Diskuse - odpověď na příspěvek

Příspěvek

RRe: Tvorba standu

U dvou borháků se 100% kvalitou (tzn. že počítáš, že nikdy nevypadnou nebo se nezlomí) není nutné dělat jištění na tah směrem nahoru. Důvody jsou tyto:

Když uděláš štand pro sebe (2 bezpečné body), tak zároveň spojuješ oba body (tedy je stejně pro jistotu zálohuješ).

Prvolezec jistí druholezce (při dobírání) i druholezec jistí prvolezce (při povolování) "z pevného bodu", neboli jistítko cvakne rovnou do jednoho z borháků. Případně jistí "z těla", neboli jistítko cvakne na svůj sedák a první postupové jištění je hned v jednom z borháků.

Je to úplně stejné, jako když Gobo ukazuje při chytání pádů v Klokočkách oba dva způsoby jištění ve dvou kruzích ve stěně.

Jištění pro tah směrem nahoru se přidává v místech, kde si nejsi jistý s kvalitou štandu, někdy také při ledovém lezení a hlavně když vytváříš štand sám, protože většina mobilních jistících pomůcek funguje jen ve víceméně jednom směru, a prostě bys je během svého pohybu vzhůru vytrhnul. Týká se to především vklíněnců, ale také friendů, smyček, uzlů a pod. Naopak málo náchylné k takovému vypadnutí jsou dobře zatlučené skoby.

Odpověď

Jako ochranu před robotickým příspěvkem uveď zkratku Českého horolezeckého svazu. Na velikosti písmen a diakritice nezáleží.

Do titulku nevkládejte žádné HTML tagy. Do textu příspěvku je možno vkládat tyto HTML tagy: <b> </b>, <i> </i>. Dále http odkazy ve tvaru www.domain.com, http://neco.neco.cz. Tvar pro zaslání e-mailové zprávy musí být následující: <a href=mailto:jmeno@server.com> zobrazene_jmeno </a>.