Diskuse - odpověď na příspěvek

Příspěvek

pojistný prusík při slaňování

Protože si nikdo z mnou oslovených instruktorů nepamatoval přesně, proč se nemá dávat při slaňování pojistný prusík do nohavičky sedáku, napsal jsem zobanovi. Tohle mi odepsal:

Pokud zvolis system nohavicka prusik, centralni oko slan. pomucka muez pri ztrate vedomi dojit k vytazeni zatizene nohavicka nahoru, prusik se opre o pomucku a pomalu, ale plynule jede postizeny stale niz, az v krajnim pripade muze vyjet z lana.
Je to srozumitelne? Kdyz tak se jeste ozvi.
Jinak ke slanovani dobry clanek o slanovani je od K. krize v hudy info, a trochu v mensim rozsahu je clanek v hudy info special.
Radek


V HudyInfo se potom píše (SP je slaňovací pomůcka):
...
Délka pomocné šňůry musí být nastavena tak, aby se pojistný uzel po uvolnění rukou nedostal do kontaktu se SP. V opačném případě se Prusíkův uzel opře o hranu SP a nedojde k jeho zatažení a SP tudíž nezastaví nekontrolovaný sjezd. Při použití slaňovací osmy dojde v lepším případě k zatažení prusíku do osmy a sjezd se zastaví.
...
Někdy se se pro zjednodušení používá metoda, pří níž se SP připevní karabinou přímo do navazovacího oka sedacího úvazku a pomocná šňůra se cvakne do nohavičky úvazku (obr. 4). Tento způsob ušetří materiál, ale skrývá jedno nebezpečí. Pří selhání SP zůstaneme viset asymetricky za nohavičku sedáku.



Osobně si nedovedu představit situaci, kdy by selhala slaňovací pomůcka. Opření prusíkova uzlu o SP si už představit dokážu.

Odpověď

Jako ochranu před robotickým příspěvkem uveď zkratku Českého horolezeckého svazu. Na velikosti písmen a diakritice nezáleží.

Do titulku nevkládejte žádné HTML tagy. Do textu příspěvku je možno vkládat tyto HTML tagy: <b> </b>, <i> </i>. Dále http odkazy ve tvaru www.domain.com, http://neco.neco.cz. Tvar pro zaslání e-mailové zprávy musí být následující: <a href=mailto:jmeno@server.com> zobrazene_jmeno </a>.