Chytání pádů letos bez velkých úrazů

Rubrika: Reportáže z akcí
Autor: Filip K.

Co by i překližkáři a ferratisté měli zkusit

Skupina
1. Skupina
2. Chytání pádu ze země
3. Chytání pádu ze štandu
4. Prusíkování
5. Slanění
6. Slanění bez úvazku Dulferovým sedem
7. Seznámení s technickým lezením
8. Restauračka
První venkovní akce po náboru nováčků je již tradičně Chytání pádů. Letos se konalo 19.10. opět na cvičišti na Klokočkách (http://www.humanita.n.cz/calendar_detail.php?idcal=932). Včetně instruktorů a hostů se nás sešlo 20.

Hlavním bodem je samozřejmně chytání pádu a správné postupy na jistícím stanovišti (http://horolezeckametodika.cz/ucebnice/jisteni/jistici-stanoviste ), ale účastíci akce jsou během dne pod dohledem instruktorů vystaveni i jiným aktivitám, které je při lezení venku nezbytně nutné znát, ovšem mimo lezení samotné.
- Chycení pádu ze země
- Chycení pádu na štandu od sebe (tzv. nepřímé jištění)
- Chycení pádu na štandu přes štand (tzv. přímé jištění)
- Prusíkování po laně nahoru
- Slanění (podle nejnovější metodiky)
- Slanění bez úvazku (nepovinné)
- Slanění z pískovcové věže a hledání kruhu

Zpestřením letos byli Erik a Brejchy, kteří experimentálně optimalizovali své vybavení pro technické lezení a techniku traverzu zhoupnutím. Vybavení pak dali k dispozici i ostatním. Objevil se i Geo, aby si vymazlil ideální délky prusíků pro výstup z trhliny. Ani ostřílení horolezci totiž nepohrnou příležitostí pilovat své dovednosti a sladit se s ostatními.

Až na drobné oděrky, pár škrábanců a modřin po chytání ze štandu nebo nácviku slaňování bez úvazku se letošní chytání pádů obešlo bez úrazu. Velký dík za to patří zkušeným organizátorům, ale i ukázněným účastníkům. Zakončení akce v restauraci Zrcadlová Koza i letos dalo prostor pro vyjasnění metodických otázek. Padlo i pár piv, limonád, čajů a spoustu polívek.

Vytvořeno: Filip K. 21.10.2019 23:53
Upraveno:Gobo 28.10.2019 18:47další...