Gutovka. Doporučuje moje lékařka!

Rubrika: Reportáže z akcí
Autor: Kuba

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Rehabilitační doktorka mi doporučila kvůli posílení vnitřních svalů, abych chodil na umělou stěnu. Takhle si to ale asi nepředstavovala.

Betonový kolos je vysoký patnáct metrů. Většina cest dosahuje výšky deset až třináct metrů. Po hřebeni vede feráta. Stěny jsou osazené umělými chyty na sto třiceti cestách obtížnosti 3 až 9 UIAA. Může se tu lézt po celý rok, ale teď v zimě chybí navěšené expresky. Musíte si je tedy přinést s sebou.

Výjimkou je několik drytoolingových směrů, na kterých se leze s cepíny a na vybraných cestách i s mačkami. Využívají se při tom mohutné dřevěné špalky, malé dřevěné chyty, dřevěné překlady a také speciální kamenné chyty a stupy. Na těchto cestách jsou expresky ponechané.

Drytooling na Gutovce slouží především jako nácvik pro lezení v zimních podmínkách na zasněžených skalách, v ledopádech či na horách. Každý zájemce si může vybrat mezi třemi variantami, co a jak bude se zbraněmi provádět.

SOFT: Cepíny se zakládají za malé dřevěné chyty. Lezec je obutý do lezeček jako na obyčejné lezecké stěně.

MEDIUM: Cepíny se zasekávají do dřevěných špalků, které jsou napevno ukotvené ke stěně. Mačky se zakopávají také do špalků, nebo se v nich stoupá po betonové struktuře stěny.

PROFI: Zasekávání do špalků se kombinuje se zakládáním cepínů za dřevěné i kamenné chyty. K postupu se využívají také zavěšené trámy a volně visící prvky. Vysoká obtížnost.

Otvírací doba v zimě

Pondělí-pátek: 13-21 h
Sobota-neděle: 11-19 h

Vstupné: 70 Kč (10-14 h) nebo 115 Kč (14-22 h).

Cepíny i mačky jsou v půjčovně (pár cepínů 50 Kč a maček 40 Kč, záloha 500 Kč). Půjčit si lze i veškeré další potřebné vybavení. Pouze pohorky kvůli mačkám, nebo lezečky je nutné mít vlastní. Doporučuju však vzít s sebou vlastní mačky, protože v půjčovně jsou k dispozici pouze tupé turistické modely, které se k drytoolingu moc nehodí.

Vytvořeno: Kuba 19.1.2012 15:08
Upraveno:Kuba 19.1.2012 15:12