Horní Sázava ( Žďár nad Sázavou - Přibyslav )

Rubrika: Reportáže z akcí
Autor: Kuba

23.-24. března 2002

Náhon Najdek, foto: Kuba Turek
1. Náhon Najdek, foto: Kuba Turek
2. Kuba jede jez Najdek, foto: Hanka Turkov
3. Redhead vjíždí do obce Sázava, foto: Kub
4. Pionýr před Ronovem, foto: Kuba Turek
5. Nad Stvořidly, foto: Hanka Turková
6. Hanka u Rozštípené skály, foto: Kuba
7. Redhead a Čápa, foto: Kuba Turek

Březen, spousta vody, dlouho plánovaný vodácký víkend. Rozhodujeme se na poslední chvíli - pojedeme nejhořejší Sázavu. Kdy jindy než teď, přesvědčuje nás Radek. Vždyť je tam dvacet centimetrů nad stav. Podle Raftu.cz tam teče 130 cm a limit by měl být 110 cm. Zavrhujeme tedy Otavu, Orlici, Blanici a další řeky i potoku a souhlasíme. V sobotu ránu se na sídlištním parkovišti ve Žďáru soukáme do neoprenů nebo šusťáků, bereme helmy, pádla a soukáme se do patnácti plastových kajaků a jedné zavřené deblovky porůznu vypůjčovaných z pražských půjčoven. Těšíme se na pěkné svezení, i když už na startu nám mrznou ruce a ohříváme si je ve vodě. (vzduch -6, voda +2 stupně Celsia, na březích sníh, občas vánice).

Prvních pár set metrů pod Žďárem se říčka klikatí v meandrech, občas odřeme břicho lodi o nějaký stupeň. Nad Horními Hamry se ovšem údolí začíná zužovat, přicházejí pěkné peřeje a my drhneme o kamení. Vody by sice pro plasťáky bylo tak akorát na sjetí, ale neustále ji odvádějí opravené a funkční náhony k elektrárničkám. Těch deset kilometrů do obce Sázava je utrpením. Mnohdy se spíš kloužeme než jedeme, často uvázneme na kameni a občas i bidlujeme. Sraz (a první auto) máme právě v Sázavě a tam to někteří vzdávají. Omlouvám se všem, že jsem vybral právě tuhle řeku, Kaje se Radek a vytahuje svoji loď na břeh. Deset lodí však prodírá dál vánicí, a ukazuje se, že udělaly dobře. Teprve od Sázavy se jede dobře, většinu jezů lze sešoupnout, peřeje se uklidňují a řeka je širší a hlubší. Odtud se dá jet už i na deblovce a na kajaku je to příjemné svezení. Končíme v Ronově těsně nad Přibyslaví po dvaceti kilometrech na řece. Všichni podchlazení, někteří s omrzlými prsty, jiní vykoupaní, ale všichni šťastní, že máme horní Sázavu za sebou. Nebylo to nic hezkého, ale byl to obrovský zážitek, komentuje to večer v hospodě Pionýr. My horolezci z Humanity jsme totiž na vodě extrémisté - ne že bychom sjížděli těžké řeky, ale jezdíme je v extrémních podmínkách.

Resumé: Sázava od Žďáru se dá na kajaku jet asi jen při povodni (130 cm obvykle znamená, že na dolním toku je řeka na okraji záplav), ze Sázavy je dvacet centimetrů nad stav limit pro příjemnou plavbu na kajaku. Pozor na náhony, některé končí bez varování ve skalních tunelech, jiné přímo v továrničkách či elektrárničkách a často nejsou vybaveny česly. Obtížnost WW I-II.

Vytvořeno: Kuba 25.2.2003 02:44