Do Tater nejen na ledy

Rubrika: Reportáže z akcí
Autor: Zeťák

1.
2. Ledopad v Patrii
3.
4.
5.
6. Sopel z ledu
7. Přední Bašta
8. Hřeben bašt se Satanem
9. Další kejč
Ze smradu velkoměsta podnikáme s Evkou krátký víkendový výpad do sousedních malých velehor.

Předpověď slibuje dobré počasí a lavinová jednička nás také uklidňuje. Eva rezervuje místa v Dělníku z Kolbenky a jede se směr Popradské pleso.
Oba jsme již nedočkavý na trochu té opravdové zimy, která u nás stále chybí. Plán je tedy jasný, necháme končetiny mrznout při lezení ledopádů. První den míříme na ledopád v Pátrii. Pod něj jsme se dohrabali asi na devátou hodinu. Je mlha, drobně sněží, ale jsme tu sami a tak se hned pouštím do díla. Asi po pěti minutách odchází cit v prstech, ruce přemrzají, bolest, že by člověk brečel. Nicméně proto jsme sem přijeli, na to jsme se těšili, trénovali a šetřili, říkám si. Přestanu tedy fňukat a dolézám ke štandu. Stále sněží, chvílemi hustě a slibované polojasno je v nedohlednu. Nevadí, Eva tahá druhou cestu. Je kolem poledne, slaňujeme a jdeme se ohřát do chaty. Poté ještě vyrážíme na obhlídku ledopádů v Popraském hřebeni. I zde jsou ledy natečené, zítřejší plán je tedy opět jasný.
Po snídani vyrážíme, venku stále hmlisto, jasná obloha se nekoná. Za včerejšek napadlo asi 7cm prašanu, skialpové podmínky jsou parádní. My jsme tu ale kvůli ledům. Během lezení první délky se mraky začínají konečně protrhávat. Dolejzáme na konec druhé délky, svítí slunce a začíná se oteplovat, konečně. Další naše cesta je malinko mixová. Lezeme krátkou ukloněnou rampu, která protíná stěnu a kde led střídá tráva a skály. Včera jsme v ní viděli lezce a linie nás zaujala. Nakonec z toho byly dvě pěkné délky, šedesát a třicet metrů. Sestup volíme sousedním žlabem, kde vidíme stopy.
Nakonec tedy vše vyšlo. Obloha se dle předpovědi vyjasnila a ledolezení bylo parádní.
Závěrčné shrnutí zní, v tuto chvíli panují v Tatrách velmi dobré podmínky, jak na ledy a mixy, tak i na lyže.

Vytvořeno: Zeťák 15.1.2018 20:43
Upraveno:Zeťák 15.1.2018 21:10další...