Ahoj,
má to někdo z Tatranských účastníků blízko do Dejvic, že by vyzvedl ČHSky ostatním, co jedeme?
D.
Humanita Diskuse
Nové zprávy nahoře. Starší nahoru
-100-80-60-40-20| Stránkování |+20+40+60+80+100
Zobrazeny příspěvky 41183 až 41202 z 43356. Vložit nový příspěvek
Neboj. Naše túry budou dál a výš. Doufám, že se už mentálně připravuješ na ledové lezení s lyžemi na zádech, slaňování s lyžemi na nohou, prošlapávání hlubokého prašanu a nošení mého batohu.
Lavinózne by to už nemalo byť teraz tak prísne pod 2000m, viz lavínová predpoved: "Vplyvom dažďových zrážok v priebehu víkendu a následného od včera pretrvávajúceho ochladenia sa snehová pokrývka v nižších polohách čiastočne stabilizovala."
"Na lyže nic moc..." :'(
Ale jinak díky za report, jdu podříznout nějakou obětinu tatranským svišťům... Chci říct bohům...
Ahoj, byli jsme o víkendu na Zbojnici...
Ledy: jsou všeobecně málo natečené (v létě bylo sucho), ve Velké studené Vaverkův bahno, dost lavinézní (na vlastní oči jsme viděli, jak pěkná lavinka vyhnala dva lezce od ledu...), Grószov led jsme lezli, ale málo natečený, žlab pod ním lavinézní (urvali jsme tam lavinu my, ale ok), Babin natečený trošku. Ledy pod Kostolom nic moc. Dle info od lezců na nádraží, tak v Malé studené Cyklistický led není skoro vůbec natečený, prý pár ledů vcelku dobrých je v žlabech pod Lomničákem, ale bude záležet na lavinovce.
Podmínky: v sobotu přešla teplá fronta, nahoře dost foukalo, dole pod 1800m teplo (laviny z mokrého), v Popradě pršelo, ve Smokovci také. Pokud to zmrzne, tak lyže jdou nasadit od Smokovce (no, hmmm), od Hreběnku v pohodě. Nad 2000m hodně vyfoukáno a přemrzlo (krátery, brázdy, sníh spíš skoro firn), místy nafoukáno - lavinézní - s krustou (většinou S, SZ a SV svahy). Takže na lyže nic moc, na mačky a cepín to bylo dobré. Ale za pět dní to může být vše jinak...
Jenom bych doplnil, že né vše co je na videu je dle metodiky ČHS. Zejména štand s prostým překrutem "MagicX" je zcela nevhodný. Kdo ho udělá u lez.zkoušky, letí. Doporučovaný způsob je "The S.W.A.M.P.". Dále je také rizikové používat na štandy smyčky z dyneemy, mají nízký bod tavení a minimální dynamické vlastnosti. viz zde: http://www.lezec.cz/clanky.php?key=13430
Zítra v 8:30 od Jeremi. 3 místa v autě do Krušných hor.
U dvou borháků se 100% kvalitou (tzn. že počítáš, že nikdy nevypadnou nebo se nezlomí) není nutné dělat jištění na tah směrem nahoru. Důvody jsou tyto:
Když uděláš štand pro sebe (2 bezpečné body), tak zároveň spojuješ oba body (tedy je stejně pro jistotu zálohuješ).
Prvolezec jistí druholezce (při dobírání) i druholezec jistí prvolezce (při povolování) "z pevného bodu", neboli jistítko cvakne rovnou do jednoho z borháků. Případně jistí "z těla", neboli jistítko cvakne na svůj sedák a první postupové jištění je hned v jednom z borháků.
Je to úplně stejné, jako když Gobo ukazuje při chytání pádů v Klokočkách oba dva způsoby jištění ve dvou kruzích ve stěně.
Jištění pro tah směrem nahoru se přidává v místech, kde si nejsi jistý s kvalitou štandu, někdy také při ledovém lezení a hlavně když vytváříš štand sám, protože většina mobilních jistících pomůcek funguje jen ve víceméně jednom směru, a prostě bys je během svého pohybu vzhůru vytrhnul. Týká se to především vklíněnců, ale také friendů, smyček, uzlů a pod. Naopak málo náchylné k takovému vypadnutí jsou dobře zatlučené skoby.
Díky.
Mě na těhle videích vždycky překvapí, že nikdy nedělají to provázání do tahu nahoru.
Vlastě ani ty borháky na to nikdy nejsou udělaný. Copak se to nedělá? Copak všichi jistí nepřímo a nechávají sebou švihat o stěnu? Nebo lezou tak, že nepadaj? Hmm... tolik otázek... skoro jakoby na přednášku možná.
Celkem pekne zpracovane video k tematice tvorby standu https://www.youtube.com/watch?v=XpwY4vLEKYo .
Volne pipaky do Tater 1 uz nejsou! Kdo si nerezervoval, musi si sehnat jinde!
Dovolím si překopírovat odpověď mého kamaráda - právníka - který do Tater často jezdí a má řád Trnapu vcelku "najetý":
Ahoj Radime,
už je to starší zpráva - myslím, že v mezích stávající legislativy na návrh správy NP vydal krajský úřad v Žilině provizorní návštěvní řád
... který je obsahově stejný, jako ten zrušený.
To by mělo být ve zkratce:
pohyb jen po značkách, jen čas od východu do západu slunce, květen-listopad ....
plus výjimky pro členy horolezeckých organizací = v létě lezecké cesty min. 3 uiaa, v zimě tuším min. 2 uiaa, kdykoliv kamkoliv s horským vůdcem, bivakování nikde, skialp/běžky ve vyznačených oblastech, některé oblasti přísně zavřené pro všechny (Nefcerka, Kriváňské doliny)
.... možnost indivindi výjimky od Správy TANAPu.
Nešel by někdo na druhý konec lana na jeden z těchto termínů? Smíchov, Stodůlky atd...
Ty nadelas... Tetrivek mel pekny perinky.
Díky Geovi za Klášterku! Ale příště bych si připlatil ještě za zajištění lepšího počasí. Nemůžeš to Geo na všemocném KRNAPu nějak zařídit? Jestli teda už nebudou všichni tou dobou v krimu za defraudace.
Protože kdo je v Tatrách, tak už nepotřebuje vědět, jaké bude počasí, neééé?
Diiik, Evi.
Za posledních 15 let si nikdo nevšiml, že "aktuální" návštěvní řád TANAPu je neplatný. V součastnosti se připomínkuje jeho nový návrh, kde je mimo jiné uvedeno, že se jakýkoli pohyb po TANAPu (včetně lezení) může vykonávat jen za denního světla. Tedy žádné brzké nástupy na túry a pozdní návraty - horolezec/turista bude povinen túru naplánovat tak, aby ji stihl, s přihlédnutím ke stavu hor a své aktuální fyzické kondici za světla. Taky je tam definováno, co přesně se považuje za "horolezeckou výzbroj a výstroj" a co tedy musí mít u sebe každý, kdo chce v Tatrách lézt (naštěstí nic, co by běžný člověk i tak nenosil). Celý návrh: https://www.horyinfo.cz/view.php?cisloclanku=2017040011&nazevclanku=v-tatrach-neplati-navstevni-rad-novy-navrh-je-k-pripominkam
to by pak museli přejmenovat na goboloppet
Zobrazeny příspěvky 41183 až 41202 z 43356. Vložit nový příspěvek