Zákolany - lezení u vraha

Rubrika: Reportáže z akcí
Autor: Kuba

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Inspirovali jsme se Martinem Pálou a vyrazili do Zákolan mezi Kladnem a Kralupy. Všem milovníkům lehkých a hustě zajištěných cest můžeme zdejší lezení doporučit.

Obtížnost se podle prvovýstupce Martina Tučky pohybuje od trojky do šestky. Spíš si ale jedno číslo vždycky odečtěte, protože se jedná o výrazně inflační oblast.

Pevná skála je buližník. Délka je od deseti do třiceti metrů většinou položeného terénu. Úplně vám bude stačit padesátka lano, protože slanění nikdy nevede nejdelším směrem.

Každých pár metrů je zavrtaný borhák. Ani takový ustrašenec jako já, nepotřebuje více než 10 expresek a jednu smyčku na štand.

VIDEO lezení na Plotně:
https://youtu.be/lEBhQDsizTQ?si=aCUh92DAEckIPi8d

Milovníci perverzní historie jistě ocení, že v Zákolanech žil zakladatel české sociální demokracie Ladislav Zápotocký - Budečský i jeho syn Ladislav Zápotocký, komunistický vrah, odborář, premiér a prezident Antonín Zápotocký. V obci má stále ještě sochu.

Lezení

Dole v údolí Zákolanského potoka je lezcům k dispozici Plotna vysoká 30 metrů. Opuštěný lom na kámen nabízí položené lezení. Na plotnách není potřeba moc přemýšlet. Cesty vedou přímo vzhůru podél nahusto navrtaných borháků a nevyžadují od horolezců žádnou kreativitu.

Nad Plotnou už na hraně plošiny jsou dva desetimetrové masivy Vlajka a Stožár. Místním lidem slouží jako vyhlídkové místo. Vlaje nad nimi vlajka na stožáru a u ní lze sednout na lavičku s výhledem na Zákolany. Přírodní skála nabízí kultivované lezení klasického tipu s hranami, zářezy a převisky.

Další přírodní lezení stěnového stylu Zootropole do výšky 20 m se nachází v zarostlém svahu přímo pod Trněným Újezdem.

V silničních serpentinách nad zákolanským nádražím se leze na Lesní plotnu, což je 10 metrů vysoká položená plotnička. Je to pozůstatek po lámání kamene.

Pod Lesní plotnou přímo u silnice stojí Trněná věž. Výstupy zde mají délku do 8 metrů.

Doprava

Doprava do Zákolan je jednoduchá, ať si vyberete jakýkoliv prostředek. Autobus jezdí z Prahy - Veleslavína, Kralup - nádraží, Slaného - autobusového nádraží. Vlak jezdí z Kladna a Kralup. Auto zaparkujete přímo pod Plotnou.

Na kole nebo koloběžce je to z Kladna 15 až 20 km podle zvolené varianty, většinou po vedlejších silnicích a skoro pořád s kopce. Z Kralup je to 9 km po cyklotrase proti proudu Zákolanského potoka.

Vytvořeno: Kuba 3.10.2023 15:48
Upraveno:Kuba 3.10.2023 16:03další...