Zdravověda zážitkově

Rubrika: Reportáže z akcí
Autor: Filip K.

ZDrSEM Trial a ZDrSEM Horal

Oživování torza, ZDrSEM Trial
1. Oživování torza, ZDrSEM Trial
2. Co do lékárničky na jednodenní výlet na feratu
3. Co do lékárničky na měsíční expedici
Zranění. To nechceš. Zranění v horách daleko od civilizace. To fakt nechceš. Vůbec. Ale někdy se zkrátka nezdaří a je lepší být připraven a mít postupy aspoň trochu zažité.

Petra a Filip letos prošli tím absolutním minimem - jednodenním kurzem první pomoci ZDrSEM Trial. Zažili si tak základní postup při nehodě a řešení stavů bezprostředně ohrožujících život. Ztráta vědomí, zástava srdce, masivní krvácení, a pár dalších kritických situací. Jsou to ale stavy tak závažné a postupy tak základní, že první pomoc skutečně může jen koupit čas do příjezdu profesionálních záchranářů. Těch se ovšem v horách jednoduše nemusíme dočkat.

Proto všem horolezcům a jiným outdoorovým divočákům doporučujeme i několikadenní kurz ZDrSEM Horal. Ten je zaměřený právě i na situace daleko od civilizace, ale také je na něm více času si procvičit i ty základní postupy.

Listopadový kurz Horal absolvoval Erik a Tomáš. Zásadní lekcí bylo naučit se správně rozhodnout, jak postupovat a potom se postupu důsledně držet. Pět dní nabitých simulacemi různých situací, od zástavy srdce (trénovali jsme i s AED), přes masivní krvácení, úrazy páteře a pánve (včetně pádů ze skály), podchlazení, mrtvici, infarkt, nedostatek cukru u cukrovkářů, dehydrataci, přehřátí, zlomeniny končetin, vyvrtnuté kotníky až po rýmičku. Trénovali jsme i transporty, jak se spoluprací zachraňovaného tak při poranění páteře a čekání na profesionální záchranu v horském počasí (vítr byl pořádný). Při simulacích došlo i na koordinaci záchranných týmů, i když toto téma řeší do hloubky kurzy pro profesionální záchranné složky.

Nechyběla ani povídací témata jako obsah lékárničky na různé akce, vrtulníky u nás a ve světě, omrzliny Radka Jaroše, nebo reportáž ze záchrany v Tureckých horách organizované absolventy kurzu. Došlo i na lehčí, ale neméně užitečné, rady. Například jak rozpoznat simulanta, že od kašle pomůže kodein a od kocoviny zase rehydratační nápoj Kulíšek nebo pomerančový džus s cukrem a solí.

Vedoucím a lektorům obou kurzů patří velký dík a smeknutí klobouků za prvotřídní organizaci a podání.

Kurzy ZDrSEM nejsou jedným nácvikem pomoci v humanitním kalendáři. Na podzim alespoň nasucho v tělocvičně cvičíme transport zraněného a vyproštění z trhliny. V zimě trhliny a laviny venku a zásadní akce jsou pak dva dny záchran na jaře.

Vytvořeno: Filip K. 29.11.2019 23:59