Nováčkovské zkoušky na Bořni 2023

Rubrika: Reportáže z akcí
Autor: Janča

1.

Tento víkend se konaly Nováčkovské zkoušky, jako již tradičně, na Bořni. Poklidná louka na jižním úpatí majestátního skalního útvaru byla zaplněna stany, auty, lany a jiným lezeckým harampádím, lehké napětí bylo cítit ve vzduchu.

Během sobotního dopoledne se všech 13 nováčků zdárně popralo s navazováním a vázáním všech uzlů, které si na ně Happy připravil. Vzhledem k tomu, že ke zkušeným instruktorům (Happy a Kovi) se přidali i novopečení (DavidK, Erik, Janča, TomášCh, TomášK), šla kontrola docela rychle. Následně každá dvojice dostala svého instruktora, zadanou cestu a vydala se vstříc dobrodružství přímo na skalách. Tentokrát jsme nebloudili dvě hodiny, přesto než se jednotlivá družstva dostala k lezení, tak některé zastihla vydatná přeháňka u prvního štandu, jiné teprve na zemi. Naštěstí déšt rychle přešel a vyhřátá skála schla přímo před očima. Každou cestu instruktoři rozdělili na dvě délky a vymysleli si na jističe nějakou záludnost, aby prověřili schopnost pomoci kamarádovi na laně v nestandardní situaci. Jedné skupince to bylo málo a vyzkoušeli si ostrou záchranu, kdy museli vyřešit reálný problém se zaseklým jistítkem. Všechno zvládli a nikomu se nic nestalo. Tady se již výkony nováčků různily od "zvládl/a jsi vše s přehledem a rozvahou" až po "tohle ti moc nešlo", nikdo ale neudělal nic ohrožujícího. Večer u ohně ještě písemný test, který prověřil jak nováčky, tak instruktory, ale prošli vsichni.

V souhrnu máme 10 nových úspěšných absolventů horoškoly, věřím, že se potkáme v letních horách a 3 nováčci si to po dohodě zopakují príští rok. Pevně doufám, že se všichni budeme nadále vídat na akcích během celého roku.

V neděli jsme se pak rozprchli do jednotlivých sektorů a lezli až do úplného bezvědomí, nebo než řidiči zahlásili, že je třeba jet.

Večer při ohni se ze tmy vyloupla osoba se slovy, jestli jsme jako ta Humanita. Nakonec se z něj vyklubal Ctirad, humanitní pamětník, a povidal s námi u ohně oba večery :-)

Za mne moc díky nováčkům, které při letošní přípravě rozhodně nešetřilo počasí a ukázali, že jsou odolná parta do nepohody. Také díky všem, kteří se podíleli na výuce během celého roku při přednáškách i akcích.

Janča

Vytvořeno: Janča 14.6.2023 15:07