Bořeň - co jsem vypozoroval

Rubrika: Metodika
Autor: Kuba

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.

Nováčkovské zkoušky na Bořeni pro někoho dopadly výborně, pro jiného špatně. Doufejme, že příště je udělají všichni a propadlíci nezanevřou na lezení.

Gratuluju novým plnohodnotným členům oddílu!

Co jsem vypozoroval v terénu: Největší potíže byly s praxí přímo na skalách.

Pro info, kdo tam nebyl: Zkouška se skládá z předchozích testů jako dříve (zdravověda zaměřená na první pomoc a metodika zaměřená na základní znalosti na skalkách i horách), praktických dovedností v terénu (vytvoření štandu, slanění, jištění, sebejištění, blokování a vytahování) a samostatného lezení (vedení výstupu, jištění, štandování, slaňování a orientace).

Štandování je problém

Největší problémy byly při vyrobení ukázkového štandu na vklíněncích, smyčkách či friendech dle vlastního výběru na úpatí skály, kde byl dostatek spár. Mamánek z některých výtvorů doslova rostl! Nedrželo to, klimbalo se to, vypadávalo to...

Proboha, nováčkové, zkuste si pár štandů udělat někde doma na zahrádce, případně v pokoji na kolejích na palandách, nebo nejlíp tomu věnujte pár hodin na jakékoliv skalce ve vašem okolí. Vyplatí se to nejen při zkouškách, ale hlavně potom při lezení. Plachtit do údolí se spolulezcem a ještě k tomu se štandem v ruce by bylo dost nepříjemné. Těsně před smrtí byste se museli červenat studem.

Orientaci ve stěně mnoho lezců nezvládlo

Obrovské problémy byly také s orientací ve stěně. Na dvou až třech krátkých délkách obtížnosti 3-4 UIAA dokázala většina lanových družstev vyrobit nesmyslné varianty, nastoupit do lámavých vražd, anebo stoupat pětkovým i těžším terénem. Někteří zapomněli při odlezech na dvě lana, jiní štandovali na jednom vklíněnci či uschlém březovém pahýlu atd...

To je daň za lezením na druhém konci lana nebo pouze na sportovkách či jednodélkách stylu furt nahoru. Schválně jsme na zkoušky vybrali lehké cesty na Biskupské stolici (Západní hřebenovka - Stará, Hřebenovka a Traverzová), ale byl v nich komín, traverz, stěna i pilíř, vlastní jištění i štandy na borhácích. Doporučuju něco takového zkoušet a lézt i jinde než na Bořeni. Získáte tím orientační zkušenosti a na horách se vám to určitě bude hodit.

Vytvořeno: Kuba 26.6.2012 14:09
Upraveno:Kuba 18.11.2014 11:44další...