...nechtěl bych v to doufat
Humanita Diskuse
Nové zprávy nahoře. Starší nahoru
-100-80-60-40-20| Stránkování |+20+40+60+80+100
Zobrazeny příspěvky 14803 až 14822 z 43356. Vložit nový příspěvek
A co kdyz se teda uvazes prusikem za nohavicku a nastane pripad popsany vyse a to ten, ze se prusik opre o SP a nezatahne se... kdyz to bude dal prokluzovat, ke konci lana uz jeho volny a odlehceny konec nebude mit v SP takove treni a dojde k utazeni prusiku akurat pred vyjetim lana z osmy.. Hm?
Ta čelovka, na kterou ses ptal, se už neprodává, ale je hodně podobná téhle:
Gelanots - nebrat! Je to nesrovnatelné s goráčem, je to spíš nedýchající pláštěnka. Aspoň u bundy, kterou mám já. Síťka - nebrat! V zimě se mezi síťkou a látkou vysráží pot a udělá to sněhovoledovou bakuli, kterou nelze dostat ven jinak, než roztavením.
To s tím selháním slaňovací pomůcky je úlet, kterej kdosi kdysi vypustil do světa a teď to všichni opisujou. Jestli jsi náhodou nezaložil do osmy lano blbě, necvaknul se karabinou do poutka na matroš, případně jestli jsi nezapomněl karabinu cvaknout úplně, si zkontroluješ tím, že se na štandu do slaňovátka pověsíš ještě ve chvíli, kdy máš cvaknutou odsedávku. Když je vše OK, odsedávku zrušíš a protože se slaňovátkem dále nijak nemanipuluješ, tak už snad ani neexistuje možnost, jak by mohlo během slanění selhat. (Nejseš-li prase a nemáš ho cvaknuté karabinou bez pojistky.)
Takže ani to, že bys zůstal viset jen za nohu na prusíku nastat (skorem jistě) nemůže.
To opření prusíku o slaňovátko v případě slaňovačova bezvědomí je asi docela možné a vysvětluje to odmítání této metody.
Protože si nikdo z mnou oslovených instruktorů nepamatoval přesně, proč se nemá dávat při slaňování pojistný prusík do nohavičky sedáku, napsal jsem zobanovi. Tohle mi odepsal:
Pokud zvolis system nohavicka prusik, centralni oko slan. pomucka muez pri ztrate vedomi dojit k vytazeni zatizene nohavicka nahoru, prusik se opre o pomucku a pomalu, ale plynule jede postizeny stale niz, az v krajnim pripade muze vyjet z lana.
Je to srozumitelne? Kdyz tak se jeste ozvi.
Jinak ke slanovani dobry clanek o slanovani je od K. krize v hudy info, a trochu v mensim rozsahu je clanek v hudy info special.
Radek
V HudyInfo se potom píše (SP je slaňovací pomůcka):
...
Délka pomocné šňůry musí být nastavena tak, aby se pojistný uzel po uvolnění rukou nedostal do kontaktu se SP. V opačném případě se Prusíkův uzel opře o hranu SP a nedojde k jeho zatažení a SP tudíž nezastaví nekontrolovaný sjezd. Při použití slaňovací osmy dojde v lepším případě k zatažení prusíku do osmy a sjezd se zastaví.
...
Někdy se se pro zjednodušení používá metoda, pří níž se SP připevní karabinou přímo do navazovacího oka sedacího úvazku a pomocná šňůra se cvakne do nohavičky úvazku (obr. 4). Tento způsob ušetří materiál, ale skrývá jedno nebezpečí. Pří selhání SP zůstaneme viset asymetricky za nohavičku sedáku.
Osobně si nedovedu představit situaci, kdy by selhala slaňovací pomůcka. Opření prusíkova uzlu o SP si už představit dokážu.
Ještě odkaz na Tikku XP
http://en.petzl.com/petzl/LampesProduits?Produit=555
a na Myo XP
http://en.petzl.com/petzl/LampesProduits?Produit=554
Kromě Myo XP dělá Petzl i Tikka XP. Ta má baterky přímo v těle svítilny a ne vzadu na hlavě. Je tedy o trochu menší. Baterky se tam dávají taky tři, ale ne tužkový, ale mikrotužkový.
Myo XP je o něco dražší.
Tikku XP má v oddíle: Gobo, Bárá, Bidlo, já
nevím o nikom, kdo by měl Myo XP
(to neříká nic o vhodnosti té či oné svítilny pro tebe, píšu to jen kdyby sis ji chtěl třeba pujčit a vyzkoušet).
Přikládám odkaz na porovnání Myo XP, a Tikka XP.
Děkuji moc všem za rady. Koukal jsem na všechny, co jste mi doporučili. Akorát od toho Černého diamantu jsem jich moc nenašel prodávat. Pionýre, prosím Tě, jakou máš?
Zatím to vypadá na tu Myo XP. U těch Myobeltů mi trochu vadí ten kabel. Úplně si neumím představit, kam bych dal ty baterky v Paklenici, když jsme zabloudili s Jizvou. Na druhou stranu je velmi jistá pravděpodobnost, že zabloudím i v zimě a to bych rád viděl, aspoň tak dlouho než se najdu.
Miku, jako prodavači tohoto vybavení, copak radíš Ty?
Jó, Gobo měl od peclu jakousi kombinovanou ale lehkou čelovku, kterou jsem mu dost záviděla!
při většině mého autdůrového působení volím:
prší-li jen trošku - potom šusťák. prší-li fest, potom tlustej šusťák se zátěrem. v každém případě pásky z materiálu Schtchlite (R). ovšem většina mé autdůrové aktivity je postávání na stavbě....
no ja pouzivam Gelanots Xp a nestazujem si. Dobre ohlasy su aj na Dermizax ZR ci EV (Direct Alpine Devil jacket, nove treksporty), Sympatex (Humi) a aj Blockvent(Sport Schwarzkopf HighPoint, s touto znackou leze cesky national tym v Himalajach, Jaros Minarik a spol.)
Pozri si tiez www.outdoorforum.cz, je tam velke mnozstvo threadov o bundach a materialoch.
Co se týká Myo belt, tak ti v zimě určitě ušetří baterky, ale na letní skály je podle mě zbytečná otrava strkat si pouzdro s baterkami někam do kapsy...
Bárte, já i Alešák máme Myo XP. Má jednu LEDku takovou tu novou hypersvítivou. Dosvítí slušně daleko, není těžká (3x norm.baterku vzadu na hlavě-úplně v pohodě),jen ji sehnat se slevou nebo zajet do Arca Měli jsme jí v Pákistánu, kde se osvědčila a na dolezení cesty na Drábkách potmě taky funguje
Pokud nechces celovku jen na staveni stanu ale treba i na kolo nebo hledani cesty tak si nekupuj jen klasickou ledkovku (Tikka a spol).
Tikka XP nebo MYO XK jsou super ze ti dlouho vydrzej a svitej suprove i do dalky (50 metru)... ale pokud snima nekdy pujdes v noci v mlze tak mas smulu. Na dalku neuvidis nic...Na to bohuzel stale chce nejaky halogen. Mne prijde jako nejlepsi MYO lite 3 (ma 3 ledky ktery ted v nove verzi dosvitej az 25m a pak halogen na dalku, na ktery uvidis i v mlze...) pripadne nejaky MYO ve variante belt (pak se zbavis i problemu mrznoucich baterii)
hm, kdybych si mel dneska kupovat celovku, asi bych si zase vybral nejakou kombinovanou - jak diody, tak halogen. No a protoze vsem kolegum v zime na lyzich baterky v celovkach odchazely neskutecne rychle (Zipky, Tikky) - teda zalezelo nejen na teplote, ale i na baterce - tak jsem si poridil baterky v obale na dlouhe snure a zahrivam je. Vyhody jsou, ze baterky jsou normalni clanky C (rekl bych, ze vydrzi dele a i stoji mene nez treba AAA clanky), nevadi jim tolik mraz, nemam x gramu tezkou krabici na hlave (je to citit, ne ze ne). Nevyhody: cena (ta je dost kruta uz u kombinovanych a kdyz k tomu pridas jeste priplatek za to, ze to ma dlouhy kabel,...), nekomu vadi ta snura od hlavy k telu, rozmery (preci jen je to ponekud vetsi).
Kup si rovnou sedumdesátku a udělej to při jarnim výjezdu do Arca. Jsou tam skoro za hubičku.
Já mám jakousi jednovrstvou (paclite) a bez podšívky, kdysi děsně slevněnou goráčoffku od Lafumy a nestěžuju si, ani v zimě. Hodila by se mi ale nastavitelná kapuce. Když jí pak mám na sobě v létě bez čepice a bez helmy a imrvére (jak by řekl Lukas) mi padá do očí, tak mám u pusy pěnu.
Membrány - GTX funguje, dá se asi ještě uvažovat o Sympatexu (na zkušenosti se přeptej u Zuzy) a Gelanotsu (z toho mám gatě a jsem spokojen, další zkušenosti třeba u Tomase).
Podšívka - když je ten hadr tzv. dvouvrstvý (znamená to, že na svrchní pevné látce je napečená membrána), musí tam být podšívka proto, aby membránu chránila před odřením zevnitř. Naopak třívrstvý hadr má svrchní látku, membránu a ochranou vnitřní látku zapečenou dohromady.
Ja nepotrebuju zadnou megabundu, ale kdybyste nahodou vymysleli nejakou prijemne drahou peknou bundu na blbnuti, tak bych treba do toho taky sel.. Jinak stejnou bundu jako ma pulka humantity vam zakazuju, to je prece hrozny kdyz se nekam jede a vsichni vypadaj jak kaspari (kubasi & niko, to neni na vas) co si neumej koupit kazdej jinou bundu.
Zobrazeny příspěvky 14803 až 14822 z 43356. Vložit nový příspěvek