Základy práce s materiálem

Rubrika: Reportáže z akcí
Autor: Marťas

Matros
Bezejmenný obrázek č.1
Matros
Bezejmenný obrázek č.3
Bezejmenný obrázek č.4
Bezejmenný obrázek č.5
Bezejmenný obrázek č.6
Bezejmenný obrázek č.7

VIDEO z Happyho přednášky zde: http://www.youtube.com/watch?v=XrCpfZ_oCYE

Skvělá akce, kde jsme se jako nováčkové měli možnost seznámit s veškerým horolezeckým materiálem, který se vešel Happymu do batohu a kapes. Zjistit jak se o materiál starat tak, aby nám sloužil a neškodil a v neposlední řadě proniknout díky Radimovi do tajů materiálů výstroje, technologií, broušení cepínů, maček, šroubů. Základnou pro tuto akci se stala restaurace Školička na Proseku http://www.skolicka.cz kde se sešli jak nováčci, ostřílení členové oddílu, tak i budoucí členové oddílu, kteří musí ještě trochu dorůst :)

Přednáška o materiálu a jeho údržbě byla naplánována od 17:40, v 18:10 jsme skoro všichni a může se zvesela začít.

Účastníci jsou připraveni v rukách půllitry, oči přilepené na stole, kde má Happy nachystaný materiál... tak jdeme na to.

Happy začíná vzdělávací blok povídáním o typech lan, lehce zachází do metodiky a zkouší přítomné z rozdílu mezi polovičními lany a dvojčaty. Vše je podpořeno, důkladným výkladem i veselými historkami z praxe. Od lan pokračuje přes sedáky, přilby, jistítka, karabiny, presky, smyce, odsedky, vklíněnce, firendy, abalaky až po ufa. U každého typu materiálu zmiňuje jeho použití (které doporučuje výrobce), nevhodné použití, údržbu, rozpoznání závad a význam materiálu v celém kontextu lezení a pohybu v horách.

Po krátké pauze na vydechnutí a objednání dalšího pivka, pokračujeme dále. Na řadě jsou specifičtější druhy materiálu: Všichni přítomní napjatě poslouchají výklad o různých druzích maček, o cepínech, šroubech do ledu, blokantech, kladkách.. Kromě zaujatých výrazů nováčků, vypadá stejně ohromeně i místní kuchař, který pozoruje Happyho skrz sklo z kuchyně.

Poslední část je věnována podpůrnému a doplňkovému materiálu, které je fajn mít v batohu. Lékarnička, nůž, izolepa, rukavice a další. Nastává pauza a prostor pro větší diskusi, všichni se zapojují ať už s otázkami nebo se zkušenostmi s použitím toho či onoho typu matroše.

Radim si přilepuje na stěnu velký papír a večer se dostává do druhé části, začíná výklad o broušení. Radim má mnoho let zkušeností s prací s kovem, technologiemi a na jeho výkladu je opravdu poznat, že ví o čem mluví. Postupně nám vysvětlí proč je dobré cepíny a mačky jemně a s citem (v případě nutnosti) brousit pilníkem a ne je vzít bruskou z garáže. Oblast broušení šroubů je opravdu "vyšší dívčí". Radim nejprve polopaticky a názorně vysvětlí význam jednotlivých zkosení na šroubu + význam šroubovice a teprve potom nám vysvětluje jak se postarat o šroub, který v zápalu boje a vysílení zničíme někde na ledu.

Čas se nachyluje, platíme, balí se a je čas vyrazit domů. Byla to super akce. Potlesk patří Happymu a Radimovi! Skvělá byla i účast ostatních členů oddílů, kteří v případě potřeby výklad lehce doplnili.

P.S. poznáte všechen materiál na fotce? :-)

Vytvořeno: Marťas 26.10.2021 21:29
Upraveno:Kuba 3.11.2021 11:29další...