Erikovo Pakoš

Rubrika: Reportáže z akcí
Autor: Happy

Ústup z Imit valley
1. Ústup z Imit valley
2. Nástup pod Bilchar Dobani
3. C1
4. Neřádský sérak v 5400mnm. Zapytleno v 5200mnm.
5. Výhled na Nangu
6. Rakapoši a Diran
7. Bilchar Dobani. Výstup zleva SZ hřebenem. Japnci to dali tim žlabem.
8. Pumpa
9. Bezejmenný štít na Denosaiských pláních.
10. Bezejmenný štít na Denosaiských pláních.
11. Rozesrraná poloosa na Toyota Prado
Vyrazili jsme v srpnu na výlet do Pakoše se záměrem pokusit se o prvovýstup na nějakou šestku s co nejmenší podporou od místních agentur.

První kopec měl být lezecky lehčí, nicméně obtíže spočívali v lokalitě v pohraničním pásmu s Afgošem. Odtud nás po nočním průjezdu check postem následně vyhodili policajti pro chybějící non objection certificate.

Další na řadě byl Bilchar Dobani 6143mnm. Krásně po ruce u Gilgitu. Je až na pováženou, že na ten kopec kromě dvou Japonců, kteří tam půl roku vometali před padesáti lety nikdo jiný nevystoupil. Oni to šli centrálním žlabem se spaním v trhlině (taková delší severka na Ortler, ale v 6ti tisících). My měli z Fatmap vytipován postup po SZ hřebenu. Když zrovna nejsou sesuvy půdy, tak vás terénní taxi vyloží v 2600mnm a dál se musí po svých. Povedlo se najít místo vhodné pro basecamp, kam na nás Kakakoramonoš seslal několik dní chcance.

Následovala vynáška jídla a plynu do sedla v 5080m. Ukázalo se, že byl odhad správný – šlo tam vysekat do ledu plošiny na dva stany. S hlášeným oknem 3,5 dne pěkného počasí jsme vyfárali na těžko do sedla a tam zřídili C1. Avšak nedaleko za C1 bylo první klíčové místo – lesklý ledový svah s traverzem pod sérakem o sklonu > 60st, na kterém místy leželo tak 30cm čerstvého sněhu. Na to jsme měli málo lan, šroubů a zejména moc těžké svině na zádech. Strávit příští 4 dny na 2,5km dlouhém exponovaném hřebenu ve výšce mezi 5ti a 6ti tisíci by nebyla zrovna rekreace. Takže druhý pytel.

Nakonec se povedlo v půjčené Toyotě vyjet na Denosaiských pláních do výšky 4700m, vystoupat na bezejmenný štít vysoký asi 5400mnm, při návratu urvat poloosu a po nuceném bivaku nakonec dojet do Skardu.

Foto v lepší kvalitě viz https://eu.zonerama.com/Gallery60/Album/10468889

Vytvořeno: Happy 9.10.2023 14:59
Upraveno:wigwam 10.10.2023 10:34další...