Setkání ČHS s oddíly - komorní varianta

Rubrika: Dění v oddíle
Autor: Janča

Ahoj oddíle,

ČHS se rozhodl sejít se všemi vetšími oddíly v republice po malých skupinkách a sbírá od nich informace, co nám jako oddílum na ČHS chybí či přebývá a s čím jsme naopak spokojeni. V čem je pro nás přínosem. V naší skupince byli zástupci sportovních dětských oddílů, outdoorových dětí a outdoorových dospělých. Za ČHS tam byli Lucka, Boženka a Oliváč. V příjemné atmosféře uplynuly dvě hodiny jako voda a níže přikládám dotazy naše i ostatních oddílu a reakce na ně.

Výstup ze schůzek bude buď na setkání oddílů v zimě, nebo opět formou podobných schůzek. Musím říct, že jsem ráda, že ČHS něco takového podniká. Jedny z prvních slov byly, že si uvědomují, že oddíly mohou bez ČHS být, oni bez nás ne.

------------------------
Mohl by se aktualizovat seznam členů MK a jejich lektorů?
Bude aktualizován.

Proč se již řadu let nevypsal HAL?
Prý nebyli přihlášení zájemci, nicméně není-li vypsaný termín, není se kam hlásit. Zjistí, jak to s HALem vypadá. Letos se již asi nestihne vypsat, snad přístí rok. Původně byl vypisován jednou za dva roky. Ozval se i další oddíl, že by HALa uvítali. (Pro nás to má dopad, že nemůže reálně probíhat zimní výuka, neb máme málo aktivních HALů.)

Přihlašování na kurzy již není papírové, ale elektronické.
Sjenocení, zda když je někomu uznán nižší instruktorský stupeň, tak musí nebo nemusí projít výukou na ten vyšší, nebo jen stačí přijít na zkoušky.

Nemohla by mít MK více penez, aby mohla mít více lektorů a tím i více termínů na kurzy a doškolení?
Prý dostala všechny peníze, o které si zažádala.

Zda bude aktualizace a doplnění Metodických karet? Podobný dotaz padl i z jiného oddílu na ucelenou metodickou bázi.
Je to v plánu.

Bylo by možné všem instruktorům posílat metodické novinky?
Ano, dobrý nápad.

Bylo by možné dělat více metodických víkendů? Letos byl vypsaný jeden v lednu.
Prověříme to.

Zda dojde ke sjednocení Skalních oblastí a Skal ČR a zda dají k dispozici databázi?
Ne a ne. Uvažuje se o zřízení "lezeckého deníčku" v apce či na stránkách horosvazu, zatím to nemá žádné konkrétní obrysy.

Proc už nejsou newslettery?
Prootže to nešlo udržovat bez spamu, dost se to snažili řešit. Jinak aktuálně se posílají čtvrtletní novinky, které má vedení oddílu šířit do oddílu. (U nás je nová rubrika v Discordu, která zobrazuje nové příspěvky z horosvazového webu.)

Proč je na ČHS FB jen sport a o čemkoliv dalším téměř nic?
Nemají tolik zdrojů jako ze sportovního lezení. Je to apel i na nás jako na oddíly, pokud chceme něco zveřejnit, tak směle do toho a nebo to poslat na horosvaz Lucce, ona to uceše a zveřejní. Dále je na ČHS FB skupina Skály a hory, kde jsou události z outdoor lezení, výstupy, uzávírky, přejištění skal atp. Chtějí najmout člověka, který se bude marketingově více starat o propagaci nesportovních lezeckých aktivit.

Bylo by možné zřídit někde v Praze místo na nácvik štandování a záchran? Ideálně někde venku i na stěně.
Venku je to složité. V debatě nás pak napadlo to udělat třeba na nějakém mostním pilíři. Uvnitř se toho pravděpodobně dočkáme minimálně v Džungli, možná i jinde.

Co dále vyplynulo v debatě:
Je problém, když do jedné oblasti přijede několik oddílů. Bylo by dobré mít někde možnost dát vědět, že se tam nějaký oddíl chystá. Nebyla by to rezervace, jen by človek věděl, že tam bude mrak lidí a zvolil jinou variantu. Tradičně je to problém třeba na 4 palicích a na Drátníku. Výcviky Horské služby jsou uváděny třeba právě na na FB skupině Skály a hory.
Udělat nějaké vzdělání o lezeckém pohybu. Instruktorské kurzy řeší bezpečnost, trenérské kurzy i spoustu věcí k tréninku, ale když má človek někoho učit lézt fyziologicky, tak na to není vhodný kurz a nebo je velice drahý. Třeba by to šlo formou Workshopu.

Ideální by bylo, kdyby za oddíl komunikovali se svazem max dva tři lidi.

Na ČHS je také knihovna, na webu lze vyhledat a ověřit dostupnost výtisku.

Má se zlepšit Modul Předseda (info hlavně pro Kláruši).

Zdravím
Janča

Vytvořeno: Janča 8.6.2023 09:43