Metodické okénko

Rubrika: Metodika
Autor: geo

Bs 12-2
1. Bs 12-2
2. Karabina zapricena v nytu -> zlomeni
3. Plaketa v zamku -> zlomeni
Tak je tu další číslo metodické čtvrtročenky. Žádný velký metodický objev se nekonal, takže je plné spíše filozofických článků. Z těch však vybočuje článek o případech zlomení karabin.

Naše svaté skoby
Jak na našich skalkách máme oblíbené téma o mágu, a případně i dojišťování cest na pískovci, tak v Alpách letí téma sanace horských cest. Tedy jestli borhákovat štandy, případně i nějaké to mezijištění. Nebo jestli ponechat skoby všude. Nebo mněnit skoby za skoby. Je to proprané ze spousty pohledů, asi nejčastější názor je, že štandy ano, zbytek nikoliv. Ale přiznávám, že Německy neumím tak dobře abych pochytil všechny nuance a ironie obsažené v člancích.

Karabinerbruch (Lom karabin)
Čas od času se karabina zlomí, nenestává se to jenom v čechách (Bořeň - http://www.horyinfo.cz/view.php?cisloclanku=2012060004&nazevclanku=proc-praskla-karabina ) a týká se to všech výrobců. V článku najdeme dva případy, a oba se týkají karabiny v nýtu. V první případě byla karabina zaseknutá, a následně páčená, přes šroub v nýtu (mrkněte na oddílové ftp). Druhý případ je identický s Bořeňským. Blbě cvaklá karáble, kdy zůstal zobáček zaháknutý za plaketku nýtu. Je to extrémně nebezpečná věc, neboť to unese odsednutí, ale jakýkoliv i minimalní pád už ne. Síla potřebná ke zlomení je cirka 2 kN! Jak z toho ven? Nevymýšlet blbosti, vizuálně kontrolovat, a držet se metodiky, a možná vyměnit materiál.

karabinu do nýtu cvakat zámkem proti směru lezení
nefixovat karabinu, kterou dáváme do nýtu
používat karabiny s velkou pevností i při otevřeném zámku
používat karabiny s key-lockem, nemají zobáček
u karabin se zobáčkem zkontrolovat, je-li zapadlý (bacha na vklíněnce, smyce, etc ...)
občas kouknout jestli je vše ok

Ještě bych dodal, že oba případy se staly na sportovkách, a skončily podlahou, a padající přežili.

Vytvořeno: geo 11.8.2012 14:30
Upraveno:geo 11.8.2012 23:20další...