Starý svět, Kost a klíšťata

Rubrika: Reportáže z akcí
Autor: Michal K.

Starý svět_levá strana
1. Starý svět_levá strana
2. Starý svět_nejlevější část (cesta Spadla klec)
3. Starý svět-pravá strana
Pokud jste už v minulosti navštívili Pakostu, našli nejsnáze dostupný sektor Pakostu a Kost a od hledání dalších vás odradily spleti ostružiní a kopřiv, pravděpodobně jste si řekli, že za další návštěvu těch pár zbývajících cest nestojí.

Po sobotní návštěvě mám dobrou zprávu: při hledání novějšího sektoru Starý svět, který není uvedený v průvodci Vltavská žula, jsme narazili na značky na stromech, které nás dovedly až na místo. Pravá část stěny je zvětralejší a v cestě na pravé hraně se Adamovi podařilo ušlápnout stokilový balvan. Následující cesty k velkému koutu vedou systémem spárek a odhadoval bych je kolem sedem, při čemž třetí cesta od prava začíná pekelným bouldrem, na který jsem neměl. Od kouta se ale situace mění - struktura skály a pevnost se radikálně zlepší. Cesta v koutě a nalevo od něj je tak za čtyři, další dvě cesty jsou parádní šestky plotnou a spárkami, vedle je další spára se skobou a za hranou pilířem jsme identifikovali podle popisu cest na Lezci 7+ a šestku Spadla klec. Cesty končí slaňovacím borhákem, stačí 40m lano a helma se sakra hodí.
Při cestě k autu jsme objevili, že značené pěšinka vede dál proti proudu kolem dalších sektorů uvedených v průvodci (poznáte podle starších typů jištění - účka a nýty) i sektorů čerstvě očištěných a vyborhákovaných. Jedná se spíše o kratší cesty, kde by si učitě zalezly i děti. Pěšinka končí pod Kostí a kolem se dá vyškrábat do svahu nahoru k cestičce k autu.
Místní vegetace se vyznačuje výskytem klíšťat větším než malým, dokonce i při sobotním chladném počasí se podařilo jednomu přisát. Sektory jsou orientovány k jihu a doporučuji návštěvu v brzkém jaru, než pěšina zaroste vegetací a počet číhajících klíšťat exponenciálně vzroste. Netvrdím, že jsou to nejhezčí cesty na Vltavské žule, ale pokud nemusíte zástupy lezců na Rovišti, tady je zaručeně nepotkáte :o)

Vytvořeno: Michal K. 14.3.2017 07:16
Upraveno:Michal K. 15.3.2017 20:48další...