Diskuse - odpověď na příspěvek

Příspěvek

RRe: Bouldermatka

Jsou věci které má smysl kupovat do půjčovny:
1/2 lana (2700Kč): půjčí se cca 50 kusů ročně; členům často ve výbavě chybí i po několika letech lezení, přitom je potřebují skoro pořád
lavinový set (pípák 4500Kč, lopata: 1000 Kč, sonda: 1000 Kč): cca 15 ks ročně; pro většinu členů příliš velká investice, přitom v zimních horách a na skialpech nutnost
mačky, cepíny: cca 10x ročně; stejně jako lavinový set: každý dostane čas od času nabídku na nějaké zimní hory, ale na to si to koupit je to prostě moc luxus
helmy, prsáky, sedáky, atd.: ročně se půjčí 10-20x; pro úplné začátečníky v podstatě jediná možnost, jak se dostat na skály. Pro starší členy možnost půjčit základní vybavení svým nelezoucím kamarádům.

Co dle mého názoru smysl nemá:
set UFO (4 ks za 2500Kč): za celé léto byl půjčen jednou, a co jsem slyšel moc využit nebyl. Na rozdíl od lavinového setu v zimě, helm, sedáků či lan je UFO taková sranda, bez které se člověk obejde a většinou mu ani nestojí za to, vydat se kvůli němu třeba na Jižák.
80 m lano (2500-3000Kč): za celé léto ho po mě nikdo nechtěl; zajímalo by mě kolik je v okolí cest, které nelze slanit nadvakrát ani obejít, a kolik lidí v oddíle by takovou cestu vylezlo a nemá vlastní 80 m lano. Dle dosavadních záznamů je výsledná množina prázdná. Usuzuji z toho, že 80 m lano spadá rovněž do kategorie "drahá sranda".
Lezecké pikle (pár cca 9000 Kč): předpokládám, že by se ročně půjčily tak čtyřikrát; problém piklů je, že jsou poměrně drahé a na více než na jedny bychom už neměli a přitom by je bylo třeba téměř vždy půjčit více lidem najednou. Bylo by to jako složit se v deseti na lyže a pak si o ně vždycky střihnout.
Pípa (pár tisíc): kaleb máme tak 10 do roka; na tohle už pár flame bylo a nějak se mi nad tím teď nechce přemýšlet

Dle mého do stejné kategorie spadá i bouldermatka: cana cca 3000 Kč, v oddíle téměř nikdo nebouldruje venku, ti co bouldrují mají vlastní, před víkendem by se ten, co vezme auto musel domluvit s tím u koho zrovna je a dojet pro ní, což vzhledem k tomu, že lidi mají často problém zajet si na Jižák třeba pro mačky nebo cepín, tak bych chtěl vidět, kolikrát ročně by se taková operace povedla. Navíc nalijme si čistého vína: kolik lidí z oddílu pojede raději do Petrohradu, když bude moci někam na lano? Jsem přesvědčen, že by se madračka použila tak 1-2krát ročně a zbytek času by hnila u někoho v bytě. Eventuálně by na většinu času skončila u někoho, kdo by jí opravdu používal, a ten by měl defakto gratis matku pro osobní účely, což myslím není smysl oddílové půjčovny.

Pokud máte chuť utrácet, najdou se určitě věci s lepším poměrem výkon/cena, například průvodce nebo feratové sety (pořád se mě na ně někdo ptá), po případě příspěvek na zdrsem by určitě taky měl smysl.

Posledně mi na VH přišlo, že lidi chápou existenci peněz jako dostatečný důvod je všechny hned utratit za blbosti, což je trochu smutný. Raději bych půjčovnu i na dále chápal primárně jako překlenovací službu pro nováčky, jež si ještě nestihly pořídit vlastní vybavení, a ne jako možnost vyzkoušet si nějakou kravinku stylem "no je to pěkný, možná se k tomu někdy dostanu, a nic mě to nestojí, tak proč si to neodhlasovat".

Nicméně napadá mě ještě možnost spoluúčasti, pokud by někdo vymyslel nějaký kloudný systém.

Odpověď

Jako ochranu před robotickým příspěvkem uveď zkratku Českého horolezeckého svazu. Na velikosti písmen a diakritice nezáleží.

Do titulku nevkládejte žádné HTML tagy. Do textu příspěvku je možno vkládat tyto HTML tagy: <b> </b>, <i> </i>. Dále http odkazy ve tvaru www.domain.com, http://neco.neco.cz. Tvar pro zaslání e-mailové zprávy musí být následující: <a href=mailto:jmeno@server.com> zobrazene_jmeno </a>.