte

Jeden starší Bludův článek o rodinném lezení v Hochschwabu nás inspiroval na letošní babí léto.

Když tam lezl Lukáš s Jitkou, tak to bude něco pro Kubu a Hanku - řekli jsme si na poslední chvíli. Ve čtvrtek večer ještě volá Omarek, že bychom mohli jet pádlovat na Rýn, ale rychle souhlasí, že poleze s námi po horách.

Tohle by neměla číst Feu: Vylezli jsme dvě pěkné dlouhé trojky a byli jsme spokojeni. Žádná křeč, žádné výkony.

A teď už zase může číst dál: Udělali jsme si důchodcovský zájezd na hory.

Přechrupli jsme pár hodin na placeném parkáči pod Fölzalm a vyrazili do strašného kopce. Po třech hodinách jsme nastoupili do Jižního hřebene na Schartenspitze. Hned na nástupu lezu rozchrastanou 3+, ale jinak je všechno pevné a skoro bez suti. Nejlepší je Ottlova plotna 4-, kterou vyvede Omarek.

Dvakrát v cestě zabloudíme kvůli tomu, že dvojky běžíme bez lana a nevšimneme si, že máme odbočit. Kvůli tomu nás předbíhají dvě družstva starší ještě než my, ale navzájem se nepotkáme a nevadíme si.

Pak slaníme na na druhou stranu a dojdeme na Voisthalerhütte. Pověst nelhala - chatař je klon Miro Jílka. Na dotaz, zda má místo na spaní, nás odpálkuje, že to teda ne. Až jeho žena nás pošle na poval pod střechu, kam se vejde ještě asi dalších deset lidí. Večeře, pivo, postel.

Ráno vyrážíme na Jižní stěnu samotného Hochschwabu. V merku máme Baumgartnerweg. Nějak mi turistika nesedne, potichu na chvostu našeho malého pelotonu bleju, čůrám, kakám a bolí mě hlava. První délky tedy leze Omarek.

Když se vzpamatuji, traverzuji pěkné dvojky a pár kroků dokonce zdolám 3+, což má být klíčové místo. Pak balíme lana, obouváme pohorky a lezeme několik lehkých dvojek přímo nahoru. Když míjíme borháky nejen na štandech, Hanka se bojí a ukazuje se, že klíčové místo nebylo moje, ale těchto několik posledních délek.

Pak už jenom následuje několikahodinový sestup po strmé turistické cestě. Peklo měřilo patnáct set výškových metrů.

Vytvořeno: Kuba 5.10.2011 22:57
Upraveno:Kuba 5.10.2011 23:14