Humanita Diskuse
Starší zprávy nahoře. Nové nahoru
-100-80-60-40-20| Stránkování |+20+40+60+80+100
Zobrazeny příspěvky 21283 až 21302 z 43356. Vložit nový příspěvek
No, jeje, Beranku, jeste sice trochu kuckam, ale jinak jsem pripravena dobyt pristi tyden nejakou postavenou plosinu. Dopoledne Ty asi nemuzes, co? No, domluvime se pres mail, ok.
Nejprve vysvětlení pro ty, co tam nebyli. Vznikla hádka o fyzikální vysvětlení dějů při výstřelu pistole, konkrétně toho, proč kulka z pistole zraní útočníka víc, než zpětným rázem vržená zbraň střelce. Objevil se názor, že kvůli zákonu akce a reakce musí mít kulka stejnou energii, jako pistole, ze které byla vystřelena. Protože mě vážně naštval argument: "Já studuju fyziku na matfyzu a proto to tak prostě je", tak jsem si to vyhledal ...
Takže řešení: Při výstřelu z pistole se uplatňuje zákon zachování hybnosti. Tedy po výstřelu je hybnost projektilu a zbraně stejná (nikoliv energie). Takže pro případ pistolového náboje 9x18 váhy 6 g vystřeleného rychlostí 300 ms-2 z pistole o váze 800 g je hybnost
p=m*v=0.006*300=1.8=M*V=0.8*V
Tedy rychlost zbraně V=2.25 ms-2.
A energie střely pak vychází na: E=0.5*m*v*v=0.5*0.006*300*300=270 J
Kdežto energie pistole: E=0.5*0.8*2.25*2.25=2.025 J
Tedy energie pistole je více než 100 krát nižší.
PS: Fakt by mě zajímalo, z čeho se dneska na matfyzu na fyzice dělají přijímačky.
Z ničeho, přijímací zkoušky jsou zrušeny .
tam není přece nutný argumentovat matfyzem, né? na pochopení problému bohatě stačí obecná škola a jedna malá návštěva kulečníkové herny.
Konecne prispevek o necem normalnim. Uz me z te kultury zacinala bolet hlava. Dziku diky!
Ahoj,
shánim kontakt na Kláruši. Nemůžu ho na webu nikde najít, asi hledám špatně. Pomozte někdo, pls. Dík!
605222331 (pracovní), klaravankova@centrum.cz, V seznamu normalne je, jen se musis prihlasit, aby ses dostal ke kontaktum.
Nekdo vecer na stenu ?
To by platilo pro volně ležící pistoli. Ve skutečnosti musíš přičíst ještě nějaké procento hmotnosti střelce, neboť zbraň obvykle svírá pevně, až křečovitě. Ale základní úvaha je správná: nikoliv energie, nýbrž hybnost se zachovává.
no jasně! namodelujme ruku s pistolí jako pružinu doplněnou o jeden tlumič kapalinový a jeden tlumič třecí. a samozřejmě zohledníme tření střely v laufu a hmotnost hnacích plynů. a máme intelektuální potravu na půl roku.
Nezucastnenemu publiku bych osvetlil pocatek diskuse. Spociva v zastavovacim ucinku strely. Tedy kdyz nekdo bezi dopredu a je zepredu zasazen strelou, je strelou zpomalen, popr. primo postrcen dozadu. Toto se deje hlavne v pripade, kdy se strela v jeho tele zastavi. Pokud tim nebozakem strela jen tak prolitne, v jeho behu dopredu ho moc nezpomali.
A ted onen problem. Hybnost, kterou preda strela zasazenemu je plusminus stejna jako hybnost, kterou obdrzel strelec pri vystrelu (zpetny raz). Tedy zas tak velka slupka to byt nemuze.
Nebo je to jinak?
V zasade mas pravdu, jak v holywoodskym trhaku to asi nebude. Ale pokud Ti spolecne se strelou nekam odpochoduje i kus tela, asi ziskas na jednoduche prepocty energii a hybnosti odlisny nazor. Mimochodem, Dziku, mas uvedene blbe jednotky rychlosti.
Jj, to s tou zachovani hybnosti je pravda. S energii jsem se spletl, mel jsem na mysli hybnost . Nicmene problem "strel s velkym zastavovacim ucinkem" popsal martin dobre. Jen jsem rozporoval ze zastavovacim ucinkem se nemysli, ze te to odhodi pryc, nebo te to zastavi ve smyslu pohlti tvoji hybnost, ale spis ze te zabije na miste, tak uz nemuzes k obranci dobehnout.
Jestli kusem tela myslis prumerne velke utrzky masa do velikosti kurecich rizku, tak na to zas ten zpetnej raz je asi dost velkej. Ja osobne kurecim rizkem dohodim pomerne daleko, tak nevidim duvod proc by kulka se stejnou hybnosti jako pistole ktera docela kopne nemohla kus masa nekam odhodit.
A až to za toho půl roku všechno spočítáme, tak se konečně budeme moci jít picnout!
Další troška do mlýna ohledně fešáka zasaženého olovem - střelec zpětný ráz očekává a jeho tělo se ho snaží vyvážit (postoj, napětí svalů); zasažený nebožák nic neočekává (neví, že ho to trefí a neví kam ho to trefí). A k vyvedení nepřipraveného člověka z rovnováhy stačí celkem malé cvrnknutí.
To je pravda, zastavovacim ucinkem se obvykle mysli spis prakticke dopady na "utocnika", coz krome fyziky souvisi spise s lekarstvim. Pokud se dostaneme jeste do vetsich detailu, tak se nam diskuse zajimave morbidne zvrhne a kruhem se vratime ke kulturni sekci, kterou prijemne naladime na navstevu Hamleta, pripadne ultra-modernich nemeckych divadel
Slusnej vojak pri behu vzdycky prepadava trosku dopredu aby se mu snaz vyrovnavala hybnost deste proti nemu leticich projektilu.
Nebo se nechava od kamaradu strilet do zad, aby ho to tolik nerozhodilo.
no vono moc čumíte na holyvůdský střílečky, kde do někoho našijou olovo a von padne dozadu, případně dozadu vodletí tři metry a proletí efektně výlohou benzínový pumpy. v reálu trefenej do trupu padá dopředu na ránu, páč svalovej tonus a blablabla. zastavovací oučinek střely je pak něco jiného, a hybnost či kinetická energie střely s tím má pramálo společnýho - jde vo to, aby si trefenej hezky hajnul a nepokračoval v útoku. nejlépe z tohoto hlediska vychází střelivo pro humání cíle v civilizovaném světě nelegální - takové ty dumdum náboje s trhacím účinkem (má to ďouru ve špičce a tak to trhá tkáně stlačeným vzduchem) anebo standardní střelivo lovecké, takzvané poloplášťové, kdy je na olověné střele mosazný plášť, který je na špičce narušen, a při trefení měkkých tkání se plášť svlíká a dělá ďouru kudy lze prostrčit ruka.
Zobrazeny příspěvky 21283 až 21302 z 43356. Vložit nový příspěvek