VH ČHS 2012

Rubrika: Dění v oddíle
Autor: Víťa

Pár nesouvislých poznámek, jež jsem si na VH zapsal.
Podstatné informace jistě najdete v zápisu ze schůze na webu horosvazu

=== výzvy ===

* Někde, snad v Turnově, se má konat výstava. Reakce na žádost o zapůjčení čehokoliv historického/zajímavého z oblasti horolezectví byla ale bohužel minimální. ČHS proto prosí, pokud někdo něco máte, neschovávejte si to na půdě :)
* Na webu horosvazu vzniká archív textů, fotografií aj. týkající se horolezectví. Nově jsou zde prý naskenované například meziválečné věstníky Horolezec z období 1938-1948 a přibudou prý i nějaké krátké filmy. Pokud někdo něco máte, neváhejte to naskenovat a uploadovat. Zveřejněním ČHS získává pouze licenci k zveřejnění na svém webu, copyright samozřejmě zůstává autorovi.
* Podle posledních legislativních úprav jdou prý peníze na podporu tělovýchovy do rozpočtu obcí (celkem prý 5 mld.). Máme na ně právo, tak si o ně máme žádat. ČHS dá na web vzor žádosti.


=== dohody ===

* ČHS v loňském roce dohodlo 11 nových vyjímek v chráněných oblastech
* byla podepsána dohoda, která členům ČHS poskytuje na chatách vlastněných JAMESem rovnaké podmenky ako členům zmíněné organizace (plus mínus nějak tak, raději si ověřte)


=== problémy s oddíly jež nemají právní subjektivitu ===

* Současné stanovy to povolují, nicméně je to považované za nedostatek a je v plánu pokusit se to o příští VH změnit.
* Pokud ZOS (zakládající organizace?) nemá PS, musí za ní případné náležitosti týkající se například žádosti o dotace/granty řešit sekretariát, což ho zbytečně zatěžuje a zvyšuje tak provozní náklady.
* V případě, že je HO jak ZOS, tak občanským sdružením, ve vztahu s ČHS to nic nemění, a co se týče dotací a podobně, je to zcela na HO, ČHS to nezajímá.
* Pokud je HO občanským sdružením, je třeba důsledně určovat, zda schůze HO je schůzí ZOS nebo OS, protože v případě nějakého konfliktu, který vyústí žádostí u ČHS o rozřešení, se tím budou zabývat pouze v případě, že šlo o spor v rámci ZOS.


=== statistika ===

členů ČHS: něco málo přes 10000 (v plánu je zvýšit alespoň na 15000), za poslední rok pokles o 227, méně než 10% je mládež (to je největší problém)
Instruktorů ČHS: něco přes 300
zastoupeno na schůzi: 2830
HO Humanita: 94 hlasů (1)
přítomno delegátů + funkcionářů: napočítal jsem kolem 60
místo v ČSTV dle velikosti svazu: 19. z 68
1) asi to nebude úplně aktuální, podle webu máme 125 členů, ale vzhledem k tomu, že neproběhlo žádné kontroverzní hlasování, to bylo zbytečné řešit. Beztak nakonec jsem hlasoval v síle 285 hlasů, tj. 10%, protože jistý nejmenovaný delegát nechtěl zmeškat bus do Tisé, takže mi předal dva hlasovací lístky, ať si s nimi dělám, co chci :)


=== finance ===

vývoj dotací/sponzoringu
veřejné zdroje(1)
plán...25 %
2010...25 %
2011...22 %
2012...20 %

soukromé zdroje
plán...15 %
2010....5 %
2011....9 %
2012...11 %

* byl schválen návrh dát 100 tisíc na dostavbu Chaty pod Rysmi
* loňský obrat byl imho kolem 5 milionů, hospodaření skončilo mírným přebytkem (cca 100 tisíc), letošní rozpočet je plánován rovněž jako vyrovnaný
* rezerva je 69 %, v plánu je mít 40 %
* byl schválen návrh na úplné zrušení vstupních poplatků, zrušení poplatků dětem do 18 let a lidem nad 60 let a pro mládež mezi 18 a 25 lety snížen členský poplatek na 300 Kč. Důvodem je snaha o zvýšení členské základny a hlavně o nalákání mladších. (2)
* Nějaká diskuse byla kolem plánovaného zvýšení zaměstnanců sekretariátu.

1) Že peníze z veřejných zdrojů klesají v procentech, neznamená, že stejně klesají i v absolutních číslech!
2) Toto byl jediný bod, kde hlasování neproběhlo jednomyslně. Popravdě moc se mi to nezdálo, pochybuji, že lidem mezi 18 a 25 lety dělá problém zaplatit ročně pětikilo, když samotné lezení stojí obvykle o řád víc a navíc, víme jak to s tou kupní silou mládeže je, dlouhá léta jsme měli vstupní poplatek 2500 a stejně jsme museli zájemce odhánět. Nicméně VV tvrdil, že ztráta způsobená tímto návrhem nebude nijak velká. Já osobně jsem necítil moc silnej mandát vystupovat za oněch 285 jedinců, tak jsem se zdržel.


=== hlasování ===

Až na zmíněné změny v poplatcích to byla totální nuda. Žádné kontroverzní téma, vše proběhlo jednomyslně. Na každou pozici ve výkonném výboru (VV) byl vždy jen jeden kandidát, což některé vcelku vytáčeko, ale co s tím, že...
Postřeh: Jinak prosadit cokoliv systémem masivní kampaně alá "zrušte saunu" by asi nebyl zas tak velký problém. Vzhledem k tomu, že bylo zastoupeno pouze 20 % členů, stačilo by nejspíš potichu oběhnout všechny známé z různých oddílů a posbírat plné moci. Jenže ohledně funkcí je hlavním problémem, že to prostě nikdo dělat nechce. Nedivím se, krom toho, že to nějaký čas sežere, už to taky vyžaduje nějaké znalosti a zkušenosti, a přitom z toho nic nekápne.


=== poznámka pro novináře ===
Všechny zde zmíněné informace si před převzetím ověřte, za případné flejmy na horodolech nenesu žádnou zodpovědnost!

Vytvořeno: Víťa 24.3.2012 19:33
Upraveno:Víťa 24.3.2012 20:06další...