Humanitní horoškola

Rubrika: Dění v oddíle
Autor: Efka

V průběhu jeden až dva roky trvajícího výcviku v rámci humanitní horoškoly se dozvíte vše, co potřebujete znát a umět k bezpečnému pohybu ve skalách a v horách.

Účast na většině akcí je dobrovolná, znalosti na nich nabyté však budou nezbytné pro složení horolezecké zkoušky. Absolvování akcí označených jako povinné pro absolvování horoškoly bude kontrolováno metodikem a jakákoli výjimka z jejich plnění musí být metodikem předem schválena. Účast na akcích dobrovolných nebude v průběhu roku nijak hodnocena, jelikož ale na sebe některé akce tematicky navazují, na každé z nich se předpokládá dobrá znalost předchozích témat. Na přednáškách je vítán kdokoli, pokud to kapacita umožní.

Zároveň je potřeba si uvědomit, že primárním účelem toho, co vás učíme, není složení zkoušky, ale schopnost bezpečně lézt a jistit - "úspěšně složil lezeckou zkoušku" je sice zajímavý epitaf na náhrobek, ale všichni bychom byli radši, kdybyste přežili.

Předpokládá se váš proaktivní přístup, pokud něčemu nerozumíte nebo potřebujete něco zopakovat, kontaktujte prosím sami některého z instruktorů nebo členů, ideálním nástroje je oddílový Discord. Ač je stanoven nějaký minimální počet cest povinných před zkouškou, lze jen doporučit lézt co to jde, čím více tím lépe, jak indoor tak na skalách. Účast i na mimohoroškoláckých akcích je doporučena.

V prvním roce horoškoly nás čekají následující akce:

Akce horoškoly


Lanové techniky I, II a III
Jak se uvázat na sedák, jak na kombinovaný úvaz. Lodní a poloviční lodní uzel jak na karabině u sebe, tak ve štandu. Prusík a práce s ním. Blokace jistítek. Práce na štandu směrem dolů i nahoru, kontrolní odsednutí, odsazený štand, slanění, kamarádská dopomoc. Ne vše najednou, ale průběžně a procvičování.

Materiál - přednáška
Povíme si (a ukážeme) nepřeberné množství lezeckého materiálu a jeho výhody a nevýhody při používání, abychom se dokázali rozhodnout, co nám stojí za koupi, rozumní jdou nakupovat až po této přednášce.

Nováčkovská stěna
Sjednotíme si co kdo umí, seznámíme se lezecky

Bivak a vaření venku
Jak přespat venku pokud s tím počítáte, ale i pokud zůstanete ve stěně

Ochrana přírody, lezecká etika, pískovcové lezení - přednáška
Každý horolezec by měl mít zájem na ochraně oblastí, ve kterých se pohybuje. Povíme si, jak svým lezením přírodu neničit a jak se chovat v některých specifických oblastech

Chytání pádů
Vyrazíme do skal na cvičiště. Zde si v praxi vyzkoušíme především chytit pád spolulezce, bezpečně metodicky slanit a prusíkovat/šplhat na laně.
Pro splnění horoškoly je akce povinná.

Sportovní lezení venku
Výlet do některé z blízkých lezeckých oblastí, kde si vyzkoušíme lezení na sportovních cestách a poznáme rozdíly oproti lezení na stěně. Jak cvakáme presky venku, zopakujeme štandování a slaňování


Lezení a právo - přednáška
Nechat proslanit kamaráda pro vás může znamenat podmínku, ten uzel na konci lana budete chtít dělat, přijďte si to poslechnout

Počasí - přednáška
Jaké aplikace používat, proč ne jen jednu, kolik dní předem řešit jak bude...

Geologie a geomorfologie - přednáška
V této přednášce se vydáme do dávné minulosti naší planety, abychom si přiblížili vznik a vývoj různých horstev a skalisek, jenž v současnosti jsou naší motivací překonávat sama sebe...
Co lze čekat od žuly, jaká je lezba na druhohorním vápenci a proč do pískovce bez železa, zodpoví tato přednáška.

První pomoc
Bezvědomí, krvácení, zlomeniny, lékárnička, transport a jiné chuťovky
Pro splnění horoškoly je akce povinná.

POVL lezení venku
Výlet do některé z blízkých lezeckých oblastí, kde si vyzkoušíme lezení po vlastním jištění: vklíněnce, friendy, tricamy, ballnuty, smyce, uzle a jiná udělátka vemte sebou

Práce se dvěma lany
Víc lan = víc problémů, ale i víc možností. Jak se s tím vypořádat, to si řekneme v tělocvičně

POVL a štandování na vlastním
Už umíš lézt po vlastním, tak ještě udělej štand co drží ve všech směrech a ukaž, že mu věříš

Nováčkovské písky
ČR je pískaření země zaslíbená, ale má to mnoho háčků. Pojďme si ukázat jak na to.

Záchranné techniky - praxe
Nikdo to nechce zažít, ale naučíme a vyzkoušíme si dopomoc, HOI, Strauss, spuštění na spojených dojčatech, záchranářská jednička a společné slanění.
Ukázka praktické záchranné akce je jednou ze součástí lezecké zkoušky.

Lezecká zkouška
Sraz pod Bořní na louce, vymáčkneme z vás co se dá z výše uvedeného.

Součástí lezecké zkoušky je teoretický test z metodiky lezení a zdravovědy, praktická zkouška z vyvádění cest a jištění (včetně navigace v terénu) a praktická ukázka vybrané záchranné techniky.
Pro splnění horoškoly a účast v letních horách je akce povinná.

Letní hory
Vyvrcholení prvního roku horoškoly a poslední povinná akce pro přijetí za řádné členy oddílu. Vyrazíme spolu do některé vysokohorské oblasti (Alpy, Tatry) a vyzkoušíme si zde lezení ve specifickém horském terénu.
Pro splnění horoškoly je akce povinná.
Pokud jste zvládli splnit všechny povinné akce a máte vylezené požadované cesty, můžete napsat metodikovi Happymu, aby vás zařadil mezi řádné členy.

Jde ti z toho hlava kolem? Věnuj 6 minut videu, kde ukazujeme jeden rok z pohledu nováčka

Pokročilá horoškola


Pro ty, kteří chtějí pokračovat ve výcviku, nabízíme druhý ročník horoškoly. V tomto roce se zaměříme na zimní lezení a vysoké hory. Na toto téma máme celý článek

Vytvořeno: Efka 20.9.2022 12:28
Upraveno:JakubZ 28.8.2024 14:27další...