Rada starších: obrysy společných akcí 2021/2022

Rubrika: Dění v oddíle
Autor: Kuba

Lomnický štít
1. Lomnický štít

Rada starších Humanity a příznivci organizování čehokoliv oddílového, se sešla včera večer. Důležitá informace je, že jsme vypili několik lahví vína a Robin jakožto metodik na závěr potvrdil, že "je to tady jako u suchánků". Mnohým organizátorům děkujeme za večerní telefonické domluvy.

Poněkud důležitější je, že jsme dali dohromady obrysy tradičních oddílových akcí a nováčkovského kurzu na školní rok 2021/2022. Podívejte se do kalendáře! Snad nám bude koronavir příznivěji nakloněn, než loni!

Personálie

Shrnu personální změny: Vloni se stal skladníkem oddílového materiálu Radim a hned spolu s Happym a dalšími vyřadil spoustu starého vybavení a nakupuje nové. Půjčuje se na Žižkově. Totéž udělala Evka, když se stala knihovnicí. Půjčuje se podle dohody na přání. Děkujeme předchozí skladnici Suzi a předchozímu knihovníkovi Piľovi.

Během příštího roku doběhne instruktorská licence Kubovi a už si ji nebude obnovovat. Stále bude v oddíle nápomocen. Instruktorský kurz ČHS začíná dělat Happy. Připomínáme, že Humanita finančně i morálně podporuje kohokoliv, kdo by si chtěl instruktorské školení udělat také. ČHS nabízí tyto druhy licencí:

HAL - high alpine leader - nejvyšší licence na všechno od překližky po ledovce
RCI - rock climbing instructor - od překližky přes skály po zajištěné vícedélky
SCI - sport climbing instructor - překližka závodní i rekreační, sportovky na skalách
CWI - climbing wall instructor - překližkaření

Do budoucna se chce Robin vzdát funkce metodika. Kdo ho časem chce nahradit, nechť se obrátí na něj a na Goba. (Edit Dovolím si upřesnění, pokud by někdo chtěl dělat metodika, tak nemám problé s tím funkci přenechat. R)

Dlouholetý předseda VSK Humanita Smrčka, kam patříme nejen my horolezci, ala také běžkaři, šermíři, volejbalisté a další sporty, podá demisi. Vzhledem k faktu, že je zároveň učitelem tělocviku na FF UK, tak není jasné, co se přesně bude dít dál. My horolezci budeme v tomto spolku do té doby, dokud bude existovat, protože nám usnadňuje v mnohém oddílový život. Dohodli jsme se, že v případě nutnosti založíme samostatný spolek jen pro náš oddíl. Zatím to řeší Gobo a Petr Š.

Tradiční akce

Svatebně-koronavirově-porodnické turbulence pozměnily termíny tradičních akcí. V kalendáři najdete všechny, tady jsou hlavní. Kdo by chtěl cokoliv udělat, změnit, zorganizovat - jsou mu dveře otevřené. Konzultace viz Gobo nebo rovnou garanti uvedení v kalendáři u každé akce.

Zuzka zajistila mysliveckou chatu na Hrubici na začátek října. Kdyby pršelo, poleze se na okolních skalách mimo písek.

Radim propůjčí jeskyňářskou základnu v Týnčanech na ukončení lezecké sezony koncem listopadu, promítání a klábosení. Letos se chystá speciální akce: dražba materiálu z oddílové půjčovny a knihovny. Připraveny jsou sovětské cepíny, prastaré průvodčíky - vše pro fajnšmekry. Finanční souboj se zřejmě strhne o několik Puškášů a Kroutilů.

Botič se letos na loďkách nepojede, protože se opravuje Hostivařská přehrada. OBPH se letos poběží v Bedřichově v Jizerkách.

Poslední slanění se vrací do Svatého Jana a do hospody u Krobiána v Hostimi. Doufejme, že využije své kontakty čerstvá maminka Zuzka.

Humáč boulder cup alias oddílové závody na umělé stěně se pravděpodobně přesouvá na leden a během října ho podle situace začne připravovat Petr Š.

Zimní Tatry se budou konat na některé z našich oblíbených chat zhruba na přelomu února a března. Zatím provizorně slíbili zajištění ubytování Radim a Evka, ale bylo by lepší, kdyby to někdo převzal po Piľovi, který to dělal několik let.

Tisou zajistí Gobo na konec května.

V červenci se pojede zase někam do rakouských Alp. Ačkoliv má Evka se Zeťákem spoustu práce na novém starém baráčku, zorganizuje zase nějakou pěknou chatu v hezkém pohoří podle svého gusta. Letos jsme byli v Kaiseru a loni na Kalblingu a bylo to boží!

Horoškola aneb nováčkovský kurz

Bližší podrobnosti dostanou nováčci při náboru, který se koná ve čtvrtek 7. října 18:30 v tělocvičně Jednota, vysokoškolské koleje Opletalova ulice. Doporučujeme, aby dorazili i loňští nováčci, protože v uplynulém roce se konalo spousta akcí provizorně nebo vůbec.

Na absolvování kurzu zůstávají stále stejné podmínky jako v minulosti. Vypíchnu pár důležitých záležitostí:

Na kurz dáváme standardně 2 roky, lepší nováčci a případně zkušenější lezci ho mohou udělat za rok. Kdo to nestihl vloni kvůli koronaviru, má samozřejmě rok k dobru navíc. Začíná se nejzákladnějším uzlováním v říjnu v tělocvičně a končí horolezeckými zkouškami v červnu na Bořni. Následují letní a pak zimní hory. Čím více toho kdo naleze s ostatními lezci, tím lépe pro něj.

Povinné je chytání pádů (Gobo), první pomoc (jakýkoliv kurz odjinud konzultujte s Robinem), zimní bivak (Happy) a první část záchranných technik (Gobo).

Pro akční nováčky a samozřejmě velectěné oddílové členstvo se letos kromě českých tréninkových ledů chystá také lezení po ledopádech v Alpách (Happy). Obnovujeme přednášky. První čtyři - přehled lezeckého materiálu (Happy), ochrana přírody (Gobo), lezecké styly (Víťa) a počasí (Janča) - jsou základem veškerého horolezectví. Další tři budou spíše diskusí pro pokročilé - kam za alpským lezením (Petr Š.), geologie pro lezce (Radim) a jak minimalizovat vybavení (Radim).

Pro mírně pokročilé bude v březnu tradiční víkend na vyzkoušení lanových technik Zachraň se kdo můžeš. Abychom všichni věděli, že teorie je dobrá věc, ale praxe ukáže, jak je to obtížné.

Vytvořeno: Kuba 16.9.2021 17:34
Upraveno:robin 20.9.2021 13:31další...